Kurban Bayramı Öncesi 9 Gün Oruç

Kurban Bayramı Öncesi 9 Gün Oruç

Hicri Takvim’ göre, Zilhicce aynının 10. günü Kurban Bayramı’dır. Dinimize göre bu ayın ilk 10 günü yapılan ibadetler diğer günlerde yapılan ibadetlere göre daha faziletlidir. Zilhicce aynın ilk 9 günü, yani Kurban Bayramı öncesi 9 gün oruç tutmak sevap sayılmaktadır. Ve Müslümanlara Peygamberimiz tarafından defaatle önerilmiştir.

Kurban Bayramı’ndan Önce 9 Gün Oruç Tutmanın Dinimizdeki Anlamı Nedir?

Kurban Bayramı öncesi 9 gün oruç tutmak, Müslüman kardeşlerimizin ömrüne bereket katar. Zilhicce aynının ilk 10 gününün bereketinden ve hayrından mahrum kalmamamız gerektiği buyurulmuştur. Bu sevaba girenlerin malı mülkü artar, çocukları belalardan uzak tutulur, günahları affedilir, yaptıkları iyiliklere kat kat sevap eklenir.

Yüce Allah’ın nezdinde Kurban Bayramı öncesi 9 gün oruç tutmak öyle yüksek bir mertebedir ki cennette yüksek dereceler bu ibadeti yerine getirenlere açılacaktır. 

Zilhicce ayının ilk 10 gününde hastaları ziyaret eden, yoksulların yüzünü güldüren, çok sadaka veren, bol bol dua eden Müslümanlar, Allah’ın buyurduğu vazifelerini en güzel şekilde yerine getiren din kardeşlerimizdir. Zilhicce aynın, Kurban Bayramı’nın birinci gününü de kapsayan ilk 10 günü yapılan ibadetler, işte bu denli kıymetlidir.

Kurban Bayramı Öncesi 9 Oruç (Zilhicce Orucu) Nasıl Tutulur?

Zilhicce ayı, Müslüman alemi için en önemli aylardan biridir. Kurban Bayramı’nı da kapsayan ayın ilk 9 günü oruç tutulması tavsiye edilmiştir. Zilhicce’nin 10. gününden itibaren, 4 günlük Kurban Bayramı başlamaktadır.

Kurban Bayramı öncesi 9 gün oruç tutmak, dinimizde çok önemli bir yere sahiptir. Ayın ilk gününe girildiği gece sahura kalkarak başlanan oruç tutma dönemi, Kurban Bayramı’nın ilk gününe kadar sürer. Kurban Bayramı öncesi 9 gün oruç tutarken bir yandan kaza namazı, sık sık verilen sadaka, tesbih namazı gibi ibadetlerle de meşgul olmak gerekir.

Hac ibadetini yerine getirmekte olan Müslüman kardeşlerimizin ise, halsiz ve yorgun düşebilecekleri için sadece Kurban Bayramı’nın arefe gününde oruç tutmaları kafidir.

Kurban Bayramı Öncesi 9 Gün Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

- İbadetinizden tam olarak istifade edebilmek için dünya işlerini sınırlamanız yerinde olacaktır. Böylece asıl mesuliyetinizi unutmamış ve tam bir ihya programı uygulamış olursunuz. 

- Kurban Bayramı öncesi 9 gün oruç tutacaklar, bu günler içinde kendilerini oyalayacak yolculuk, misafirlik gibi işlerden ve yorucu meşguliyetlerden uzak durmalıdır. Bunları ertelemek daha iyi olacaktır.

- Zilhicce orucu döneminde titiz davranmak ve uzun süren televizyon dizileri, maçlar gibi vakit öldüren işlerden kaçınmak gerekir. Allah’a ve maneviyatına daha yakın olmak için bu dünyevi işleri azaltmak önemlidir.

- Kurban Bayramı’ndan önce 9 gün oruç tutacak Müslüman kardeşlerimiz, sağlıklarına da en yüksek özeni göstermelidirler. Bu dönemde rahatsızlanmaları ibadetlerinden geri kalmalarına sebep olabilir. 

- Günlük zorunlu işlerden arta kalan vakitlerde, sureler okumak, dualardan yararlanmak çok makbule geçer.

- Bu oruç döneminde uykuyu kaçırma ihtimali olan kahve, çay gibi içecekleri en az seviyede tüketmek de önemlidir.

- Her senenin Kurban Bayramı’ndan önceki 9 gününü takvime, ajandaya kaydetmek de bu dönemi unutma riskinizi ortadan kaldırır.

- Kurban Bayramı için yapacağınız bayramlık ve kurbanlık alışverişlerinizi önceden yaparsanız, bu 9 gün içerisinde ibadetinize daha çok zaman ayırabilirsiniz.

Oruç Tutmanın Önemi

- Oruç tutmak, sabrın, iradenin ve Allah’a olan sadakatin göstergesidir.

- Oruç tutmak, Allah’a olan kalbi samimiyeti yansıtır. Allah’tan başka hiç kimse bir diğerinin gerçekten hem beyni hem ruhu ile oruç tutup tutmadığını bilemez. Bu ibadet Allah ile kul arasındaki en güzel ve samimi paylaşım yollarından biridir.

- Müslüman din kardeşleri arasındaki bağlılık, dayanışma, yardımlaşma ve sevginin hatırlanması için yapılacak en güzel ibadet yoludur.

- Oruç tutmak, ahlaki erdemlerimizi kazanmamız yolunda, Allah’ın bize buyurduğu en kutsal ibadetler arasındadır.