Kurban Bayramı Kısıtlama Var mı?

Kurban Bayramı Kısıtlama Var mı?

Yüce Allah’a yaklaşmanın yakınlaşmanın bir yolu olan Kurban Bayramı, dinen Allah’a ibadet adına belli vakit ve belli şartlar altında, dinin emrettiği özellikleri taşıyan hayvanları usulüne göre kesmek anlamına gelmektedir.

Hemen her dinde hayvan kurban etmek olmakla birlikte, Kur’an-ı Kerim’de Hz. İbrahim’in oğlunu Allah’a kurban olarak takdim ettiği, bunun üzerine yüce Allah’ın gökten bir koç indirerek, oğlu yerine bu hayvanın kurban edilmesini ister. Böylece Zilhicce ayının 10. Günü kurban kesilmeye ve bayramının kutlanmaya başlandığı gün olur.

Böylece günümüze kadar gelen Kurban Bayramı, Müslümanların kardeşliğe, dayanışmaya, yardımlaşma ruhuna önem vermesi istenmiştir. Ancak şu günlerde tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi süreci yüzünden Kurban Bayramı kısıtlama var mı sorusu da güncelliğini korumaktadır.

Kurban Bayramı Neden Önemlidir?

Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet, kurban kesilmesinin önemine işaret etmiş, özellikle evine et götüremeyen Müslümanların da dayanışma ve yardımlaşma altında yararlanması gerektiğinin altı çizilmiştir.

Kurban; toplumlarda ve kişiler arasında yararları olan, ancak maddi yönden külfeti olan bir ibadettir. Kurban kesildiğinde, kişi hem Allah’ın emrini yerine getirerek kulluk bilincini korur. Aynı zamanda yoksul olan, evine et götüremeyen ya da kurban kesemeyen din kardeşlerine yardım ederek, zengin kişilerin cimrilikten uzaklaşmasına vesile olur.

Fakir ise yapılan kurban yardımı sayesinde Allah’a şükrederek, kendisinin de dünya üzerinde yaşayan bir varlık olduğunu, kendini toplumun bir bireyi olduğunu anlamasına vesile olmaktadır.

Pandemi Döneminde Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Müslümanlıkta Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki önemli dini bayram bulunur. Tıpkı Ramazan’da Müslüman din kardeşleriyle birlik, beraberlik içinde olurken, Kurban Bayramı’nda da yine yoksul olan din kardeşlerinin korunması, gözlenmesi, paylaşımda bulunulması gerekir.

Ancak günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü yüzünden ülke genelinde bazı yasaklamalar olmaktadır. Bu yasaklamalar ışığında Kurban Bayramı kısıtlama var mı sorusu da gündeme gelmektedir.

Ramazan Bayramı boyunca ülkemizde sokağa çıkma yasağı uygulanmış ve böylece virüsün daha fazla yayılmaması için önlemler alınmıştı. 

Bu Sene Kurban Bayramı Kutlanabilecek mi?

Kardeşliğin ve paylaşmanın ne demek olduğunu en güzel anlatan ve Müslümanlara gösteren Kurban Bayramı, her sene toplamda Arife Günü olmak üzere beş gün olmaktadır.

Kurban Bayramı’nda, kurbanlık koyunlar kesilir, ihtiyacı olanlara dağıtılır ve böylece paylaşmanın, kardeşliğin, dayanışmanın ne olduğu bir kez daha kanıtlanır. Ancak tüm dünyada salgının devam etmesi, devlet büyüklerimizin daha da tedbir almasına ve vatandaşların sağlığını korumasını gerektirmektedir.

Birçok kişi, devlet aldığı tedbirler ışığında Kurban Bayramı kısıtlama var mı sorusunu da sormaktadır. Ancak bu sorunun cevabı şu an için tam belli olmamakla birlikte, Sağlık Bakanımız tarafından yapılan açıklamada ise; vakaların durumuna, salgının nasıl bir yol izlediğine bağlı olarak, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi olmayacağı söylemektedir.

Buna göre Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı da henüz bir karara bağlanmadığı gibi, tatile ait açıklamalar da yine bayramın yaklaşmasına kısa günler kala bakanımız tarafından açıklanabilir.

Kurban Bayramı’nda Kurban Bağışı Yapılabilir mi?

Tüm dünyanın etkisi altında olduğu ve birçok ölüm vakasının yaşandığı pandemi döneminde, ister istemez akla birçok soru gelmektedir. Müslüman din kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nda kurban bağışı yapılıp yapılamayacağı sorusu da gündemdedir.

Beşir Derneği, yıllardır sürdürdüğü Kurban Bağışı Organizasyonu için, covid-19 tedbirlerini alarak 81 il ve 300 farklı noktada ihtiyaç sahiplerine, bağış kurbanlarını teslim etme görevini, çeşitli önlemlerle 2020 yılında da sürdürecektir. Aynı zamanda yasal kısıtlamaların ülkemizde ve tüm dünya üzerinde kalkması durumunda, yurt dışında da gönüllü coğrafyalarda kurban bağışı, ihtiyaç sahiplerine Beşir Derneği tarafından ulaştırılacaktır.

Tüm bunların ışığında Kurban Bayramı kısıtlama var mı sorusunun cevabı için devlet büyükleri ve sağlık bakamınız Fahrettin Koca’nın açıklamalarını takip etmekten başka bir çare kalmamaktadır.