Kurban Yardımı

Kurban Yardımı

Kurban; Allah’a yaklaşmanın, Allah’a yakınlaşmanın en güzel yollarından biridir. Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de belirttiği kurallar çerçevesinde, ibadet anlamında, Allah’ın uygun gördüğü hayvanların, usulüne göre kesilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda yapılan kurban yardımı ise, ihtiyaç sahiplerinin mutlu olması ve ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılmaktadır.

İnsanların kurban kesmesi, bireylerde ve toplumda çeşitli yararların ortaya çıktığı bir ibadet şeklidir. Kişinin kurban kesmesiyle birlikte hem Allah’ın emrini yerine getirmiş olur hem de toplum içinde ihtiyacı olan kişilerin hem gönlünün hem de gözünün doyurulması anlamını taşır.

Kurban Yardımı Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramı, çocukların sevindirildiği, büyüklerin gönüllerinin alındığı, aç insanların doyurulduğu zamanlardır. Günümüzde tenceresinde et kaynamayan, evine et götüremeyen birçok aile bulunmaktadır.

Kurban bağışı yapmak, çocukları sevindirmenin ve büyükleri çocuklarına karşı mahcup etmemenin, gönüllerini almanın en güzel yollarından biridir. Kurbanı kendinizin kesmesine gerek kalmadan vekalet aracılığıyla güvenilir şekilde kurban yardımı yapabileceğiniz Beşir Vakfı faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz.

Özellikle tüm dünyanın etkilendiği covid-19 virüsü yüzünden, birçok aile mağdur durumdadır. Beşir Derneği gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında, ihtiyaç sahiplerini sevindirmekte ve sizlerin de desteğiyle bu sevinci ve mutluluğu paylaşmaktayız. Ancak şu andaki pandemi süreci yüzünden yardım ve bağış kampanyalarımız sadece ülke genelinde sınırlı kalmaktadır.

Vekalet ile Kurban Bağışı Yapılabilir mi?

Vekaleten kurban bağışı yapılabilir. Kurban bağışının en önemli hususu, kesimi ve bağış yapılacak yerdeki ihtiyaçla ilgilidir. Yurtdışında ya da yurtiçinde yokluk içinde olan, evine et götüremeyen birçok kişiye adak, nafile, akika ya da şükür kurban bağışı yapılabilmektedir.

Beşir Derneği olarak kurban bağışı ya da kurban yardımı yapılırken, online sayfamız üzerinden vekalet kutucuğunun işaretlenmesi gereklidir. Banka üzerinden yapılacak bağışlarda, hisse sahibinin adı ve soyadının yazılması, vekalet verecek kişinin iletişim bilgilerinin de bulunması gerekir. Bağış ya da yardımınızın derneğimize ulaşmasının ardından, çağrı merkezi çalışanlarımız tarafından aranarak, vekaletiniz alınmaktadır.

Kurban Kesim İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Kurban kesim işlemleri belli bir süreci takip etmektedir. Vekalet üzerine bir kurban kesimi yapılacağı zaman, ilk olarak bağışçının, ücretini ödemesi ve vekalet vermesi gerekir.

  • Bağışçılardan gelen kurban bağışları türlerine göre hisselere ve gruplara ayrılır.
  • 7’li hisselere ve gruplara ayrılan bağışlar, en fazla ihtiyaç duyulan bölgeler başta olmak üzere bölge belirlemesi yapılır.
  • Kurbanlıklar, Beşir Derneği adına işaretlenerek, konusunda uzman kasaplara verilecek vekalet ile kesimi gerçekleştirilir.

İslami usule uygun olarak kesilen etler, 5-7 kiloluk paketler halinde ihtiyaç sahiplerine, medreselere, yetimhanelere, yurtlara, kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılarak, ihtiyaç sahiplerinin yoklukları giderilmektedir.

Adak Kurbanı Bağışı Nasıl Yapılır?

Kurban bağışı, Kurban Bayramı dışındaki günlerde gerçekleştirilmelidir. Bağışı yapacak kişinin gönlünden geçen adak kurban bağışı sayesinde hem adağınız yerine gelmiş olur hem de yokluk ve yoksulluk çeken aileler sevindirilmiş olur.

Kurban bağışı yaparken, güvenilir dernek ya da kuruluşlar tercih edilmelidir. Beşir Derneği, bu konuda yıllardır sürdürdüğü çalışmaları ve organizasyonları sayesinde hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok aileyi sevindirmekte, aç olan çocukları ve insanları mutlu etmektedir.

Kurban Bağışı İçin Belirlenen Miktar Ne Kadardır?

Türkiye’nin 81 ilinde ve 300 farklı noktasında ihtiyaç sahiplerini bularak bağışları ulaştıran Beşir Vakfı, 2020 yılı vekaleten kurban kesimi organizasyonunda kurban bağış bedelini 1250 TL olarak belirlemiş ve 4 taksit imkânıyla bağışları kabul etmektedir.

Kurban yardımı yaparak siz de ihtiyaç sahiplerini sevindirebilir ve Allah’ın gözünde siz de sevilen kullar arasına girmeyi başarabilirsiniz. Hem kendinizi İslami açıdan yüceltmek hem de yokluk ve yoksulluk içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine yardım elinizi uzatmak için, Beşir Derneği kurban kesimi ve bağışı organizasyonlarından yararlanabilirsiniz.