Kurban Bağışında Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban Bağışında Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban Bayramı’nda kesilen kurban, adak kurban ve akika kurbanı vekaleten kesilebilir. Kurban bağışında vekalet nasıl verilir; kurban bağışlamak isteyen kişiler yazılı veya sözlü kurban vekaleti verebilir. Kurban vekaleti telefondan, mesajdan ve internetten verilebilir.

Diyanet verdiği bir fetvada kurban vekaletinin yazılı veya sözlü olarak verileceğini, günümüzde telefonlar ve internet üzerinden de vekalet verilmesinin mümkün olduğunu açıklamıştır. Vekalet vermek isteyen kişiler yazılı bir beyanla ya da sözlü olarak vekaletlerini güvenilir kişilere, kurumlara ve derneklere verebilir.

Kurban Vekaletinin Dini Hükmü Nedir?

Kurban kesilmesi ile ilgili hükümler Kuran ve hadislerin gösterdiği yollara göre öğrenilmiştir. Kurban kesilmesinde önemli olan kişinin niyetinin halis olmasıdır. İyi niyetle ve Allah rızası için kesilen kurbanlar makbuldür. Kurban kesmek isteyen kişilerin hali vakti yerinde olması halinde kurban kesmeleri vaciptir. Fakirlerin kurban kesmeleri ise sünnettir. Kurban kesmek isteyen kişi kurbanı kendisi kesebilir ya da vekaleten kesilebilir.

Vekaleten kurban kesilmesinde dinen bir sakınca görülmemiştir. Kurban kesilmesinde önemli olan niyet Allah’a yakınlığı göstermektedir. Hz. Peygamber, hali vakti yerinde olan kadınların da kurban kestirmesi gerektiğini buyurmuştur. Kadınların kurban kesecek gücü olmadığı için vekaleten kesilmesi, başkasının onun adına kesmesini uygun görmüştür.

Kadınların ve erkeklerin kurban kesmek için vekaletini vermesinden bir sakınca yoktur. Vekalet verilirken önemli olan niyet ve kalplerdeki iyiliktir. Vekaletini veren kişinin niyeti Allah’a bağlılığını göstermek için kurban kesmek olmalı, vekalet sahibi ise Allah’ın emirlerini yerine getirerek kurbanı onun adına, onun ibadetini yerine getirmek için kesmelidir. Kurban bağışında vekalet nasıl verilir; kurban bağışı yapmak isteyen kişiler, vekaletlerini yazılı veya sözlü şekilde, telefon, internet ya da diğer iletişim araçları ile verebilirler.

Kurban Vekaleti Nasıl Verilir?

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen kişi kendisi kesebilir ya da vekaleten kesilebilir. Kurban vekaleti vermek isteyen kişi yazılı veya sözlü olarak vekaletini verebilir. Kurbanın vekaleten kesilmesi dinimizce uygundur ve İslam alimleri bir sakınca olmadığını söylemiştir. Kurban ibadetini yerine getirmekte amaç halis niyetle Allah’a yakınlığımızı göstermektir. Kurban bağışında vekalet nasıl verilir; kurban kesmek için vekalet yazılı veya sözlü olarak internetten üzerinden ya da telefondan verilebilir.

Kurban vekaletini veren kişinin niyeti Allah’a yakınlığını göstermek için kurban ibadetini yerine getirmek olmalıdır. Vekaleti alan kişinin onun adına, onun ibadetinin gerçekleşmesi için kurban kesimi dine uygun olarak yapması gerekir. Kurban vekaleti verilecek olan kişilerin ve kurumların İslam dinine uygun davranması önemlidir. Eğer kurban bağışı için vekalet veriliyorsa kişilerin güvenilir ve ihtiyaç sahiplerine ulaşan kurumlara bağış yapması önemlidir.

Beşir Derneği olarak Ramazan ayında, bayramlarda, yılın her vaktinde ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz. Kurban Bayramı için kesilen kurban, adak kurbanı ya da akika kurbanı bağışlamak için kurumuza vekalet verebilirsiniz.

Kurban Vekaleti Nasıl Alınır?

Kurban bağışında vekalet nasıl verilir; yazılı, sözlü veya internet üzerinden verilebilir. Kurban vekaleti veren kişi, seni kurbanımı kesmeye vekil tayin ettim demeleri karşısında vekil tayin edilen kişinin kabul ettim demesi yeterlidir. Kurban vekaletinizi telefonla, SMS üzerinden ve internet üzerinden alıyoruz. Kurban vekaletlerinizi aldıktan sonra hayvanlar özel olarak seçiliyor ve İslami usullere göre, sizin adınıza, sizin sevabınıza kesiliyor.

Vekaleten Kurban Kesilmesi Caiz Midir?

İslam alimleri kurbanının vekaleten kesilmesinde dinen bir sakınca olmadığını söylemiştir. Kurban kesmekte amaç halis niyet ve Allah’a yakınlık olmalıdır. Vekaleten kurban kestirecek kişi güvendiği bir kurumu ya da kişiyi vekil tayin edebilir.

Online kurban bağışı için tıklayınDonate

1,250.00 TRY
Kurban Bağışında Vekalet Nasıl Verilir?

Adak Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Kurban Bağışında Vekalet Nasıl Verilir?

Akika Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Kurban Bağışında Vekalet Nasıl Verilir?

Nafile Kurban

EKLE
1,250.00 TRY
Kurban Bağışında Vekalet Nasıl Verilir?

Şükür Kurban

EKLE