Kurban Bayramı Ayın Kaçında?

Kurban Bayramı Ayın Kaçında?

Kurban Bayramı ayın kaçında; 31 Temmuz günü Kurban Bayramı’nın ilk günü idrak edilecektir. 4 gün sürecek olan bayramda kurban kesim ibadetinin bu süre içerisinde tamamlanması gerekir. Kişilerin ibadetlerini yaparken dilerlerse kurban kesim adımlarını kendilerinin bizzat yapması ya da vekalet vermesi de mümkündür. Kurban Bayramının her sene gün bakımından miladi takvimde değişiklik göstermesi bu bayramın normal koşullarda hicri takvim esas alınarak belirlenmiş olmasıdır.

Zilhicce ayının her 10. Günü kurban bayramının ilk günü olarak belirlenmiştir. Bu ibadetin kutsal boyutunu dikkate alarak ve tüm İslami usullere dikkat ederek kurban adımının tamamlanması gerekiyor. En önemli olan hususların başında da hayvanın işkence görmeden hastalıksız bir biçimde kurban edilmesidir. Ana amaç hem Allah’ın rızasını kazanmak hem de toplumsal dayanışmayı bir kademe daha üst seviyeye çıkarmaktır. 

Kurban Bayramı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kurban Bayramı ayın kaçında; bayram hakkında Müslümanların zorluk çektikleri ve her sene tartışılan bazı hususlar yer alıyor. 

  • Kurban Bayramı sayesinde toplumu kesimleri arasında biri bağ kurulmaktadır. Bunun asıl kaynağı kurban edilen hayvanın etlerinin çok küçük bir kısmının eve ayrılması ve kalan tüm kısımların ailelere dağıtılmasıdır. 
  • Bu şekilde evine normal koşullarda et sokma imkanı olmayan çoğu kişinin bu konuda bir şans sahibi olduğu da görülmektedir. Bu harika mantalite sayesinde toplumsal bir dengenin oluşturulması için örnek oluşturulmaktadır. Tabi ki bu sadece bir örnektir. Müslümanlar arasındaki dayanışmanın süreklilik arz etmesi gerekiyor.
  • Kişilerin maddi yükümlülükleri altında ezilmemesi için ancak maddi durumu yeterli olan kişilerin kurban kesilmesine imkan tanınmıştır. İslam dininin kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız ibaresi de bu alanda kendini biri kere daha gün yüzüne çıkartmaktadır. Kurban Bayramı’nın bir külfet olmaktan ziyade her Müslüman için keyifle beklenmesi gereken bir süreç olması için her detay ilahi kudret tarafından düşünülmüştür. 

Bu detaylara bakıldığı zaman ne derece hassas bir ibadet olduğu daha net bir biçimde görülmektedir ibadetin bu derece hassas bir biçimde gerçekleştirilmesinin istenmesi İslam’ın nahifliği hakkında da bilgi vermektedir. Her Müslüman’ın düşünüldüğü ve her Müslüman’ın da kendi maddi durumuna göre bir yol haritasının belirlenmesi temel unsurlar arasında kendini göstermektedir. 

Kurban İbadeti Hakkında Vekalet Verilebilir Mi? 

Kurban Bayramı ayın kaçında; Kurban ibadetini dileyen kişilerin kendilerinin bizzat tamamlamasına dileyenlerin de vekalet vermesine izin verilir. Beşir Derneği vekalet vermek isteyen kişilerin ilk olarak göz atması gereken hususlar arasında kendini gösteriyor. Tam olarak güvenilir ve İslami usullere uygun olan bir kesim adımının tamamlanması için uygun alt yapı oluşturulmuştur.

  • Kurban Bayramı kapsamında kişilerin özellikle vekalet verme konusunda dikkatli olması gerekir. Vekalet Beşir Derneği tarafından tüm usuller göz önünde bulundurularak alınır. Hisseli olan hayvanlarda çok boyutlu bir biçimde hisse pay edilmektedir. 
  • Kurban Bayramı’nda hayvanın alımından kesim adımına kadar her aşamada İslami usuller gözetilir. Hayvanın sağlıklı olması ve kesim aşamasında da kesinlikle eziyet çektirilmemesine dikkat edilir. 

Bu hususlara bakıldığı zaman Beşir Derneği’nin İslami usuller konusunda ne derece hassas olduğunu yeniden görebilirsiniz. Kurban ibadeti gibi önemli bir hususta güvenebileceğiniz nadir kurumlar arasındadır. 

Bilgilendirme Yapılır Mı? 

Kurban Bayramı ayın kaçında; kurban vekaletinin alım adımından yardıma muhtaç olan ailelere gerekli olan yardımın yapılmasına kadar her aşamada tarafınıza SMS yolu ile bilgi verilecektir. Bu noktada kişilerin özellikle şeffaf bir biçimde gerekli olan adımların bildirilmesi sayesinde harika bir alt yapı geliştirilmiştir.