Kurban Bayramı Olacak mı?

Kurban Bayramı Olacak mı?

Son günlerin herkes tarafından merak edilen soruların biri Kurban Bayramı olacak mı sorusudur. Tüm dünyanın etkisi altında olan ve herkesi etkileyen salgın süreci boyunca birçok önlem alınmaktadır.

Alınan bu önlemler birçok milli ve ulusal bayramlarımızı da etkilemektedir. Müslümanların en büyük bayramlarından biri olan Kurban Bayramı, 2020 yılında 30 Temmuz 2020 Perşembe Arife günüyle başlayacak, 31 Temmuz’dan 1,2 ve 3 Ağustos’a kadar sürecektir.

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkmak Yasak mı?

Kurban Bayramı’nın başlamasına çok az bir süre kalmış olmasına rağmen, salgın yüzünden birçok kısıtlama ve yasaklar da gerçekleşmektedir. Bu yasak ve kısıtlamalardan dini bayramlar da ulusal bayramlar da nasibini aldığı şu günlerde Kurban Bayramı olacak mı sorusu da birçok kişinin sorduğu sorular başında gelmektedir.

Kurban Bayramı için bir kısıtlama ya da yasak olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, sağlık bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda, kısıtlama ya da yasak olup olmadığını söylemenin henüz erken olduğu, salgının gidişatına ve ülkemizdeki vaka sayısına göre Bilim Kurulu’nun bu konuda karar vereceğini söylemektedir.

Kurban Bayramı’nda Kaç Gün Tatil Olacak?

Tüm dünyanın etkisi altında olduğu ve vaka sayısının çoğu zaman yüksek çoğu zaman düştüğü günümüzde Kurban Bayramı ile ilgili birçok soru da gündeme oturmaktadır. Kurban Bayramı, tüm Müslüman aleminin Allah’a yakınlaştığı, yaklaştığı, yardımseverliğin, paylaşmanın ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığı en önemli günlerdir.

Kurban Bayramı’nda takva sahibi olmak, Allah rızasını kazanmak için, dinimiz kurallarına göre zengin sayılabilecek kişilerin kurban kesmeleri, kestikleri bu kurbanları, ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak, yüzlerinin gülmesini sağlamak, mutlu olmalarına vesile olmak için yapılması ise, insanların paylaşma ve yardımlaşma duygusunun ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Kurban Bayramı 30 Temmuz 2020 Perşembe günü Arife günüyle başlayacak olmasına rağmen, corona salgını yüzünden Kurban Bayramı olacak mı sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Bayramın birinci günü 31 Temmuz Cuma günü başlamakta, 1 Ağustos, 2 Ağustos ve 3 Ağustos Pazartesi günü bayram sona ermektedir. Genelde Arife günlerinde yarım gün olur ve çoğunlukla hafta sonunu bağlamak için tatil edilir. Ancak salgın süreci boyunca böyle bir iznin olup olmadığı, sokağa çıkma yasağının ya da kısıtlamanın olup olmadığı belirlenmiş değildir.

Kurban Bayramı’nda Vekaletle Kesim Olacak mı?

Kurban Bayramı’nda birçok yerde kurban kesimi yapılarak, dağıtımlar gerçekleştirilmektedir. Ancak tüm dünyayı ilgilendiren ve her geçen gün daha da artmaya devam eden salgın yüzünden bazı kısıtlamalar ya da yasaklar da devam ediyor.

Kurban kesme konusunda yeterli maddi güce sahip olmayan kişiler, Beşir Derneği 2020 vekaleten kurban kesme organizasyonuna katılarak, bağışta bulunabilmektedir. Derneğimiz salgın sürecinde tüm kısıtlama ve yasaklamaları göz önüne alarak, yurtiçi ve yurtdışındaki organizasyonlarını planlamış ve buna göre, yapılan bağışları mazlumlara güvenilir şekilde ulaştırmayı hedeflemiştir.

Kurban Kesimi Sırasında Hangi Önlemler Alınacak?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de covid-19 salgını yüzünden birçok kısıtlama ve yasaklama uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde Kurban Bayramı olacak mı sorusunu da merak edilmektedir.

Ülkemizde Ramazan Bayramı’nda uygulanan sokağa çıkma yasağı, Kurban Bayramı’nda da uygulanıp uygulanmayacağı henüz kesinlik kazanmamışken, özellikle kurban kesim yerlerinin de denetlenmesi ve alınacak tedbirler dahilinde kesim işlemlerinin yapılması ön görülmüştür. 

Kesim alanlarının sıklaştırılması, randevu alınarak insanların kesim alanına alınması ön görülürken, vekaleten kurban kesiminin ön plana çıkmasının da önemi vurgulanmaktadır.

Yıllardır yaptığı organizasyonlarla adından söz ettiren Beşir Derneği yine bu sene de vekaleten kurban kesimi organizasyonu düzenlemektedir. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında salgın yüzünden gerekli tüm tedbirler alınarak gerçekleştirilecek vekaleten kurban kesimi organizasyonuna katılarak hem takvaya ulaşabilir hem de Allah’a yakınlaşarak, rızasını alarak, mazlumları mutlu etmiş olursunuz.