Kurban Bayramı’nda İnternetten Bağış

Kurban Bayramı’nda İnternetten Bağış

Kurumlar aracılığı ile kesilen kurbanlarda nasıl vekâlet verilir? Kurban bayramında internetten bağış yapılabilmektedir. Hayır kuruluşları aracılığı ile dernekler, vakıflar ile kurban kesilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Çünkü vekâlet verilerek kurban kesilmiş olmaktadır. Hayır kurumuna para yatırıldıktan sonra herhangi bir vekalet verilmediği halde nasıl kurban kesildiğine dair çok soru gelmektedir. Açıklamak gerekirse, vekâlet iki çeşit olmaktadır. Birincisi sarahaten vekalet, ikincisi delaleten vekalettir. Sarahaten vekalet, açıkça söylenen, “sana benim kurbanımı kesmen için yetki veriyorum” ya da “ şu kişinin adına kurban kesebilmen için sana yetki veriyorum” şeklinde sözlü veya yazlı bir şekilde vekalet vermektir.

Yazılı olarak kağıt, mektup, mail gibi araçlar da olabilir. Bir de delaleten vekâlet var, bu vekalet türünde de direkt olarak sözlü ya da yazılı olarak söylenmese de amaç kurban bağışlamak olduğu için vekalet verilmiş olmaktadır. Bu da delaleten vekalettir. Çünkü kişinin niyeti kurban kesmektir. Niyet üzerine kurban ücreti vekaleti kurum hesabına yatırıldıktan sonra da otomatikman o kuruma vekalet de verilmiş olmaktadır. delaleten izi verilmiş demektir. Dolayısıyla kuruluşlara verilen vekâlet ya saraten denilen açık olarak verilen yazılı ifade şeklinde de olur, sadece hesaba atılan kurban parası şeklinde de olur. Çünkü amaç kurban kestirmektir. Hatta kurban için kuruma para gönderirken de açıklama kısmına yazılabilir. Kurban bayramında internetten bağış yapmak isteyenlerin en çok sorduğu soru, kuruma parayı gönderdikten sonra kimse vekâlet istemek için aramıyor şeklinde soru gelmektedir. Kurumun vekâlet almak için aramasına gerek bulunmamaktadır.

Vekâletin verildiğine dair sözlü ya da yazılı olmasa da gerçekleştirilen eylemler bulunduğu takdirde vekâlet verilmiş olmaktadır. Örneğin kişinin kurban etmek için aldığı kurban birisi tarafından gasp edildi ve gasp eden kişi tarafından kesildi. Bu durumda bile delaleten vekâlet sayılır ve kurbanı çalınan kişinin adına kurban kesilmiş olur. Böyle durumlarda bile kurban geçerli sayılabilmektedir.

Kurumlar Aracılığı İle Kurban Kesmede İsim Vermemek Olur Mu?

Kurban bayramında internetten bağış yapan kişilerden bazıları isim de vermemektedir. Bu durumda da delaleten vekalet durum gerçekleşir. Kurumda kurbanı kesen kişiler o kişinin kastına kurbanı kesmektedirler. Parayı gönderen kişi hangi niyetle gönderdi ise o niyetle o kişinin adına kurban kesilmiş olmaktadır. 

Kurumlara Bağış Yapıldığında Etten Yiyememek Problem Olur Mu?

Kurban bayramında internetten bağış yapan birçok kişinin aklına bu soru gelmektedir. Kurban bayramında hayır kurumlarına bağışlanan kurbanlardan yenmemesinde hiçbir problem bulunmamaktadır. Dernekler aracılığıyla, vakıflar aracılığıyla ya da hayır kurumları aracılığı ile kesilen kurbanlarda illa ki kurbanı kestiren kişi de o etten yiyecek diye bir kural bulunmamaktadır. Hatta hayır kurumları aracılığı olmadan bile kişi kendisinin kestiği kurbanın tamamını dağıtabilir. Peygamber efendimizin kesilen kurbanın etinden yenmesi gerektiğine dair teşviki olduğu doğrudur. Fakat kurbanı kesen kişi her zaman et yiyebilecek maddi duruma sahip biri ise kurbanın tamamını bağışlaması çok daha evladır. Bu açıdan kurban kesmek kişiye vacip ise ve maddi durum olarak oldukça rahatsa, hiç kurban kesemeyecek durumda olan yardıma muhtaç kişilere etin tamamını dağıtabilir.

Beşir Derneği’nde Kurban Bağışı Nasıl Yapılmaktadır?

Beşir Derneği olarak kurban bağışlarınızı da bu yıl en güzel şekilde keserek ihtiyaç sahiplerine bağışlıyoruz. Yardımlaşa, kardeşlik ve dayanışma ruhu içerisinde tüm mümin Müslüman aleminin yanındayız. Kurban bayramında internetten bağış yapmak isteyen bağışçılarımız, Beşir Derneğinin hesabına belirtilen kurban miktarını gönderebilir ve kurban ibadetini bu şekilde yapabilir. Kurbanınız kesildikten sonra nerede kesildiği ile ilgili bilgilendirilir, otomasyon sistemimiz ile kurbanınıza ait video klip ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.