Kurban Bayramı Arefe Tatil Mi?

Kurban Bayramı Arefe Tatil Mi?

Kurban Bayramı arefe tatil mi; kurban bayramının bir önceki günü arife olarak nitelendirilmektedir. Bu gün resmi kurumlarda tatil değildir. Aynı şekilde mesai devam edecektir. Tatil 1. Gün olan 31 Temmuzdan başlayarak 4 gün sürecektir.

Müslümanların bu 4 gün içerisinde kurban kesme ibadetlerini tamamlamış olmaları gerekir. Kurban kesme adımlarını İslami usullere uygun ve hayvana kesinlikle acı çektirmeden tamamlamaya da özen göstermeniz gerekiyor. 

Kurban Bayramında Kesim ve Sonrası 

Kurban Bayramı arefe tatil mi; bu süreç hakkında akıl karıştıran bazı hususlara açıklama getirmek gerekiyor;

  • Kurban bayramında özellikle en sık düşülen hataların başında kesilen hayvanın etinin büyük ölçüde kesilen evde kalmasıdır. 
  • Unutulmamalıdır ki bu hayvanın Allah rızası için kurban edilmesinin temel nedeni yardımlaşma ağının başlamasıdır. 
  • Etin büyük bölümünün evde tutulması ve çok az bir kısmının dağıtılması da yaşanan en büyük sıkıntılara arasında kendini göstermektedir. Kurban Bayramı’nda borç ile kurban kesilir mi sorusu da çok dikkat ç.ekmektedir.
  • Bu alanda İslam dininde zorlamanın olmasını unutmamalısınız. İslam kolaylıklar dinidir. Biri müminin hali hazırda borç içerisinde olması durumunda bir de bunun üzerine kurban için borçlanmasının birçok alim tarafından mantıklı bulunmadığı da ekleniyor. 

Bu hususlar üzerinden kısa biri sürede ibadetinizi tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. Kurban Bayramı dinimizde en büyük öneme sahip olan ibadetleri kapsamaktadır. Aynı zamanda toplumsal yardımlaşmanın da en önemli sembollerindendir. Sofrasında et giremeyen aileler ile maddi durumu bir kademe daha iyi olan ailelerin el ele vermesi manasına da geliyor. 

Beşir Derneğine Vekalet Vermek Mümkün Mü?

Kurban Bayramı arefe tatil mi; bu belirtilen süre aralığında dilerseniz kurbanınızı kendinizi kesebilir ve dağıtabilir dilerseniz de Kurban Bayramı kapsamında vekalet verebilirsiniz. Beşir Derneği kurban vekaleti alarak kesim adımlarını tamamlayan nadir kurumlar arasındadır. Atılan tüm adımların direkt olarak İslami usullere uygun olması da verimliliği yüksek seviyeye çekecektir. Bu alanda en şeffaf hizmet veren ve hayvanın etinin gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olduğunuz bir sistem oluşturulmuştur.

Beşir Derneği’nin bu noktada bu derece memnun bırakan biri görev üstlenmesinin asıl nedeni şeffaf politikasıdır. Kimin ne kadar bağış yaptığı ve hangi hayvanın hangi koşullarda alındığına kadar gerekli olan bilgilendirme tarafınıza iletilir. Gönül rahatlığı ile ibadetinizi bu dernek üzerinden tamamlayabilirsiniz. Beşir Derneği kesilen kurbanın hangi bölgede dağıtılmasını istediğinizi belirttiğiniz zaman buna da ayak uydurmaktadır. Şartlı kurban kesimi olarak belirtilen bu yöntemde kişiler etin nerede dağıtılması gerektiğini de seçme hakkına sahiptir. 

Kurban Kesim Aşaması Nasıl İşler? 

Kurban Bayramı arefe tatil mi; kurban kesim adımlarında Beşir Derneği büyük bir hassasiyet gösteriyor. Öncelikle gerekli olan tüm vekaletler dini bağlamda sizden alınır. Hisseli olan hayvanlarda ise çoklu vekalet alımı uygulanmaktadır. Kurban kesim adımlarında sürecin nasıl işlediği ile alakalı tüm adımlar tarafınıza SMS üzerinden bildirilecektir. Dilerseniz direkt olarak yetkililer ile de iletişim kurabilirsiniz. 

Yardımlarınızı sadece hayvan bağışı ile kısıtlı tutmayın. Ülkemizde ve dünyada birçok sıkıntı ile baş etmeye çalışan ve yardıma muhtaç olan kişilerin bulunduğunun belirtilmesi gerekiyor. Siz de bu noktada su kuyusu açılmasından öksüz ve yetim çocuklara kıyafet bağışına kadar tüm adımları atabilirisiniz. Beşir Derneği gerçekten yardıma muhtaç olan ailelere ulaşmanız için size harika bir şans vermektedir. Yapmış olduğunuz bağışın en kısa sürede zor durumda olan biri ailenin evini aydınlatacağından emin olabilirsiniz.