Kurban Kesmede Zenginlik Ölçüsü

Kurban Kesmede Zenginlik Ölçüsü

Kurban kesmek, Müslümanların yapması gereken ve Hanefi mezhebi tarafından vacip olarak kabul edilen bir ibadettir. Mazisi çok eski olan ve Hz. İbrahim dönemine kadar uzanan bu ibadetin, herkes tarafından gerçekleştirilmesi özellikle mali durumlar göz önünde bulundurulduğu vakit mümkün değildir. İşte bu yüzden kurban kesmede zenginlik ölçüsü baz alınır. Belli şartlara sahip olanların, mevcut ibadeti yerine getirmesi gerekir.

Kimler Kurban Kesmelidir?

Kurban kesmede zenginlik ölçüsü olarak bilinen birtakım kriterler vardır. Bu aynı zamanda zekat ve fitre gibi ibadetleri yerine getirecek olan kişiler için de geçerlidir. Buna göre temel kural mal varlığıdır. Bir Müslüman kimsenin kurban kesebilmesi için onun en az 80.18 gram altına sahip olması şarttır. Birçok farklı hadiste ve dinimiz içinde bu durum açık bir biçimde ifade edilmiştir. Ancak tek başına bu yeterli değildir. kurban kesim zenginlik ölçüsü. İşte böyle bir durumda o şahsın kurban kesmesi gerekir. Tüm bunlara ek olarak akıl sağlığının yerinde olması şarttır. Aynı zamanda ergenliğe erişim de aranan bir özellik olarak dikkat çeker. 

Kurban Bağışı Yapılan Kurumlar Hangileri?

Kurban kesmede zenginlik ölçüsü konusunda sıkıntısı olmayan kişiler bu işlemi vekalet vererek bir hayır kurumu üstünden gerçekleştirebilirler. Kesilecek olan kurbanın etinin dağıtılmasını isteyen kişiler bunun için Beşir Derneği tarafından organize edilmiş olan kurban kesimine katılım sağlama konusunda özgürdürler. Hayır ve Allah rızası için Müslümanların ihtiyaçlarını karşılayan dernek, başarılı bir biçimde sizin adınıza kurbanınızı keser ve bunun dağıtımını dini hükümlere göre gerçekleştirir.

Online Kurban Vekaleti Nedir?

Kurban kesimi her Müslüman tarafından gerçekleştirilen bir işlem değildir. Bundan dolayı birçok kişi vekalet verir. Kendi adına kurbanın kesilmesini ister. Beşir Derneği sayfası üstünden bunu gerçekleştirmek mümkündür. Süreç çok uzun ve zorlayıcı değildir. Sayfada yer alan vekalet adındaki kutucuk mutlaka dikkatli bir biçimde işlenmelidir. Bunun öncesinde ilgili yeri okumalısınız. Aynı zamanda banka üstünden de bu işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Hisse sahibi olan kişinin hem adının hem de soyadının yazılması şarttır. İletişim bilgilerinin eklenmesinin ardından Beşir Derneği en kısa süre içinde sizi arar. Vekaletinizi böylelikle almış olur. 

Beşir Derneği Kurban Organizasyonu Nedir?

  • Kurban kesim işlemleri açık bir biçimde ve şeffaf olarak yapılır.
  • İhtiyaç sahiplerinin bundan faydalanması sağlanır.
  • Bunun yanı sıra bağış türüne göre hisseler değişiklik gösterse de genellikle 7'li olanlar söz konusudur.
  • Etlerin en az 5 ya da 7 kg olacak şekilde pay edilmesine dikkat edilir.
  • Videolu çekim söz konusudur.
  • Vekalet veren kişilerin ismi kurban kesiminden önce okunur.

Beşir Derneği Hangi Tür Kurbanları Kesiyor?

Kurban kesmede zenginlik ölçüsü baz alındıktan sonra vekaletle bu ibadetin yerine getirilmesi sağlanır. Vacip kurban kesimi bunların başında gelir. Dinimize ve özellikle Hanefi mezhebinin imamlarına göre kurban vacip bir ibadettir. Bunun ne zaman yapılacağı açık bir biçimde ifade edilmiştir. Kurban Bayramı geldiği zaman bu işlem yerine getirilir. Aynı zamanda Beşir Derneği, adak adamış olan kişiler için adak kurbanı kesimini de yapar. Bunun yanı sıra Akika kurbanı, yani yeni doğmuş olan çocuklar için şükretmek amacıyla yapılacak olan kesim de söz konusudur. Tüm bunlara ek olarak nafile ve şükür kurbanı gibi türler vardır.