Kurban Bayramı Zamanı

Kurban Bayramı Zamanı

Kurban Bayramının ne zamana denk geleceği son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Kurban Bayramı zamanı 31 Temmuz tarihine denk gelecektir. Bu sürede başlayacak olan Kurban Bayramı’nda maddi durumu yerinde olan Müslümanlar dinen kurbanda kesilmesi hak olarak tanımlanmış hayvanları keserek etlerini yardıma muhtaç olan Müslümanlara dağıtır.

Evine 1 sene içerisinde sadece bir ya da iki kez et götürebilen ya da hiç et götüremeyen ailelere yapılan bu yardım ile birlikte yoksul aileler masalarına et koyabilir ve çocuklarının et yemesini sağlayabilir. Bu nedenle de Kurban Bayramı İslam dünyasının en büyük iki bayramından bir tanesi olarak kabul edilir. Kurban dini bir bayram olmasına rağmen bayram zamanı resmî tatil ilan edilir. 

Kurban Bayramı Ne Zaman

Kurban Bayramı Müslümanların en önemli iki bayramından bir tanesidir. Kurban Müslümanlar tarafından oldukça büyük bir heyecan ile beklenir. Kurban Bayramı zamanı bu yıl 31 Temmuz tarihine denk gelecektir. Bu tarihte başlayacak olan bayram 3 Ağustos tarihinde bitecektir. Bayramın hangi günlerinin tatil olacağına dair resmi bir açıklama yapılmamıştır. En önemli dini bayramlardan bir tanesi olan Kurban Bayramı’nda kurban bağışı yapmak için Beşir derneğinden yardım alabilirsiniz.

Beşir derneği kurban bağışlarınızı kabul eder ve bu bağışlarınızı aldıktan sonra kesim işlemini gerçekleştirir. Daha sonrasında ise etleri eşit şekilde böler ve ihtiyaç sahibi olan ailelere gönderir. Beşir derneği ihtiyaç sahibi aileler için bayram öncesinde bir araştırma ve takip gerçekleştirir. Sonrasında ise bayram geldiğinde tüm ihtiyaç sahibi kişilere yapılan kurban bağışlarını büyük bir titizlik ile gerçekleştirir.

Beşir derneğine bağış yapabilmek için dernek ile iletişime geçmeniz son derece önemlidir. Derneğe online olarak ya da telefon üzerinden ulaşmanız mümkündür. bağış yapabilmek için derneğin bağış formunu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekir. İsterseniz kurban bağışınızı Afrika’da hayatını idame ettirmek isteyen Müslüman kardeşlerinize de ulaştırmanız mümkündür. 

Kurban Bayramı Hicri Takvim

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı hicri takvime göre Zilhicce aynının onuncu gününde başlar ve yine zilhicce ayının on üçüncü gününde sona erer. Bayramdan bir önceki güne arife günü denilir. Kurban Bayramı’nda İslam alemi Mekke’ye giderek hac görevlerini yerine getirir. Hac görevi sadece maddi anlamda sorun yaşamayan Müslümanlara farzdır. Kurban Bayramı bağışları Beşir derneği tarafından kabul edilir. Beşir derneğine bağış için kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.

Derneğe yaptığınız bağışlar büyük bir titizlik ile alınır ve yoksul ailelere ulaştırılır. Kurban Bayramı zamanı 31 Temmuz’a denk gelir. Bu tarihte başlayacak olan bayram 3 Ağustos tarihinde bitecektir. 

Kurban Bayramı Neden Önemli

Kurban Bayramı Müslümanlar adına oldukça önemli olan bir bayramdır. Kurban Bayramı’nda maddi durumu yerinde olan Müslümanlar kestikleri kurbanları yoksul Müslüman kardeşlerine dağıtır. Bayramda çocuklara bayram harçlığı verilir ve onlar sevindirilir. Bayram günlerinde herkes temiz bayramlık kıyafetlerini giyer ve aile büyükleri ziyaret edilir. 

Bayramda tüm küsler barışır ve kişiler ölen yakınları için mezarlık ziyaret gerçekleştirir. Bu nedenle de bayram kişilerin birbirine yakınlaşması açısından oldukça önemlidir. Ancak tek kurbanın tek amacı bu değildir. Kurban kulların Allah’a her şeyi feda edebileceklerini ve Allah’ karşı olan teslimiyetlerini gösterdikleri bir kavramdır. Kuran içerisinde yer alan hac suresinde de bu konu ile ilgili olarak bir ayet bulunur. Kurban Bayramı zamanı 31 temmuzdur.

Kurban Bayramı’nda Bağış 

Kurban Bayramı’nda bağış yapmak için Beşir derneğini tercih edebilirsiniz. Bayramda bağış için en sıkı çalışan ve uzun süredir bu için içerisinde olan dernek Beşir derneğidir.