Kurban Bayramı Özellikleri

Kurban Bayramı Özellikleri

Kurban Bayramı, Müslümanların en büyük bayramıdır. Hicri Takvim esaslarına göre her sene Zilhicce ayının 10. ve 13. günleri arasında toplam 4 gün kutlanır. Dinimizin birleştirici ve sevgi dolu oluşunun en güzel biçimde anlaşıldığı bayramlardan olan Kurban Bayramı özellikleri nelerdir? Kurban Bayramı nasıl ortaya çıkmıştır?

Kurban Bayramı’nın Doğuşu

Kurban Bayramı, Hz. İbrahim’in başına gelen Allah’ı mucizelerinden birinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Hz. İbrahim’in eşi Sare hanımdan bir türlü çocuğu olamamıştır. Yıllarca Allah’a dua ederek yalvaran Hz. İbrahim, yaşlılık dönemine geldiğinde eşinden mucize sonucu bir oğlan çocuğu sahibi olmuştur. Bu beklenmeyen hadise ile Allah’ın kudreti ve gücünü herkes daha iyi görmüştür.

Çocuk belli bir yaşa geldiğinde, Hz. İbrahim Peygamberimiz, rüyasında oğlunu kurban etmesi gerektiğini görmüş, bunu oğluna söylemiştir. Oğlu ise, babasına emrolunduğu vazifeyi yerine getirmesini söylemiştir. Bunun üzerine Hz. İbrahim Peygamberimiz oğlunu kurban etmeye götürmüş; fakat Allah’ın emri üzerine bıçak oğlunun boğazını kesmemiştir. Tam bu sırada Hz. Cebrail kucağında bir koç ile Hz. İbrahim’in yanında belirmiştir. Hz. İbrahim sınavını başarılı bir şekilde geçmiştir. Zilhicce ayının 10. günü olan bu gün, Müslüman aleminde kurban kesilerek kutlanmaya başlamıştır. Bu hikaye, Kurban Bayramı özellikleri içinde en güzel yere sahiptir.

Kurban Kesmesi Gerekenler Kimlerdir?

- Kurban kesmek vaciptir. Maddi durumu elverişli olan kadın ve erkek her Müslüman kardeşimiz kurban kesebilir. Kurban kesmenin ilk şartı Müslüman olmaktır.

- Kurban kesen kimsenin ekonomik durumu iyi olmalıdır. Kurban etlerini yoksullara ve evine et giremeyen aileleri dağıtmalıdır. Kurban Bayramı özellikleri arasında en önemlisi paylaşmak ve yardımlaşmaktır. Buzdolabında saklayarak bekletilen kurban etleri, bu güzel ibadetin sevabını azaltmaktadır.

- Durumu iyi olmayan kişiler, başkalarından borç alarak kurban kesemez. Başta durumu olmayıp sonradan varlıklı hale gelen kişiler kurban kesmek zorundadır. 

- Kurban kesecek kişinin akıl sağlığı yerinde ve buluğ yaşına gelmiş olması gerekir.

- Hac ibadetini erine getirmekte olan Müslüman kardeşlerimiz için kurban kesmek farz değil, vaciptir. Onların kurban kesmesi zorunlu değildir ama keserlerse çok büyük sevaba gireceklerdir.

- Kurban Bayramı’nda, bu kriterlere uyan herkesin kurban kesmesi şarttır. Bu özelliklere uymayan kimselerin kurban kesmeleri doğru olmaz. Eğer bir kimse bu kriterlere uymamasına rağmen kurban keserse, o kurban ibadetten sayılmaz, kabul edilmez.

Kurban Kesmenin Önemi

Kurban Bayramı’nda kurban kesenler bu ibadetlerini Allah’ın adına gerçekleştirmiş olurlar. Bu ibadet öyle büyük bir sevaptır ki kurban kesen kullar, dünyada pek çok musibet ve beladan korunurlar.

Kurban Bayramı, tüm Müslüman aleminin kardeşliğinin de sembolüdür. Fakirlerin karnı doyar, çocuklar sevinir, aileler bir araya gelir. Kurban Bayramı özellikleri arasından dayanışma ve yardımlaşmanın önemi bu şekilde ortaya çıkar.

Kurban Bağışı Yapmak İster Misiniz?

Beşir Derneği olarak biz, her yıl kurban Bayram’ında yapılan bağışlar ile Müslüman kardeşlerimizi sevindirmeye ve karınlarını doyurmaya vesile olmaktayız. Bağışladığınız kurbanlarınız, titizlikle araştırılan ihtiyaç sahiplerine en çabuk şekilde ulaştırılmaktadır.

İbadetinizin amacına ulaşabilmesi açısından, Bayramı’nda bağış yapmak oldukça önemli bir yere sahiptir. Beşir Derneği, sizin adınıza bağışladığınız kurban etlerini zor şartlarda yaşayan ve mutfaklarına et girmeyen Müslüman ailelerin sofralarına götürmektedir.

Beşir Derneği için en önemli nokta, kurbanların doğru ihtiyaç sahiplerine iletilmesidir. Bu nedenle gerçekten yardıma muhtaç olan kişiler özenle belirlenmektedir. Beşir Derneği’ne gönlünüz ferah biçimde bağışlarınızı yapabilirsiniz.