Kurban Bayramı Ne Zaman Bitecek?

Kurban Bayramı Ne Zaman Bitecek?

Kurban Bayramı gelişini müjdeleyen Hilal, göründüğü andan itibaren Kurban Bayramı başlamış bulunur. Bu ölçüde Rasathanenin verdiği bilgiler doğrultusunda hareket edilir. Bizim tarafımızdan hesaplar doğru yapıldığında, doğuş zamanını bilmemiz mümkündür. Çünkü Allah’ın hesabında yanlışlık gözetilmez. Hilal hesabın bize bildirdiği zaman ve ölçüde görünür, bir salise bile şaşması mümkün değildir. Ancak bu şartlar altında bayramı kutlamamız mümkündür.

 Kurban Bayramı ne zaman bitecek; Kurban Bayramı, ibadetlerimiz bize bildirildiğinden beri 4 gün olacak şekilde başlar ve biter. Bunun sebebi, Hacca giden hacıların orada yapacakları kurban ibadetleri ile alakalıdır. Kurban Bayramı ne zaman bitecek; Hacca giden hacıların kurban ibadetinde yapacakları kurban kesme işi için rahat bir zamanda yapabilmeleri adına dinimizce bayramın bitişi 4. Günün sonudur. 

Müslüman olarak Kurban Bayramı’nın gelişini sevinçle beklemek, Allah katında çok değerli bir iştir. Kurban bayramının gelişi hususunda dinimizin bizden beklediği bir diğer güzel şeyler ise; Bayram sabahı erkenden kalkmak (Erkekler için Camii’de bayram namazı kılmak), Mali gücümüz yeterli ise kurbanımızı kesmek, gusül almak, temiz kıyafetlerimizi giymek, bayramdan dolayı mutlu oluğunu belli etmek. Parmağımızda yüzük olması, gördüğümüz herkese Allah’ın selamını verip, tebessümde, hoş hareketlerde bulunmak. Yardıma ihtiyacı olanlara o gün her zamankinden fazla yardım edip gözetmektir. 

Bayram günleri anlamamız istenen diğer hususlar ise; Allah yolunda hizmet edenlere yardımda ve bağışta bulunmak, aile, akraba, büyük, küçük herkesi ziyaret edip hediye götürmektir. Kurban Bayramı ibadetinin bir diğer şartı da küskün olanların barışmasıdır. Dinimiz gereği Müslümanın, Müslümanla küs veya dargın olması Allah-u Teâla’nın sevmediği işler arasındadır. Buhari Ayetinde şöyle buyurulmuştur;

-‘Birbirinizle küsmeyin, muhabbeti kesmeyin! Birbirinize sırt çevirmeyin! Birbirinize kin ve düşmanlık barındırmayın! Biriniz ötekini kıskanmasın! Ey Allah’ın kulları kardeş olun! Bir Müslümanın diğer din kardeşine darılarak üç günden çok küs kalması helâl değildir.’

Kurban Bayramı’nın bitmesine yakın geceler için Taberani ayetinde şöyle buyurulmuştur: -‘Bayram geceleri ibadet edenlerin kalbi, kendileri öldüğü gün ölmez.’ Bu nedenden dolayı Kurban Bayramının Müslüman âlemi için kıymeti çok fazladır. Allah’ın yapmamızı istediği ve üzerimize düşen ibadetler çerçevesinde birçok vazifemiz mevcuttur. Ayette geçen bayram gecelerinde ki kasıt ise Kurban Bayramının bitişi gecesidir. 4. Gece edilen tüm dualar Allah katında kabul olunur. 

Her yıl olduğu gibi bu yılda Kurban Bayramının bitişi ve son günü 4. Gündür.

Takvime ve Rasathaneden edinilen bilgiye göre 2020 yılı için Kurban Bayramının bitişi şu şekildedir;

• 2020 yılı Kurban Bayramı Arefesi: 30 Temmuz Perşembe

• 2020 yılı Kurban Bayramının 1. Günü: 31 Temmuz Cuma (Başlangıç)

• 2020 yılı Kurban Bayramının 2. Günü: 1 Ağustos Cumartesi

• 2020 yılı Kurban Bayramının 3. Günü: 2 Ağustos Pazar

• 2020 yılı Kurban Bayramının 4. Günü: 3 Ağustos Pazartesi (Bitiş)

Kurban Bayramının neşesi genellikle hepimizin kalplerinden taşar. Fakat çoğu yardıma muhtaç aileler bu sevinci koşullar nedeniyle yaşayamamaktadır. Allah, yardıma muhtaç olanı gözeteni şöyle müjdelemiştir; ‘Her kim ki bayram günü bir insanın karnını doyurursa, kıyamet günü geldiğinde kendisi karnı tok olarak diriltilecektir. Amel defterlerine Uhud dağı ağırlığınca sevap işlenecektir.’  

Bugünlerde hayır ve hasenat işlerinin sevabı çok fazladır. Beşir Derneği olarak, sizlerin kurban bağışları sayesinde birçok yetimin gözyaşı silinmekte, yaralarına merhem olunmaktadır. Yapılan kurban bağışları nedeniyle muhtaçları sevindirmenin kıymeti Müslümanlık adına atılmış en kutsal adımdır. Şüphesiz bugünlerde yapılacak olan hayırlar, Allah nazarında daha makbul olacaktır. Sizlerde bu yolculukta eşlik etmek isterseniz, www.besir.org.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.