Kurban Bayramı Arefe 2020

Kurban Bayramı Arefe 2020

Takvaya ulaşmak isteyen Müslümanlar, her sene kurban ibadetini yerine getirmeye özen gösterir. Kurban Bayramı gelmeden aylar önce planlar yapılır ve kesim organizasyonlarına netlik kazandırılır. Bunun için Kurban Bayramı arefe 2020 ne zaman merak konusu haline gelir. Bayrama ilişkin takvim bilgilerini sıralamak gerekirse:

  • Kurban Bayramı Arefe günü 30 Temmuz şeklindedir. 
  • Bayramın birinci günü ise 31 Temmuz Cuma gününe denk gelmektedir. 

1, 2 ve 3 Ağustos günleri bayram devam etmekte. 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı ibadeti bu süreçte gerçekleşir. Yukarıda belirttiğimiz üzere Allah’a yaklaşmak isteyenler kurban ibadetini yerine getirmeyi ihmal etmez. Hatta yine bu mübarek günlerde bağışlara yer verilir ve ihtiyaç sahiplerinin temel gıdadan faydalanmaları sağlanır. 

Kurban Bayramı Arefe İbadetleri Nelerdir?

Kurban Bayramı arefe 2020’de ne zaman merak edenlere 30 Temmuz Perşembe günü eşlik edecektir. Bu konuya netlik kazandıran Müslümanlar, beraberinde ibadetleri göz önünde bulundurmayı ihmal etmez. Arefe gününde gerçekleştirilmesi büyük sünnet olan ibadetler şöyle:

-Dualar: Arefe günü okunacak dualar nelerdir dikkate almakta fayda var. Tüm bayramların arefe günü adına benzer dualara yer verilir. Mesela İhlas Suresi’nin bu mübarek günde üst üste okunması gerekir. 

-Oruç: Günahlara kefaret arayan Müslüman kardeşlerimiz, bu önemli günde oruç tutabilir. Çünkü ayetlere göre geçmiş ve geleceğe dair kefaret ödemesi gerçekleşir. Birer sene olacak şekilde günahlarınız affedilir. 

Kurban Bayramı Arefe Günü Namazları Hangileri?

Yukarıda belirttiğimiz ibadetleri yerine getirebilir, arefe gününün mübarek hayırlarından faydalanabilirsiniz. Yine Kurban Bayramı arefe günü 2020 senesinde ne zaman öğrenen vatandaşlarımız, kılınacak namazları da sorgulamayı ihmal etmiyor. Örnek vermek gerekirse:

  • Arefe gününde tövbe namazı kılınmalıdır. 
  • Zeval vaktine mahsus namazı kılmanız da büyük bir fazilettir. 

Namazlar günahlarını affettirmek isteyenlere yol gösterir. Sevabın bir hayli fazla olduğunu unutmamak gerekir. Yine tüm bu sevaplara bağışlarınız ile de sahip olmanız mümkün. Yani namaz, oruç ve dualar kadar bağış organizasyonlarını da dikkate almak gerekir. 

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Kurban bağışı ile mahcup ve mahzun ailelerin evlerine konuk olmak sizin elinizde. Hemen bağışlarınız ile onlarla bayramlaşabilir, bu mübarek günde hayır dualarını kazanabilirsiniz. Hayırsever kardeşlerimiz bu adımları Beşir Derneği ile izleyebilir. Öyle ki dernek, bağışçılara yol gösterir ve her adımda yanlarında olur. 

Kurban Bayramı arefe 2020 yılında 30 Temmuz Perşembe günü olarak belirlenmiştir. Beraberinde gelen 4 gün boyunca da Kurban Bayramı sürecektir. Bu süreçte yardıma muhtaç ailelerin yüzünü güldürmek isteyenler:

  • Bayram öncesinden kurban kesim organizasyonlarına göz atabilir. 
  • Organizasyonlara bağışları eşliğinde katılım gösterebilir. 

Dernek tamamen İslami usullere uygun olacak şekilde kurban faaliyetlerini sürdürür. Hatta vekaleten olacak şekilde kesim organizasyonlarına yer verilir. Merak eden bağışçılara video kayıtlarını sunmayı da ihmal etmez. 

Kurban Bağışı Nerelere Ulaştırılır?

Kurban bağışında bulunan hayırsever vatandaşlara tüm detaylar ifade edilir. Örneğin bağışlanacak yerlere dair bilgi sahibi olmanıza özen gösterilir. İlk etapta adak ya da nafile olarak bağışa geçebilir ve:

  • Planlamalara göre kurban kesime tanıklık edebilirsiniz. 
  • Kesim neticesinde en uygun ve titiz halde paylara ayrılmaları sağlanacaktır. 

Pay haline gelen kurban etleri, çeşitli adreslere ulaştırılır. Örnek vermek gerekirse yetimhaneler bunlar arasında boy gösterir. Medreseler de hemen arkasından gelir. Sosyal incelemeler neticesinde ihtiyaç sahibi aileler tespit edilir. Ve ailelerin kapılarına kadar ulaştırılmasına dikkat edilir. Bu mübarek günde, temel gıda yardımlarına yer verilir. Böylece yetim, ihtiyar ya da küçük yaşta ki çocukların ihtiyaçları giderilir.