Kurban Bayramı'nı Kutlayan Ülkeler

Kurban Bayramı'nı Kutlayan Ülkeler

Müslümanların en önemli iki bayram arasında yer alan Kurban Bayramı Türkiye dışında da pek çok ülkede kutlanmaktadır. Dünyanın dört bir yanında farklı Müslüman ülkeler veya Müslüman olmasa da Müslüman nüfusunun fazla olduğu ülkeler mevcut. Bu ülkelerin pek çoğunda da Kurban Bayramı önemle kutlanıyor. 

Kurban Bayramı, Müslümanlar arasındaki kardeşlik ve dayanışma ruhunu güçlendirmesi ile önem kazanmaktadır. Fakir fukaranın karnının doyduğu ve insanlar arasındaki yardımlaşma duygusunun güçlendiği Kurban Bayramı farklı Müslüman ülkelerde farklı şekillerde kutlanmaya devam ediyor. Her ülkenin kendine özgü dini ritüelleri mevcut. Bazı ülkelerde dört gün kutlanırken bazı ülkelerde Kurban Bayramı sadece bir gün kutlanabiliyor. Asıl önemli olan ise kutlama şekli değil, ihtiyaç sahibi insanların yardım alması ve dayanışma ruhunun güçlenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok farklı ülkede farklı gelenekler uygulanıyor bir olsa da ortak amaç Allah rızası için kurban kesmek ve kesilen bu kurban etini ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak oluyor. Kurban Bayramı'nı kutlayan ülkeler hangileridir? Farklı ülkeler Kurban Bayramı’nı nasıl kutluyor?

Fas

Kurban Bayramı’na en çok önem veren ülkelerden birisi olan Fas, bayram hazırlıklarına bayramdan üç gün önce başlıyor. Faslılar daha hayırlı olacaklarına inandıkları için kurban edecekleri hayvanın iki boynuzu arasına kına yakmaktadır. Fas'ta hükümet bayramdan bir hafta önce halkın maaşlarını yatırıyor.  

Türkmenistan

Kurban Bayramı’nı kutlayan ülkeler arasında bulunan Türkmenistan tıpkı bizde olduğu gibi bayram namazını kıldıktan sonra kurban ibadetini gerçekleştiriyor. Türkmenistan'da Kurban Bayramı iki gün kutlanmaktadır. Farklı bir gelenek olarak Kurban Bayramı’nda tüm mahallelere büyük salıncaklar kuruluyor ve salıncaklara binenlerin günahlarından arınacağına inanılıyor. 

Kafkasya Bölgesi

Kurban Bayramı’nı kutlayan ülkeler içinde bulunan Kafkas ülkeleri uzun yıllar dini ibadetlerini gerçekleştiremediler. 1995 yılına kadar Sovyet rejimi yasakladığı için Kurban Bayramı kutlanamamıştı. 1995 yılından sonra ise kurban pazarları tekrar kuruldu. 

Cezayir

Cezayir’de Kurban Bayramı kutlamaları camilerde kılınan toplu bayram namazının ardından başlıyor. Namazın ardından imam halka örnek olmak için kurban kesimi gerçekleştiriyor. Cezayir’de bayramın ikinci günü oruç tutma geleneği var. Bayramın üçüncü günü kılınan bayram namazının ardından kurbanlar kesiliyor. 

Malezya

Malezya'da Budistler ve Müslümanlar bir arada yaşamaktadır.  Bu sebeple bayram kutlamada bunun etkilerini yaşıyor. Malezya'da Kurban Bayramı’nda sokaklar çiçeklerle süsleniyor. Küçükbaş hayvancılık fazla yaygın olmadığı için kurbanlar genelde büyükbaş hayvanlardan oluşuyor. 

Filipinler

Kurban Bayramı’nı kutlayan ülkeler içinde bulunan Filipinler’de kurban edilen hayvanlar çoğunlukla keçi ve dana olmaktadır. Filipinler’de Kurban Bayramı sadece bir gün sürüyor. Müslümanların çoğunlukta olduğu şehirlerde resmi tatil ilan edilse de büyükşehirlerde çoğunluk Müslüman olmadığı için böyle bir durum söz konusu olamıyor. Filipinler'de bizden farklı olarak kurban eti ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıyor. Bunun yerine bayram günü yemek vaktinde bir sofra kuruluyor ve bu sofra isteyen herkesin kullanımına açık oluyor. Hatta isteyenler sofradaki yemeklerden evlerine götürebiliyor. Ev sahipleri tarafından sandalyeye oturanların alması için sandalye örtülerinin altına para yerleştiriliyor. 

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Kurban Bayramı kutlamaları esnasında sorun yaşayan bir ülkeydi. Ülke fazla sıcak olduğu için kurban etleri muhtaç kişilere ulaştırılamadan bozuluyordu. Günümüzde artık dondurucu teknolojileri ile bu soruna çözüm bulundu. Suudi Arabistan’da iklimden dolayı küçükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Bu sebeple kurban edilen hayvanlar genellikle develer oluyor. 

Pakistan

Pakistan, Kurban Bayramı’nı sokakta kutlayan ülkeler arasında bulunuyor. Kurban kesimleri için kesimhaneler tercih ediliyor. Kurban sahipleri kurbanlarını sokaklarda kendileri kesiyorlar. Kurbanın başı, ayakları ve sakatatları belli bir yerde toplanıyor. Kesim işlemi bittikten sonra toplanan bu bölgeler ateşte dağlanarak yeniliyor.