Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Müslümanlar dini gereği kutlanan mübarek Kurban Bayramı, Rüyet-i Hilal’i gördükten sonra geçerli sayılmaktadır. Kurban Bayramı ne zaman kutlanır; Bazı Müslümanların yaşadığı ülkelerde (Suudi Arabistan, Pakistan ve diğer Arap ülkeleri) Hilal’in görüldüğü günden itibaren hicri ayın girdiğini kabul etmektedirler.

Bu tip değişik günlerde kutlama meselesi mezhep ve inanış biçimine göre de değişkenlik gösterebilir. Hanefi mezhebinin inanışına göre dünyanın her neresinde olursak olalım Hilalin görüldüğü andan itibaren hicri ay olan Zilhicce ayına girmiş ve bu ayın 10’unda  Kurban Bayramı kutlanır. Şafii mezhebi inanışına göre ise sadece kendi coğrafyası ve yaşadığı yerde görülen Hilal’den sonra Zilhicce ayına girmiş ve bu ayın 10’unda  Kurban Bayramı kutlanır. 

Zilhicce Ayı’nda görünen Hilal, Türkiye de Diyanet İşlerinin yaptığı açıklamaya göre Arabistan da değişiklik gösterdiğini doğrulamaktadır. Kandilli Rasathanesi de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan bu açıklamayı doğrulamış bulunmaktadır. Yapılan bu açıklama Şafii mezhebi için uygundur.

Kurban Bayramı ne zaman kutlanır; Türkiye’de Kurban Bayramı göz önünde bulundurulursa, Hanefi mezhebine göre uygulanır ve Rasathane ile takvim verilerine itibar edilir. 

Peygamber Efendimiz bu konularla alakalı şöyle buyurmuştur; ‘Bizler ümmetçi insanlarız. Hesapla işimiz olmaz. Şuna itibar ederiz ki, bir ay ya 29 gündür ya 30. Hava kapalı olursa, ayı görmüş kabul edin ve içinde olduğunuz ayı 30 gün sayın.’

Peygamber Efendimizin buyurduğu bu söz Kurban Bayramının gelişi ve kutlanışı bakından sadece görevlerimizi yerine getirmemiz ve niyetimizin ne olduğunun önemini vurgulamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaşanan bu karışıklık için çok önemli düzenlemeler yapmaktadır. İslam dünyası için önemi çok büyük olan Kurban Bayramı’nın takvimlerde tüm dünyada yaşayan Müslümanlar için tek bir gün belirlenmesi fikrinden yanadır. Bu şekilde yapılacak düzenlemeler yürürlüğe girdiği andan itibaren bütün İslam Dini Müslümanları aynı günde bayramı kutlayıp, birlikte hareket edecek ve emir olunan vazifelerini yerine getireceklerdir.

Kurban Bayramında Hacca giden Müslümanlar Arafat’ta bulundukları sırada, mezhepler ve sünnetimiz gereği bizim kurban kesiyor olmamızın dinen hiçbir mahsuru bulunmamaktadır. İbadetimizi yerine getirdiğimiz müddetçe uygulanacak her yol fıkıh ve dini ölçülerimiz bakımından uygun görülmektedir. Yapılacak bu uygulamanın problem teşkil etmediği bize indirilen şu ayetlerle aydınlığa kavuşmuştur;

  • Ebu Davud, Savm 4. Ayet- Müslim
  • Siyam: 10-15, 3-7
  • Buhari: 5, 10, 11, 13

Kurban Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Bu yıl için takvimler ve Rasathane verileri göz önünde bulundurulduğunda, Müslümanlar için 2020 Kurban Bayramı Zamanı:

  • 2020 yılı Kurban Bayramı Arefesi: 30 Temmuz Perşembe
  • 2020 yılı Kurban Bayramının 1. Günü: 31 Temmuz Cuma
  • 2020 yılı Kurban Bayramının 2. Günü: 1 Ağustos Cumartesi
  • 2020 yılı Kurban Bayramının 3. Günü: 2 Ağustos Pazar
  • 2020 yılı Kurban Bayramının 4. Günü: 3 Ağustos Pazartesi (Bitiş)

Kurban Bayramında yapacağımız ibadetlerin sevabı Allah katında çok büyüktür, bu nedenle üzerimize düşen her vazifeyi seve seve yapmamız gerekmektedir.          Beşir Derneği olarak Allah yolunda atılmış her adımın kıymetinin farkındayız. Sizde bu yolda bizlere eşlik etmek ve Kurban Bayramı’nda yardıma ihtiyacı olanları mutlu etmek isterseniz www.besir.org.tr adresinden bağışlarınızı yapabilirsiniz.