Kurban Bayramı Şehirler Arası Yasak

Kurban Bayramı Şehirler Arası Yasak

31 Temmuz 2020 tarihinde dinimizin en güzel bayramlarından Kurban Bayramı’na girmiş olacağız. Tüm Müslüman aleminin heyecanla beklediği bu bayram yoksulların karnının doyduğu, yardımlaşmanın öneminin ortaya çıktığı en güzel bayramlarımızdan biridir.

Kurban Bayramı şehirler arası yasak var mı sorusu ise gündemdeki yerini koruyor. Herkes büyük bir merakla, Kurban Bayramı’nı gönüllerinde kutlayıp kutlayamayacağının cevabını bekliyor. 

Kurban Bayramı’nda Kısıtlama Uygulanacak Mı?

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda, Kovid-19 virüsü ile mücadele etmekte olduğumuz bu kritik günlerde, sokağa çıkma yasağı getirilmişti. İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğu bu dönemde, sevdiklerimiz ve kendimiz için bayramı evlerimizde kalarak kutlamıştık. Sevilen bayram ziyaretleri, yakınlarımızla özlem gidermek ne yazık ki mümkün olamadı.

Şimdi ise önümüzdeki ‘Kurban Bayramı şehirler arası yasak uygulaması olacak mı?’ en merak edilen sorulardan biri haline geldi. Bir yandan Müslümanlar olarak alıştığımız güzel bayram günlerini iple çekerken, bir yandan da sağlığımızı gözetmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz.

Kurban Bayramı’nda Şehirler Arası Yasak Olacak Mı?

Ailelerin bir araya geldiği, çocukların, yaşlıların, gelir seviyesi düşük olanların yüzlerinin güldüğü, Zilhicce ayının 10’uncu gününde başlayan Kurban Bayramı yaklaşıyor. Bayramı onlardan uzak yaşadığı için ailesiyle geçirmek üzere seyahat planları yapan milyonların heyecanı da gittikçe artıyor. Büyük şehirlerden bazen gece geç denebilecek kadar erken saatlerde yola çıkıp mis gibi dağ havasında, köy camilerinde kıldıkları bayram namazı sonrası memleketlilerle bayramlaşmak, keyifli bir bayram kahvaltısı yapmak hem tüm İslam alemini heyecanlandıran hem de kültürümüze yerleşmiş büyük bir alışkanlık hepimiz için. 

Kovid-19 salgını sebebiyle ülkemizde Kurban Bayramı için alınacak önlemler belirlendi. Sağlık adına uyulması zorunlu olan kurallar açıklandı. Hem hayvan kesimhanelerinde hem de satış alanlarında neler yapılması gerektiği şimdiden halka duyuruldu. 

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanmıştır. Ayrıca Kovid-19 ile mücadele kapsamında uzun bir süre boyunca şehir giriş çıkışları kapatılmıştı. Peki Kurban Bayramı şehirler arası yasak uygulaması olacak mı? Bu yönde bir çalışma veya açıklama bulunuyor mu?: Bu sorunun cevabı henüz netleştirilmedi.

Kurban Bayramı’nda Şehirler Arası Yasak Olup Olmayacağı Ne zaman Belli Olacak?

Kurban Bayramı kutlamaları için herhangi bir yasak gelip gelmeyeceği henüz belirlenmedi. Buna karar verilmesi için salgının durumunun gözleneceği bildirildi.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Kurban Bayramı şehirler arası yasak var mı sorusuna yanıt verirken önümüzdeki haftalar içinde vakaların gidişatı ve salgının seyrinin bu konuyu açıklığa kavuşturmakta belirleyici olacağını vurguladı. Gelecek bir sokağa çıkma yasağı, otomatikman şehirler arası yasağı da beraberinde getireceğinde, sokağa çıkmaya bir kısıtlama gelip gelmeyeceği de tartışılıyor. Bakan Koca, konunun Bilim Kurulu’nda henüz gündeme gelmediğini belirtti ve Ramazan Bayramı’ndaki kadar sert önlemler alınmasını beklemediğini söyledi.

2020 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayram bu sene 31 Temmuz Cuma günü başlıyor ve 3 Ağustos Pazartesi günü sona eriyor.

Kurban Bayramı’nın birinci günü: 31 Temmuz Cuma

Kurban Bayramı’nın ikinci günü: 1 Ağustos Cumartesi

Kurban Bayramı’nın üçüncü günü: 2 Ağustos Pazar

Kurban Bayramı’nın dördüncü günü: 3 Ağustos Pazartesi

Kurban Bayramı’nın arefe günü olan 30 Temmuz Cuma gününü de hesaba kattığımızda, hafta sonuna da denk gelen bayram tatili toplam beş gün olacak gibi görünüyor. 

Beşir Derneği olarak diliyoruz ki, bir an önce Kovid-19 musibeti son bulsun ve tüm Müslüman alemi dini bayramlarının coşkusunu doya doya yaşayarak ibadetlerini yerine getirebilsinler.