Kurban Bayramı Bu Sene Ayın Kaçında?

Kurban Bayramı Bu Sene Ayın Kaçında?

Kurban Bayramı bu sene ayın kaçında; Zilhicce ayının 10. Günü Kurban Bayramı’nın ilk günü olarak kutlanmaktadır. Bu noktada Miladi Takvimde denk geldiği yer sürekli olarak değişim gösterir her iki takvim arasında gün sayısının farklılığından ve takvimin kaynağının farklılığından mütevellit bu durum ortaya çıkar. Miladi Takvimde ise 31 Temmuz Kurban Bayramı’nın ilk günüdür. Kurban kesme adımı ile bu bayram idrak edilecektir. Hem vekalet vererek hem de bireysel olarak kurban keserek bu sorumluluğu yerine getirebilirsiniz. 

Kurban kesme görevi farzdır fakat bu durumun sadece maddi durumu uygun olan kişilere farz kılındığının da belirtilmesi gerekiyor. Farz ibadetlerde dahi maddi durum konusunda bazı istisnai durumların kendini göstermesi dikkat çekmektedir. Bu durum İslam’ın Müslümanları zor durumda bırakmak için değil onlara yol göstererek yardımlaşma bilinici oluşturmak için bu bayramların oluşturulduğunu yansıtıyor. Her alanda bu kolaylaştırıcı ve pratik anlayışın hakim olduğu net şekilde görülmektedir. 

Kurban Bayramının İbadet Nitelikleri Nelerdir? 

Kurban Bayramı bu sene ayın kaçında; Zilhicce ayında idrak edilen bu ibadet toplumsal yardımlaşmanın mihenk taşları arasında bulunuyor. 

  • Kurban ibadetinin asıl amacı kişilerin Allah’ın rızasını kazanmasıdır. Bu rızanın kazanılması ile beraber Allah’a bir kademe daha yaklaşma imkanını elde edeceksiniz. 
  • Kurban Bayramı sayesinde toplumda maddi bağlamda eşitsizliklerin nasıl giderileceğine dair bir prototip de hazırlanmış olacaktır. 
  • İbadetinizi yaparken aynı zamanda kısa bir süre içerisinde yardımlaşmanın temel anlayışını da kavrayabilirsiniz. Bazı kesimlerde acaba borçlanarak kurban kesmeli miyim gibi bazı sorular da yöneltiliyor. Bu durumun kurban ibadetinin mantalitesine tam manası ile zıt bir duruş sergilediğinin de belirtilmesi gerekmektedir. 
  • Tabi ki yardımlaşmanın sadece bayramlar ile sınırlı kalmaması gerekiyor. Bu alanda daha geniş kapsamlı biri adımın atılması gerekmektedir. Beşir Derneği gıda yardımından kıyafet yardımına kadar gerekli olan tüm alanlarda size bağışta bulunma imkanını sunuyor. Bu bağışın ihtiyaç sahiplerine olabildiğince kısa bir süre içerisinde iletilmesi de memnun bırakmaktadır. Yardım adımında şeffaf bir tutum belirlenmiş olması kurumun aslına bakılırsa dürüstlüğe ve İslami yardım konusunun ana noktasına ne derece önem verdiğini de simgelemektedir. 

Detaylara bakıldığı zaman yardım etmek isteyen kişiler ile yardıma muhtaç olan kişileri nasıl bir araya getirdiği bir kere daha net şekilde kendini göstermektedir. 

Kurban Kesiminde Vekalet Verme Süreci 

Kurban Bayramı bu sene ayın kaçında; kurbanınızı sadece bireysel olarak değil aynı zamanda vekalet üzerinden de kesme gibi bir hakkınız bulunuyor. Beşir Derneği hem küçükbaş hem de büyükbaş kesim konusunda vekalet almaktadır. Bu alanda vekaletin yazılı olarak alınmasına ve kişilerin bağış yapmaları gereken noktayı seçmelerine de izin verilmektedir. Kurban kesim adımında hayvanların seçiminden satın alımına ve bağışlanma sürecine kadar her adımdan sorunsuz bir biçimde kişilerin bilgilendirildiği de görülüyor. 

Beşir Derneği Yardımlaşma Alanında En Büyük Yardımcınız!

Kurban Bayramı bu sene ayın kaçında; sadece kurban bayramında değil senenin tüm günlerinde yardımlaşmayı asıl nokta olarak belirlemeniz gerekmektedir. Beşir Derneği ülkemizde ve dünyada yardıma muhtaç olan kişilerin belirlenmesi ive onlara yardım elinin uzatılması konusunda çok özel bir yere sahiptir.

Beşir Derneği sayesinde şehirde kimin yardıma muhtaç olduğunu belirlemek ile uğraşmayacaksınız. Sizin yönlendirmenizi ile sofrasına bir kap sıcak yemek dahi girmeyen ailelerinin sofrasını şenlendirme imkanını elde edeceksiniz. Beşir Derneği sizin için tüm yardımlaşma adımlarının en nitelikli ve şeffaf şekilde tamamlanmasını mümkün kılıyor.