Kurban Bayramı'nın diğer adı Şeker Bayramı mıdır?

Kurban Bayramı'nın diğer adı Şeker Bayramı mıdır?

Müslüman kardeşlerimiz arasında ki bağı güçlendiren Kurban Bayramı, Allah tarafından bize bahşedilmiş en yüce bayramlardan bir tanesidir. Kurban Bayramı'nın diğer adı Şeker Bayramı mıdır; Kurban Bayramının diğer adı Şeker Bayramı değildir. Kelimenin asıl anlamı ‘Şükür’dür. Dolayısıyla Kurban Bayramına ‘Şeker Bayramı’ demek yanlış bilinen ve kullanılan bir ifadedir. 

Kurban Bayramı veya Ramazan Bayramı’na eski zamanlara ‘Şükür Bayramı’ dendiği için kelime günümüze kadar birçok şekil değiştirip Şeker Bayramı olarak anılmaya başlanmıştır. Bu gibi terimler dinen uygun değildir. Kelimede ki değişim şekli aslında bir okuma hatasından kaynaklanarak mutasyona uğraşmıştır. Arapçada aynı şekilde yazılan ‘Şeker ve Şükür’de bu şekil değiştirmenin sebeplerinden biridir. Kurban Bayramı'nın diğer adı Şeker Bayramı mıdır; Arapça yazılım ve okunuş nedeniyle (“şın-kef-rı”) Şeker Bayramı olarak adlandırılan bayramlarımız, dinen bir anlam ifade etmemektedir. 

Kurban Bayramı'nın diğer adı Şeker Bayramı mıdır; Yüzyıllar boyunca ‘Şükür’ diye okunmuş bayramımız bir kelime hatasından dolayı bu şekilde bilinmektedir.

Ramazan Bayramı’na ‘Şeker Bayramı’ denir mi?

Edinilen birçok bilgiye göre Osmanlı zamanında, oruç tutan ve aynı zamanda topraklarını koruyan Müslüman Askerlerimize, ramazan ayını takip eden ilk 15-20 günden sonra Osmanlı padişahları tarafından tepsilerce şerbetli tatlı gönderildiği için Ramazan Bayramı, ‘Şeker Bayramı’ olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu şekilde bir tabu haline gelen okunuş biçimi ile Ramazan Bayramına farklı bir anlam katılmak istenmiştir. Bu okunuş biçimi sadece o günlerde yaşanan gelenek ve görenek bağlılığından kaynaklanmaktadır. 

Kur’an-ı Kerim’de bu gibi terimlerin olduğuna dair bir hadis veya ayet yoktur haliyle doğruluğu ispatlanamamaktadır. 

Ramazan Bayramının Arapça okunuşu ‘eid ul-fitr’dır. Türkçede ki tam karşılığı ‘İftar Bayramı’ anlamı taşımaktadır. Arap ülkelerinin hepsinde ‘İftar Bayramı’ yani ‘eid ul-fitr’ diye okunan bayramımızın Arapçada da herhangi bir kelime anlamı mevcudiyet taşımamaktadır. Böyle denmesinin sebebi ise Allah’ın bize bahşettiği mübarek Ramazan ayında oruç tutarak ibadetimizi yerine getirip, akşam iftar yapacak olmamızdır. 

Başka bir yoruma göre ise ‘Şeker Bayramı’ denmesinin bir sebebi de hem askerlere yollanan tepsilerce baklava hem de Ramazan ayı geçtikten sonra bu bayramın insanlara şekerler dağıtılarak kutlanmasıdır. Uzun yıllar boyunca çocukların aldığı harçlıklarla şeker almaya gitmeleri de başka bir anlam değiştirme sebebi olarak görülmüştür ve ‘Şeker Bayramı’ olarak anılmıştır.

Bayramların isimleri dışında Müslümanlık için büyük önemleri ve derinlikleri vardır. Bayramlar insanları birbirine yaklaştıran, kardeşlik duygularını güçlendiren, İslam’a göre bize bahşedilmiş en önemli zamanlardır. Bu günlerde paylaşmanın ve yardımın duygusu daha net anlaşılmaktadır. Maddi durumu yetersiz ve ihtiyacı olan Müslüman kardeşlerimize yardım etmeyi hatırlatan önemli bayramlarımız bizlere nefsimizi terbiye etmemiz için armağan edilmiş hayırlı işlerdendir. 

Bayram günlerinde, büyüklerimiz, küçüklerimiz, yardıma muhtaç olanlar, ölmüşlerimiz, yetimlerimiz, yoksullarımız, bir çare yardım bekleyen kardeşlerimiz hatırlanmak isterler. Müslümanlık için önemi çok büyük olan bayram günleri bize bu gibi duyguları daha iyi anlayabilmemiz için sunulmuş birer lütuftur. Bizde Allah’ın yolundan giderek O’nun istediği biçimde insanlara yardım ederek bu şerefe nail olma şansını kazanırız. 

Beşir Derneği olarak yaptığımız tüm çalışmaları Allah yolunda ve bize emir ettiği biçimde gerçekleştirebilmek en büyük arzularımızdan biridir. Sizlerde bu değerli yardımlaşma yolcuğunda bizden, onları hatırlamamızı bekleyen din kardeşlerimize el uzatmak isterseniz, Web sitemizde yer alan daha önce yaptığımız ve yapacağımız işlere göz atarak destekte bulunabilirsiniz.