Kurbanla İlgili Ayetler

Kurbanla İlgili Ayetler

Kuranı kerim ve Kurban Bayramı

Kur’an-ı Kerim'de de yine kurban vekâleti, kurban bayramı, kurbanla ile ilgili ayetler mümkün olduğuna dair geçmektedir. Kurbanın yalnızca yurt içinde değil yurt dışında da alınarak kesilmesi mümkündür. Burada önemli olan kurban vekâletini alan kişi ile kurban vekaletini veren kişinin niyetlerinin bu yönde olması ve birbirlerinden niyet ederek onay alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Kurbanla İlgili Ayetler Nelerdir?

Kurbanla ile ilgili ayetler , Kur'an-ı Kerim'de kurban bayramı ile ilgili kurbanla ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayetlere göre Saffat suresinde biz ona yani İbrahim'e bir kurbanlık vererek Allah yolun da oğlunu kurban etmesini söylerken aslında bu ayette bir kurbanlık gönderilerek oğlu İsmail'in de kurtarıldığını yazan bir ayet bulunmaktadır. Bununla birlikte Hac yolun da edilen kurbanlar eğer ki kesilmedi ise Hac yolun da kurban edilmesi de yazmaktadır. Fakat yine Bakara suresin de Hac yolun da kesilmeyen kurban var ise Hac dönüşün de kesmediği kurban için, 7 gün kadar oruç tutması ile Kurban bayramı hac günleri ile birlikte toplam da 10 gün olacak kadar oruç tutması gerektiği söylenmiştir. Bu emri yerine getirmeyenler için Allah'tan korkulması ve Allah'ın kişiye vereceği cezaların da ağır cezalar olacağı da söylenmiştir.

Kurbanla İle İlgili Ayetler De Ne Anlatılmaktadır?

Hac suresin de Kurban Bayramı ile ilgili, kurbanla ilgili, Kurban bayramın da bağış yapmanın, Kurban bayramın da yalnızca kurbanlık kese bilenlerin sofrasın da et bulunmaması, kurbanlık kesemeyenlerin de sofrasın da et bulunmasını sağlamak amacıyla, bağış yapılması gerektiğini denilmiştir. Yoksullara da yedirilmesi gerektiği, onların da karnının doyurulması gerektiği buyurulmuştur. Kurbanla ile ilgili ayetler Hac suresinde yine kurbanla ilgili kurbanın önemi, kurbanın sevabından, bahsedilmiş ve bu konu da emirler buyrulmuştur. Kurbanı keserken besmele ile çekmek ve aynı zaman da fakirlerin, yoksulların da karnının doyurulması, onların da bunun karşılığın da size şükretmesi gerekmektedir. Gösterişten uzak, Allah yolun da kurban kesilmesi dini ibadetlerin, dini yükümlülüklerin, getirdiği şekilde yapılması gerekmektedir ve buyrulmaktadır. Kurbanla ile ilgili ayetler, Bununla birlikte Kevser suresin de Rabbine kulluk eden insanların, yine Allah yolun da Rabbi yolun da kurbanlarını kesmesi ve ibadetlerini yapması gerektiği de buyrulmaktadır. Diğer bir Saffat suresin de ise İbrahim Peygamber'in oğluna karşılık olarak bir kurban gönderilmesinin de yine onu oğluna bedel olduğu da söylenilmektedir, yazılmaktadır, buyurulmaktadır.

Beşir Derneği Ve Kurban Bayramı’nın Önemi

Kurban bayramın da böyle güzel bir dayanışma içerisinde olmak çok uzakta değil sizde Beşir Derneği ile birlikte bu topluluk içerisinde yer alarak kurban bağışında el ele olabilirsiniz. Burada amaç kurban bağışın da bağışların, gerçekten ibadetini yapamayacak durum da olup bu sebeple bağışının yapılması gereken kişilere ulaştırılmaktır. Bu sebeple birlikte o insanlara da sevindirmektir yalnızca ülke içerisinde değil ülke dışında da Müslüman olup kurban ibadetini gerçekleştiremeyen insanlar bulunmaktadır. Beşir Derneği ile birlikte bu oldukça mümkündür. Siz de bu iyilik hareketin de basit ve oldukça kaliteli olarak yer alabilirsiniz. Beşir Derneği, ihtiyaç sahiplerine her daim yetişen bir dernektir.