Kurban Dağıtımı Ayet

Kurban Dağıtımı Ayet

Kurban Nedir?

Kurban demek, Allah’a ulaşacak yolu hazırlamak demektir. Allah ile yakınlık kurmak için kurban kesmek gereklidir. Kurban ibadeti bizlere Hz İbrahim’in Allah’a itaatini anlatır. Hz. İsmail’in Allah’a teslim olurkenki halini anlatır. Annesi Hz. Hacer’in nasıl evladını kurban verdiğini anlatır.

Kurban maddi durumu elveren tüm Müslümanlar için vacip mali bir ibadettir. İbadet olmasının yanı sıra kurban kesmenin toplumsal bir boyutu vardır. İnsanlar arasındaki kaynaşma, dayanışma ve yardımlaşma kurban sayesinde olmaktadır. Kurban dağıtımı ayetlerinde de yazdığı gibi insanlar arasında kurban eti paylaşılarak yardımlaşma duygusu pekiştirilir.

Kurban Bayramı Günlerinin Önemi Nedir?

Kurban bayramı günlerinde sadece maksat et yemek ve kurban kanı dökmek değildir ve asla bu şekilde anlaşılmamalıdır. Rabbimiz Hacc suresi 37. Surede kurban dağıtımı ayetinde buyurdu ki: “Allah’ın katına ulaşan kesilen kurbanın etleri ve dökülen kanları değildir. Sadece takva Allah Katına ulaşır.” Buyurmuştur. Kurban dağıtımı ayetinden de anlaşılacağı gibi amaç sadece kurban kesip et yemek değil, kurban kesmenin anlamını yaşayabilmek, onu anlayabilmek ve en önemlisi onu paylaşabilmektir.

Kurbanımı Kendim Kesip Bağışlayabilir Miyim?

Beşir Derneğinin Kardeş Payı adlı bir projesi bulunmaktadır. Bu proje ile kurban bayramında kurban etlerini bağışlamak isteyen kişilerin evlerine Beşir Derneğinden bizzat giderek etler teslim alınmaktadır. Böylece kurban etleri ihtiyaç sahiplerine ve yardım bekleyen insanlara ulaştırılabilmektedir.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılmaktadır?

Bağışçılarımız tarafından gelen ya da derneğimize bağışlanarak kesilen kurbanlar bu yıl da her yıl olduğu gibi ülkemizin kurban kesemeyen, mazlum insanlarına ulaştırılacaktır. Bu yıl Covid-19 sebebi ile bazı organizasyonlarda kısıtlamalar yapılabilir. Eğer yapılmaz ise organizasyonun tamamı ülkemizde yapılacaktır. Beşir derneğinde korona virüs tedbirleri alınarak kurban kesim işlemleri büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Beşir derneğine bağışlanarak derneğimiz tarafından gerçekleştirilen bu ibadet Kurban Bayramının ruhuna uygun şekilde gerçekleştirilerek ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılarak tamamlanmaktadır. Hiçbir şekilde olumsuzluğa yer verilmemektedir. 

Kurban Paylaşmak Neden Önemli?

Gerek kurban bayramı günlerinde, gerekse diğer günlerde de kurban kesim şartlarını taşıyan hayvanlar İslami kurban kesim usullerine uygun olarak, ibadet amacı ile Allah rızası için kurban edilir. Kurban demek Allah’ın bizi var etmesine karşılık bir teşekkür anlamı taşır. Rabbimizin bize verdiği tüm nimetler ve sağlığımıza şükrederiz.

Kurban Dağıtımı Ayetleri

Hac suresi 28. Ayette rabbimiz buyuruyor ki, “insanlar Kabeye gelsinler. Burada kurbanlarını kessinler. Artık kestikleri kurbanlardan insanlar kendileri de yesinler hem de yoksulara ve fakirlere dağıtsınlar.”

Kurban dağıtımı ayeti ile ilgili olarak yine Hac Suresi 36. ayette Rabbimiz buyurdu ki; “ O zaman, kurban edilmek üzere bekleyen kurbanlıklar arasından bir tanesini seçip Allah’ın adıyla kurban edin ve kurbanın etinden kendiniz de yiyin. Fakat o etten yemek isteyenlere ve istemeye çekinip kendi elindekilerle yetinmeye çalışanlara da yedirin.” demiştir. Yani kesilen kurban hem hane halkı tarafından da yenecek hem de o etten isteyen insanlarla paylaşılacak, hem de isteyemeyen ve kurban kesemeyen fakir insanlarla da paylaşılması gerekmektedir. 

İnsanların günlük gıda ihtiyaçları için her gün binlerce sayıda hayvan kesilmekte fakat bu etleri sadece maddi durumu yeterli olan insanlar satın alabilmektedir. Bu yüzden sadece kurban bayramlarında değil, diğer zamanlarda da kurban kesip muhtaç durumdaki insanlarla paylaşmak çok önemlidir. kurban kesmek para gerektiren bir ibadet olduğu ve maddi imkansızlıklar sebebi ile kurban kesemeyen insanlar da düşünülmelidir. Böylece kurban eti ile paylaşılmış olan şey sadece et değil, kardeşlik ve dayanışma duygusudur.