Kurban Bayramı’nda Kesim Alanında Olmadan Kurban Kestirilir mi?

Kurban Bayramı’nda Kesim Alanında Olmadan Kurban Kestirilir mi?

Kurban, İslam dininde bir ibadettir. Bu ibadeti her yıl Müslümanlar küçükbaş hayvan ve büyükbaş hayvan kesip yoksul ailelere dağıtarak yerine getirirler. Allah’ın Müslümanlara buyurduğu, fakirlere et yardımında bulunması için böyle bir emir yollanmış ve bu bir ibadet olarak kabul edilmiştir. Kurban Bayramında Kesim Alanında Olmadan Kurban Kestirilir mi? Diye sorulduğunda, bu durum son yıllarda artmıştır. Kurban kesimini belli başlı güvenilir dernekler, bağış kurumları aracılığı ile yapan kişiler çoğalmış ve bu şekilde gerçekten daha çok ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmasına yol açmıştır.

Kurban aynı zamanda bir bayram olarak kutlanan ve böylece sadece insanlara kesilen etin dağıtılması değil toplumsal bir kaynaşmanın, sosyalleşmenin, zengin fakir demeden tüm Müslümanların birbirine saygı sevgi içerisinde bir araya geldikleri günleri de göstermektedir.

İslam da oruç tutmak gibi kurban kesmenin ve bunu ilk öncelik kendi akrabaları, komşuları, çevresi ile paylaşarak ibadet kabul edilmiş ve her yıl belli dönemlerde resmi tatile dönüştürülmüş şekilde kutlanmaktadır. Kurban kesmek, Allah, kurban için kan akıtmak ve bu işlemi yapılırken başında beklemeyi uygun görmüştür. Fakat şehirlerin kentleşmesi, şehir hayatı ve insanların yoğun iş gücü ile beraber artık insanlarda Kurban bayramında kesim alanında olmadan kurban kestirilir mi? Sorusu çok sorulmuş ve bununla ilgili araştırmalar yapılmıştır. Sonuç itibari ile kurban kesilmesini kişi kendi parasıyla yerine getiriyor ve düzenli bir şekilde bunu yapıyorsa kurban kesim alanına gidilmeden de kurban kesimi ya da adak işlemleri yapılabilir. Burada önemli hususların başında doğru ve güvenilir bir kurum olması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştığını görmek ve bilmektir. Birçok kurumlar kurban kesimi için insanların parasını hiçe sayabilmektedir. Bu tür durumla karşılaşmamak için iyice araştırılmalıdır. Bu konuda insanlara büyük kolaylık tanıyan ve gönül rahatlığı ile kurban için bağış yapabileceğiniz Beşir derneği, kurban için bağışlarınızı en doğru yerlere sizler adına tüm işlemleri yaparak gerçekleştiriyor. 

Kurban Kesim Alanları

Belli başlı kurban kesim alanları belirlenerek, bayram sabahı tüm kuruluşlar bu alanda toplanır ve sizler adına kasap vekil olarak tüm kurban kesim işleriniz hallolur ve kapınıza kadar sizin için de etleriniz ulaşmış olur. Bu işlemler profesyonelce yürütülen kesim işleridir ve kurban kesmek gibi zor bir görevi kasap kişilerin ellerinden daha düzgün oranlarda etler pay edilerek yürütülür ve kesinlikle daha hijyenik bir ortam da ibadetiniz de gerçekleşmiş olur. Sadece bayram da değil dilediğiniz zaman Beşir derneğine kurban ve ya adak için istediğiniz yardım kurumlarına veya ölmüş yakınlarınız içinde kesim için bağış yaptırabilirsiniz. Kurban kesiminin küçük baş ve Büyükbaş’tan oluşması da çokça tartışma konusu olmuş hangisi daha çok sevap ya da ibadet yerine geçer kafalara takılmıştır. İslam dini kişinin maddi durumuna göre gücü hangisine yetecekse onu kesmeli ve önemli olanın o kesilen eti fakir insanların boğazından geçtiğini bilmektir demiştir. 

Kurban kesim yerinde olmadan kurban kestirilir mi? Sorusu netlik kazanmıştır ve kurban kesim yerinde olmadan da kişiler kurban kestirebilirler, bunun takibini yaparak, ailelere ulaştığını takip ederek Beşir derneği ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Sizlerin yapacağı her bağış, durumu olmayan ailelere, yetimhanelere, yurtlara, ya da sizin istediğiniz, göndermek istediğiniz kurumlara sizin adınıza gönderilecektir. Her bir kurban bağışı büyük sevap ve sizin adınıza en güzel ibadettir bunun için durumunuz var ise hiç düşünmeden kurban eti bağışında bulununuz.