Kurban Bayramı Hadis Ve Ayetler

Kurban Bayramı Hadis Ve Ayetler

Sözlükte yakınlaşmak anlamına gelen kurban, yine dinen de bu şekilde ele alınır. Yani Allahu Teala’ya yakınlaşmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken mali ibadetler arasındadır. Yine Kurban Bayramı hadis ve ayetler sayesinde bu konuya netlik kazandırmanız esas alınmıştır. Şöyle ki:

  • Allah katına ulaşmak isteyenlerin takvayı esas alması buyrulur. 
  • Kurban ibadetinde maksadın paylaşım olduğu ifade edilir. 
  • Kan akıtmaktan ya da kesmekten ziyade takvaya gönderme yapılır. 

Tüm bu esasların bilincinde olan vatandaşlara ise kurban kesim organizasyonları eşlik eder. Öyle ki kesilen kurban etlerinin paylaştırılması sağlanır. Tamamen ihtiyacı olan vatandaşlara paylaştırılan etler, mali ibadetin buyruklara göre yerini bulur. Kısacası kurban kesim organizasyonlarının İslami şartlara göre gerçekleşmesine özen gösterilir. 

Kurban İslam’da Neden Önemli?

Öneminin Kurban Bayramı hadis ve ayetler eşliğinde gözler önüne serildiği açık durumda. Vatandaşlar Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetleri dikkate alarak bu konuya netlik kazandırabilir. Örneğin öncelikle:

-Bayram: Zilhicce ayına göre gerçekleşen Kurban Bayramı, 4 gün boyunca sürer. Tam olarak Zilhicce 10. Günü olarak ifade edilir. Ve bayramın tarihi Hz Adem’e kadar gider. Amele ilişkin de Hz. İbrahim olayı ele alınır. 

-Anlamı: Toplumsal dayanışmanın bu mübarek günde artış göstermesi söz konusudur. Aynı zamanda aile bağlarına olan etkisi bir hayli fazla. Diğer yandan yoksun vatandaşlar da dikkate alınmalı. Ve muhtaç vatandaşlara yardım eli uzatılmalıdır. 

Kurban Bayramı Ayetleri Nelerdir?

Bayramın tarihinden ameline kadar tüm detaylar Kur’an-ı Kerim eşliğinde sergilenir. Kurban Bayramı hadis ve ayetler eşliğinde ele alınabilir. Örneğin Bakara Süresi bu mübarek güne dair ayetlerle dolu. Kısacası üzerinden geçmek gerekirse:

  • Kurban etlerinin tez zamanda yerlerine ulaştırılması gerektiği buyrulur. 
  • Kim hastalıklara ve çaresizliklere karşı kurban keserse bunun büyük bir karşılığı olacaktır. 

Aynı zamanda Al-i İmran Suresi eşliğinde peygamberlere inanmaya yönelik hadisler mevcut. Şöyle ki kurbanı yerine getirmeyenlerin inançlı olmadıklarına dair ayetler boy gösterir. Yine bunu takiben Hac Suresi eşliğinde de kurban ibadetinin ne denli önemli bir yere sahip olduğunu değerlendirmek sizin elinizde. 

Kurbanlıklar İçin Hadisler Nelerdir?

Kurban Bayramı hadis ve ayetler saymakla bitmez. Örneğin Hac Suresi bu mali ibadete ilişkin pek çok ayete sahip. Ayetler ve hadisler üzerine ne denli büyük bir yere sahip olduğu ifade edilir. Mesela rızık olarak kabul edilen hayvanlara dair kurban ibadetinin gerçekleşmesi gerektiği ifade edilir. 

Dinin nişaneleri olarak da büyük baş hayvanlar sergilenir. Kurbanlıkların haiz olarak temin edilmesinin ne denli önemli olduğu belirtilir. Ve bunun bilincinde olan Beşir Derneği, tüm ayetleri dikkate alır. Dernek:

  • Kurban kesim organizasyonlarını dinin gerekliliklerine göre yerine getirir. 
  • İslami kaidelere uygun olacak şekilde mali ibadetin gerçekleşmesine özen gösterir. 

Kurban Kesimi Vekaleten Olur Mu?

Vekaleten kurban kesimine ilişkin de hadisler ve ayetler incelenir. Neyse ki Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu konuya dair gerekli açıklamalar yapılmıştır. Örneğin başta caiz olarak kabul edildiğini unutmamak gerekir. Neticesinde:

  • Beşir Derneği tarafından online bağışlar kabul edilir. 
  • Kabul edilen bağışlar üzerine vekaletler alınır. 
  • Vekalet veren kişinin adına kurban kesimi gerçekleşir. 

İslami kaidelere uygun olacak şekilde kurban kesimine dair harekete geçilir. Hatta bu aşamada din görevlilerinden notere kadar tüm kadroya yer verilir. Beşir Derneği kurban kesimi sırasında kayıt almayı dahi ihmal etmez. Vekalet veren vatandaşlara videolar ve fotoğraflar sergilenir. Kısacası bağışta bulunan vatandaşlara güven telkin eder. Müşteri temsilcileri ile yol göstermeyi asla ihmal etmez.