Kurban Bayramı Gün ve Tarih

Kurban Bayramı Gün ve Tarih 

Kurban Bayramı gün ve tarih; Hicri ve Miladi arasında gün farkı bulunmaktadır. Bu nedenle Hicride Miladi karşılığı her sene bir adım daha ön plana gelir. Miladi takvimde 31 Temmuz 2020 gününde Kurban Bayramı’nın ilk günü kutlanacaktır. Bu bayramın tüm İslam alemini aynı ibadet kapsamında birleştirmesi sebebi ile ne derece önemli olduğu görülüyor. 

Toplumsal manada daha yardımlaşma yanlısı ve koşusu açken tok yatan bizden değildir öğretisi ile hareket eden bir insan topluluğunun oluşması için en temel hatırlatıcılardan bir tanesidir. Kurban Bayramı sizin için hayata yeniden başlama ve hayatınızda nefsani özellikleri kurban ederek daha saf ve temiz yürekli bir biçimde devam edebilmek için bir fırsat vermektedir. 

Kurbanda Vekalet Vermek Mümkün Mü?

Kurban Bayramı’nda kesim işlemleri sırasında vekalet vermek mümkündür. Bu alanda en kusursuz şekilde iyiliğinize aracılık eden kurumların başında Beşir Derneği geliyor. 

  • Kurbanın hangi amaç ile kesileceğinin belirtilmesi gerekiyor. Kurban Bayramı, sünnet Kurbanı, Şükür Kurbanı gibi farklı seçenekler vardır.
  • Bu seçeneklerin sonrasında büyükbaş ya da küçükbaş seçiminizi yapmalı ve adedi de belirlemelisiniz. 
  • Kurban vekaleti ortaklı olan kurbanlarda her bir paydaştan sorunsuz bir biçimde alınmalı tek bir paydaş dahi unutulmamalıdır. Beşir Derneği vekaletin alınmasında yazılı olarak işlem gerçekleştirir. Ayrıca bu sürecin tamamlanmasına dair gerekli olan tüm bilgiler de tarafınıza aktarılır. 

Bu hususlara bakıldığı zaman diğer derneklere nazaran neden bu derece sık tercih edildiğini de siz de net şekilde görebilirsiniz. Kurban Bayramı’nın yanı sıra diğer bağışlarınızda ve yardım eli uzatma isteklerinizde de Beşir Derneği’nden yardım alabilirsiniz. 

Kurban İbadetinde Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kurban Bayramı gün ve tarih verilerinin öğrenilmesinin sonrasında bu ibadet kapsamında nelere dikkat edilmesi gerektiği de öğrenilmelidir. Öncelikli olarak kesilecek olan hayvanın kesinlikle hamile olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra hastalıklı bir hayvanın alınıp kesilmesi de sıkıntı yaratabilmektedir. Beşir Derneği hayvanların seçilmesi ve kesilmesi sırasında tüm bu püf noktalarının göz önünde bulundurulmasına büyük önem veriyor. Gönül rahatlığı ile vekaletinizi vererek sorunsuz bir adım atabilirsiniz. 

Kurban Bayramından Çıkarılacak Manevi Dersler Nelerdir? 

Kurban Bayramı gün ve tarih bakımından kesinleştikten sonra siz de kendinizi ruhi manada da bu özel güne hazırlamalısınız. Özellikle içinizde yer alan nefsani hususların ortadan kaldırılması için büyük çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Hazreti İbrahim’in Allah’ın rızasını kazanmak için çok istediği oğlunu dahi kurban ettiği bu süreç içerisinde siz de sizi kötü yola sevk eden tüm unsurlardan kurtulmak için çaba sarf etmelisiniz. 

Kurban Dağıtımı Kime Yapılmalıdır? 

Kurban etinin kime iletileceği konusunda da zaman zaman sıkıntılar yaşanabilmektedir kesilen hayvanın etinin çok küçük biri kısmının sizde kalması gerekiyor. Hatta bağışlanan kurbanlarda tümünün ihtiyacı olan ailelere iletilmesi en nitelikli seçeneklerden biri olacaktır. Bunun tam tesriinin uygulanması yardımlaşma ahlakının temel yapısına zıttır. Ailelere sadece bayram sürecinde değil sonrasında da gıda kolileri ile bir el uzatabilirsiniz. 

Kurban Bayramında Yardıma Muhtaç Aileler Sizi Bekliyor!

Kurban Bayramı gün ve tarih niteliği bağlamında inceleme yapıldığı zaman özellikle sofrasına bir ekmek dahi götüremeyen insanların sofralarına siz yemekler ileteceksiniz. Yardımlaşma adımının bu derece nitelikli bir hale gelmesi İslam’ın mucizevi etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu yardımlaşma anlayışını sadece bir süreliğine ya da bayrama özel olarak değil buna ek olarak yılın her döneminde devam etmelisiniz. Ancak bu şekilde toplumsal manada kalkınmamız mümkün kılınabilir.