Kurban Bayramı Günü Ne Zaman?

Kurban Bayramı Günü Ne Zaman?

Kurban bayramı günü ne zaman; İslam alemi için en büyük öneme sahip olan süreçlerden bir tanesidir. Hem kurban kesim ibadeti tamamlanır hem de kişilerin hac ibadetini ifa etmeleri sağlanır. Her iki ibadet de maddi durumu yeterli olan Müslümanlara emredilmiştir. Bu aşamada kurban bayramının sadece kişilerin et dağıttığı ve yoksulların sofrasına yemek girmesini sağladığı bir bayram olarak düşünmemeleri gerekiyor.

Buna ek olarak Kurban Bayramı’nda nefsimizin üstünlüğünden kurtularak onu da kurban etmemiz temel amaçlardandır. Hor görme ya da burnu büyüklük gibi huylardan, cimrilikten ve müsriflikten bu şekilde kurtulmuş olmayı dilemelisiniz. 

Kurban Bayramı Hangi Gün? 

Kurban bayramı günü ne zaman; Zilhicce ayının 10. Günü kutlanan bu bayram miladi ve hicri takvimin hesap farklılıkları sebebi ile her sene miladi takvimde öne gelmektedir. Kurban Bayramı’nda Beşir Derneği gibi kesim adımlarında yardımcı olabilecek dernekler ile bir arada hareket edebilmek büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Kurban kesim ibadetinin hızlı şekilde tamamlanması ve etlerin yardıma muhtaç olan ailelere en muntazam şekilde iletilmesi temel husus olarak belirlenmiştir. 

Kurban Bayramı Hakkında Bilinmesi Gereken Manevi Hususlar Nelerdir? 

Kurban bayramı günü ne zaman öğrendikten hemen sonra bu bayramın manevi boyut hakkında da fikir sahibi olmanız gerekmektedir. 

  • Hazreti İbrahim’in bir çocuk sahibi olmak istemesi sonrasında bu mucizenin Allah tarafından bahşedilmesi ile beraber daha öncesinde verdiği sözü tutmak için yola çıkması ile kurban süreci başlar. Hazreti İbrahim verdiği söz vesilesi ile Allah’ın rızasını kazanmak için oğlunu kurban etmeyi göze almıştır. 
  • Bu adımın sonrasında hac ibadetinin son adımı olarak, hacca gidemeyen kişilerin de bayram ibadeti olarak uygulanmaktadır. Tüm içtenliğiniz ve inancınız ile bu ibadeti tamamlamalısınız. 
  • Borcu olan kişilerin kurban kesmek için yeniden borçlanması doğru değildir. Bu ibadetin amacı hali hazırda maddi durumu yetersiz olan kişilere gerekli olan yardımın sorunsuz biri biçimde yapılmasıdır. İslam’da zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız ilkesi ile hareket edildiği için kişilerin zor durumda kalması net olarak engellenmektedir. 

Bu detaylara bakıldığı zaman İslam alemi için neden bu kadar önem arz ettiğini de yeniden görebilirsiniz. 

Kurban Kesim Vekaletinizi Beşir Derneği’ne Verin!

Kurban bayramı günü ne zaman; Kurban Bayramında Beşir Derneği ile bir arada hareket ederek ibadetinizi için maddi desteği vererek bağışta bulunabilirsiniz. Beşiri Derneği kurban kesim vekaletlerini sorunsuz bir biçimde yazılı olarak almaktadır. 

  • Kurban kesim adımlarında hem ortaklı hem de bireysel olarak kesim sürecinde vekaletin eksiksiz olarak alınmasına ve kişilere tüm koşulların bildirilmesine büyük önem verilir. 
  • Kurban kesim adımlarının sonrasında ihtiyacı olan kişilere etlerin ulaştırılmasına da önem veriliri. 
  • Sizin kime versem diye düşüneceğiniz süre içerisinde Beşir Derneği gerekli olan gönderim adımlarını çoktan tamamlamış olacaktır. 

Atılacak olan tüm adımların İslami usullere uygun bir biçimde atılmış olması da verimliliği en yüksek dereceye çıkaracaktır. Bu alanda hizmet veren ve ümmetin işlerini kolaylaştıran birçok dernek bulunuyor. Beşiri Derneği’nin daha çok tercih edilmesinin sebebi kesinlikle hızlı ve şeffaf biri yardım ağının hazırlanmış olmasıdır. 

Hayvanlarda Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kurban Bayramı’nda kesilecek olan hayvanların gebe olmaması gerekiyor. Gebe ve hasta olan hayvanların kesimi doğru değildir. Bu noktada hayvanların seçimi ve kesim adımında hangi kriterler daha uygun ise ona göre seçim yapılır. Hayvanlarda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda tüm detaylar Beşir Derneği tarafından size sunulur.