Kurban Bayramı Uzatıldı Mı?

Kurban Bayramı Uzatıldı Mı?

Kurban Bayramı tatili ile ilgili olarak merak edilen birçok soru vardır. Bunlardın bir tanesi de Kurban Bayramı uzatıldı mı? sorusu olmuştur. Kurban Bayramı tatilinin uzatılıp uzatılmadığı konusunda şu an için net bir bilgi yoktur. bunun nedeni ise henüz tatil günlerinin belli olmamasıdır. Kurban Bayramı İslam aleminin büyük bir heyecan ve sabırsızlık içerisinde beklediği en büyük 2 bayramdan bir tanesidir.

Kurban ibadeti durumu yerinde olan Müslümanların hak hayvanları kesmesi ve etlerini muhtaç durumda olan Müslüman kardeşlerine dağıtması ile gerçekleştirilen bir ibadettir. Kurban ibadetini yerine getirebilmek için kişinin parasal anlamda sıkıntı içerisinde olmaması yani kurban kesebilecek maddiyata sahip olması gerekir. 

Kurban Bayramı Hangi Günler

Kurban Bayramının hangi günlere denk geldiği merak edilir. Kurban Bayramı bu sene 31 Temmuz tarihinde başlayacaktır. Kurban Bayramının bitiş tarihi ise 3 Ağustos tarihine denk gelir. Bu günler içerisinde Kurban Bayramı sürecektir. 

Tam olarak 4 gün sürecek olan Kurban Bayramının tatilinin hangi günlere denk geleceği ise resmi bir şekilde açıklanmamıştır.  Kurban Bayramı uzatıldı mı? Kurban Bayramı tarihinin uzatılması gündemde olan bir durum değildir. Kurban Bayramı’nda amaç evlerine et girmeyen ya da evlerine çok az et giren Müslümanların masalarına et koyabilmelerini sağlamaktır. 

Kurban Allah’a teslimiyeti gösterir ve Allah’a karşı şükür içerisinde olmayı ifade eder. Kurban Bayramı’nda güneşin doğuşunun ardından 45 dakika geçtikten sonra bayram namazı kılınır. Kurban geleneklere göre ilk günde kesilir ve et üç elit parça halinde bölünür. Bu parçalardan bir kısmı akrabalara bir kısmı fakirlere kalanı ise kurban kesen aileye kalır. Aile kestiği kurban etinden kendisine düşen payı Kurban Bayramı boyunca gelen misafirlere dağıtılır. 

Kurban Bayramının Önemi Nedir?

Kurban Bayramı uzatıldı mı? Kurban Bayramı 4 gün sürecektir. Ancak hangi günlerin tatil olduğu ya da tatillerin uzatılıp uzatılmayacağı henüz belli değildir. Kurban Bayramı Allaha teslimiyeti gösterme ve ona sunduğu rızklardan dolayı edilen şükrü gösterme açısından son derece önemlidir. 

Kurban Bayramı İslam dininde iki büyük bayramdan bir tanesidir. Bu bayramda kesilen kurban etleri ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılır. Kurban Bayramı İslam alemi için oldukça önemlidir. Bu bayramda evine et girmeyen ve çocuklarına et yedirmekte zorlanan ailelerin masalarına et koyması sağlanır. 

Kurban Bayramı’nda Bağış Yapmak

Kurban Bayram’ında bağış yapabilmek için öncelikle kendinize bağış yapmak için güvenilir bir dernek bulmanız gerekir. Güvenilir olan ve uzun süredir bağış yapmak isteyen kişilere yardımcı olan Beşir derneğinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Beşir derneği kurbanlarınızdan bölünen etleri bağışlamadan önce yardıma muhtaç aileleri araştırı ve yardımları gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Kurban Bayramı uzatıldı mı? Kurban Bayramı tatili uzatılmamıştır. Beşir derneği aracılığı ile kurban bağışlarınızı sorunsuz şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. 

Kurban Bayram’ında Bağış Kimlere Yapılır?

Kurban Bayramı’nda herkese bağış yapılmaz. Kurban bağışının mutlaka gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaştırılması gerekir. Kurban Bayramı bağışı durumu müsait olmayan ve evine et götüremeyen Müslüman ailelere yapılır.

Kurban bağışlarınızın doğru adreslere ulaştığından ve kurban etini gerçekten ihtiyaç sahibi kişilerin tükettiğinden emin olmak istiyorsanız Beşir derneğinden yardım alabilirsiniz. Beşir derneği aracılığı ile kurban bağışlarınız ihtiyaç sahibi olan ailelere ulaştırır. 

Sadece Türkiye’de değil yurtdışındaki Müslüman ailelere de kurban bağışı dağıtımı gerçekleştiren Beşir Derneği’ne bağış başvurusunda bulunarak yurtdışındaki yardıma muhtaç Müslüman ailelere de bağış yapabilirsiniz. Filistin ve Afrika gibi ülkelere bağışlarınızı Beşir derneği ile ulaştırabilirsiniz.