Kurban Bayramı Bu Yıl Ne Zaman?

Kurban Bayramı Bu Yıl Ne Zaman?

Kurban Bayramı bu yıl ne zaman; bu sene 31 Temmuz Kurban Bayramı’nın ilk günü olarak belirlenmiştir. Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. Günü Kurban Bayramı’nın ilk günüdür. Kurban Bayramında yapılan ibadetler ile topluma yardımlaşma konusunda ne derece önemli mesajlar verdiğini görebilirsiniz. 

Kurban Bayramı’nda normal koşullarda sofrasına ekmek dahi girmeyen ailelerin sofralarına bir tabak da siz ekleme imkanını elde edeceksiniz. Bu noktada sorun yaşanmaması için yardımda bulunduğunuz kişilerin kesinlikle ihtiyaç sahibi olduğundan emin olmalısınız. Beşir Derneği ihtiyaç sahiplerinin bulunması konusunda herhangi bir sıkıntının meydana gelmemesi ve hedef odaklı bir yardımın yapılması için büyük çaba sarf etmektedir. 

Kurban Bayramı ve İbadet Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? 

Kurban Bayramı bu yıl ne zaman; Zilhicce ayının 10. Günü Kurban Bayramı’nın idrak edileceği ilk gün olarak belirlenmiştir. Kurban Bayramı’nda yardımları yaparken aynı zamanda bu yardımın temel mantığı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor;

  • Kurban bayramında Allah’ın rızasını kazanmak için gerekli olan yardımların yapılması ve kurbanın kesilmesi kadar bu aşamada İslami usullerin göz önünde bulundurulması da büyük bir önem arz etmektedir. 
  • Kurban bayramında kesilen hayvanların işkence edilmeden ve hayvanın gebe olmadığından emin olarak kesilme adımının tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca hayvanın hasta da olmaması gerekir. Bu noktada gerekli olan tüm adımların Beşir Derneği tarafından görevlendirilen konusunda uzman kişiler tarafından gerekli olan adımların atılacağı da dile getirilmelidir. 
  • Beşir Derneği’ne bu konuda vekalet vererek Kurban Bayramı ibadetlerinizi tamamlarken aynı zamanda yardıma muhtaç olan kişilerin tespit edilme sürecinde bir sıkıntı yaşamadan anlık bir biçimde yardımların ulaştırılması mümkün kılınmaktadır. 

Bu hususlara dikkat ederek çok daha verimli ve sorunsuz bir yardım eli uzatabilirsiniz. Toplumun büyük bir kısmı borçlanarak kurban kesilmeli mi sorusunu da sıklıkla dile getirmektedir. Bu bayramın bir örnek teşkil etmesi gerekiyor. Örnek teşkil edilmesi sayesinde yardıma muhtaç olan kişilerin sadece bayram boyunca değil aynı zamanda senenin her gününde dikkate alınarak her ailenin bütçesi dahilinde yardımların tamamlanması gerekiyor. 

Vekalet Verme Süreci Nasıl İşler? 

Kurban Bayramı bu yıl ne zaman; kurbanınızı en kısa süre içerisinde kesebilmek için gerekli olan vekaletleri sorunsuz bir biçimde iletebilirsiniz.

  • Vekalet yazılı bir biçimde alınmaktadır. Yazılı vekalet alma sürecinin hemen sonrasında kurban satın alımı ile alakalı detaylar tarafınıza bildirilir. 
  • Hisseli bir biçimde işleyen sistemlerde derneğin özellikle her bir paydaştan vekalet alması da dikkat çekmektedir. 
  • Hayvanın kesim adımlarında gerekli olan tüm İslami gereklere uygun adım atılacaktır. Bu süreç içerisinde hızlı ve sorunsuz şekilde kesimin tamamlanmasının sonrasında hakkaniyetli bir biçimde ürünlerin iletilmesi de mümkün kılınıyor. 
  • Kurban Bayramı’nda hayvanların kaç TL üzerinden bağış yapılarak vekalet verileceği o seneki temel parametrelere göre belirlenmektedir. 
  • Yapmış olduğunuz yardımların en ufak bir kısmının dahi boşa gitmemesi için hakkaniyetli ve dürüst bir sistem kurulmuştur. 

Bu detaylara bakıldığı zaman her bir adımın İslami usullere ne derece hakim olarak tamamlandığı konusunda da bir bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Kurban Bayramındaki Yardımları Sürekli Kılın!

Kurban Bayramı bu yıl ne zaman; yardımlarınızın sadece bayram zamanları ile kısıtlı kalmaması ve ihtiyacı olan kişileri sürekli olarak düşünerek bir süreklilik arz etmesine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu şekilde toplumda gelir eşitsizliklerinden doğan sorunların tam manası ile ortadan kaldırılması için siz biri Müslüman olarak elinizden geleni yapma imkanını da elde edebilirsiniz.