Kurban Bayramı Hangi Tarihte

Kurban Bayramı Hangi Tarihte

Kurban Bayramı hangi tarihte; 31 Temmuz 2020 tarihinde kurban bayramı ülkemizde idrak edilecektir. Hicri takvimdeki karşılığı ise 10 Zilhicce olarak karşımıza çıkmaktadır. İki takvim arasında bulunan farklılık sebebi ile her sene miladi takvimde denk geldiği gün öne gelmektedir.

Bu noktada Kurban Bayramı’nın sadece hayvanların kurban edildiği değil aynı zamanda ahlaki manada da bir arınma yaşandığı ve Allah’a bir adım daha yaklaşıldığı biri gün olarak düşünülmesi gerekmektedir. 

Kurban Bayramının Nitelikleri Nelerdir? 

Kurban Bayramı hangi tarihte; Zilhicce ayında hem kurban bayramı hem de hac ibadetinin tamamlanma süreci gerçekleştirilecektir. Bu alanda tek bir sorun dahi meydana gelmeden gerekli olan adımların atılması ve Allah’ın rızasının kazanılması için ibadetlerin temel süreçleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. 

  • Kurban Bayramı Allah’ın erkek çocukların kurban edilmesi yerine gönderdiği hayvanın kurban edilmesi ile başlamıştır. Bu noktada hem bir bağışlanma hem de bir mağfiret anlamı taşıdığı görülmektedir. 
  • Hayvanın etlerinin dağıtılması toplumsal manada dayanışmanın önemini bir kere daha vurgulamaktadır. 
  • Hanede kesilen kurbanın sadece bir kısmının evde kalması ve geri kalan kısmının dağıtılması el uzatma ve yoksullar ile bir olma manasındadır. Bu noktada toplumumuzda bunun tam tersini benimsemiş olan bazı uygulamalar da bulunuyor. Bu konuda da oldukça temkinli olmaya dikkat etmelisiniz. 
  • Aracı kurumlar ile de kurban ibadetinizi tamamlama imkanınız bulunuyor. Beşir Derneği sayesinde hem ülke içinde hem de ihtiyacı olan başka ülkelerde kurban bayramında kestiğiniz hayvanın yardım eli olarak uzanmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu detaylara bakıldığı zaman İslam’ın ibadetler konusunda ne derece kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olduğunun da dile getirilmesi gerekiyor. 

Kurban Bayramında Beşir Derneği ile Yardıma Muhtaç Kişilere El Uzatın!

Kurban Bayramı hangi tarihte; yardımlaşma adımlarını Beşir Derneği aracılığı ile tamamlamalısınız. Kişilerin ibadetlerini akıllarında tek bir şüphe dahi kalmadan tamamlayabilmeleri için özel bir yardım sistemi oluşturulmuştur. 

  • Kurban Bayramı’nda vekaletlerin alınma aşamasında hayvanın kurban edilmesine kadar atılacak olan tüm adımların İslami usullere uygun bir biçimde gerçekleştireceği ide eklenmelidir. 
  • Hem tek paylı hem de ortaklı bir biçimde kurban bağışlayabilirsiniz. Ortaklı olan bağışlama adımlarında her paydaşın ayrı ayrı vekalet izni alınmaktadır. 
  • Vekaletin alınmasının hemen sonrasında süreçten adım adım haberdar edileceksiniz. 
  • Kurbanınızın nereye bağışlanmasını istediğiniz konusunda da direkt olarak bildirimde bulunma hakkınız da bulunuyor! Sizin istediğiniz bölgeye şartlı bağış da iletilecektir. 
  • Bağışın yapılması sonrasında kesim adımında hayvanın seçim sürecinde hem eziyet çektirilmemesi hem de hayvanın hasta ya da gebe olmaması büyük bir öneme sahiptir. Beşir Derneği tüm bu püf noktalarını ve ayrıntıları göz önünde bulundurarak süreci işletmektedir. 

Bu hususlar ne derece nitelikli ve sorunsuz bir alt yapının oluşturulduğunu size bir kere daha yansıtacaktır. 

Kurban Bayramı Dışında da Yardımlarınıza Devam Edin!

Kurban Bayramı hangi tarihte öğrenin, fakat yardımların sadece bayramda değil yılın genelinde aktif şekilde uygulanmasına ve yoksullara el uzatılmasına da büyük önem vermelisiniz. Kurban Bayramında hayvan kesimi yaygın şekilde yapılan bağış seçeneklerdendir, ibadet olmasının yanı sıra bir yardımlaşma seçeneğidir. Bunun yanı sıra Beşir Derneği aracılığı ile Afrika’da su kuyularının açılması sayesinde susuzluk ile mücadele etme gibi adımlar da atma imkanınız bulunuyor. Gıda yardımının yanı sıra kıyafet yardımı da iletilmektedir. Özellikle yetim ve öksüz çocuklara el uzatmanın bizim peygamberimizin ahlakından kalan bir yadigar olduğunu da unutmamanız gerekiyor.