Kurban Derileri Nereye Verilir?

Kurban Derileri Nereye Verilir?

4 gün sürecek olan Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. Kurban Bayramı'nın son günü ise 3 Ağustos Pazartesi günü kutlanacak. Müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkemizde Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesilmesi ile ilgili pek çok konu Müslümanlar tarafından merak edilmektedir.

Merak edilen konulardan bir tanesi de kesilen kurbanın derileri ile ne yapılacağıdır. Kurban derileri nereye verilir? Oldukça merak edilen sorunun cevabı için hayırsever dernekler ve kuruluşlar ile iletişime geçmelisiniz. 

Kurban Derileri ile Ne Yapılır? 

Kurban derileri nereye verilir: Ülkemizde kurban derileri hayır dernekleri ve çeşitli kuruluşlar tarafından kabul edilmektedir. Kurban başında olduğu gibi kurban derisi bağışında da kurumun güvenilir olduğundan emin olmanız gerekiyor. Kurbanın eti haricindeki parçaların kurban kesen kişi tarafından çıkar amacıyla kullanılması doğru değildir. 

Kurban derileri nereye verilir: Kurban kesen kişi kurbanın derisini kendisi kullanmak üzere eşyalar yapmak amacıyla değerlendirebilir veya aynı amaç ile bir başkasına hediye edebilir. Kullanmak istememesi durumunda kurban derisinin hayır kurumlarına bağışlanması gerekmektedir. 

Kurban Derisini Satmak Caiz mi?

Dinimizde kurbanın derisi, yünü, kemikleri gibi parçalarının gelir elde etme amacı ile satılması caiz değildir. Kurbanın derileri nereye verilir: Kurban sahibi kurbanın derilerini kendisine veya bir başkasına eşya yapmak amacıyla kullanabileceği gibi bağışlamayı da tercih edebilir. Kurban derisi kabul eden kurumlar tarafından bağışlanan deriler hayır işleri yapmak için kullanılmaktadır. Kurbanın kesim ücretinin kurbanın derisi gibi parçalarının satılarak ödenmesi dinimizde caiz olmayan bir davranıştır. Derisinin bağışlanmasına kurban bağışının bir devamı olarak düşünülmeli ve aynı iyi niyetle devam ettirilmelidir. 

Kurban Derisi Nereye Bağışlanır?

Kurbanın eti gibi derisi de hayır işleri amacı ile kullanılmalıdır. Bu sebeple derisini değerlendirmek için kurban derisi kabul eden dernekler ile iletişime geçmelisiniz. Kurban derisinden kurbanı kesen kişinin bir çıkar elde etmemesi gerekiyor. Bu durumda yapılacak en doğru şey derinin hayır işlerin ile kullanılması üzerine bağışlanması olacaktır. 

Kurban bağışınızı güvenilir dernekler ile yapmayı tercih ettiyseniz derininde iyi niyetli olarak değerlendirileceğinden emin olabilirsiniz. Bu konuda güvenilir dernekler arasında bulunan Beşir Derneği ile içiniz rahat bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. 

Kurban ve Kurban Derisi Bağışının Önemi

Ülkemizde en sık tercih edilen yardımlaşma yöntemleri arasında bulunan kurban bağışı sıklıkla hayırlara vesile olmaktadır. Kurban bağışı sayesinde her yıl binlerce yoksullukla mücadele eden kişi et yiyebilmekte ve çocuklarını besleyebilmektedir. Yoksullukla mücadele ve yardımlaşma için durumu müsait olan kişilerin Kurban Bayramı’nda ve diğer günlerde kurban bağışı yapması büyük önem taşımaktadır. 

Kurban bağışı iyi niyetle yapılan oldukça hayırlı bir davranıştır. Kurbanın parçalarının gelir elde etmek kullanılması durumunda ise hayır görevini kaybeder. Kesilen kurbanın ücretinin kurbanın parçalarını satarak elde edilmesi dinimizce caiz olmayan bir davranıştır. Kurbanın eti değerlendirildikten sonra kalan parçaları arasında bulunan derisi de tıpkı kurban eti gibi hayırlara vesile olmalıdır. Bu sebeple kurban derisinin bağışlanması ve hayırlı işler için kullanılması kurban bağışının sevabının artması için büyük önem taşımaktadır. 

Ülkemizdeki ve dünyamızdaki yoksul kardeşlerimizin karınlarının doyabilmesi Kurban Bayramı’nda sizinle birlikte kurban sevincini yaşayabilmeleri için lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. Kurban bağış kadar önemli olan kurban derisi bağışlarına da lütfen gerekli önemi verin. Kurban bağışları konusunda güvenilirliğini yaptığı organizasyonlarla defalarca kanıtlamış olan ve en güvenilir dernekler arasında bulunan Beşir Derneği yoksul kardeşlerimiz doysun diye bağışlarınızı bekliyor. Sizinle birlikte tüm Müslüman aleminin geceleri tok yatabilmesi için Beşir Derneği ile internet sitesi veya çağrı merkezi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.