Kurban Bağışı Yaptım, Geçerli mi Nasıl Anlarım?

Kurban Bağışı Yaptım, Geçerli mi Nasıl Anlarım?

Müslümanlık daima yardımlaşma ve dayanışma içinde yaşanan, zenginlerin varlığını yoksullarla paylaştığı, yoksulların aç uyumasına izin verilmediği bir din olarak öne çıkmıştır. Günümüzde bu yardımlaşma artık güvenilir kurumlar üzerinden çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Üstelik kurumlar sayesinde yardımlar en ücra köşelerde yaşayan ihtiyaç sahiplerine bile ulaşabilen nitelikte oluyor. Fakat bu yardımlaşma ve dayanışma örgütlenmesi içinde Müslüman kardeşlerimizin merhametini ve vicdanını çıkar elde etmek için kullanan bireyler ve kurumlar yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engelleyerek yoksulluğun artmasına katkıda bulunuyor.

Bunun önüne geçmek için kurban bağışı kabul eden kurumlar ve derneklerin güvenilirliğini kanıtlaması ve bağışların ve güvenilir derneklere yapılması büyük önem taşıyor. Kurban bağışı yaptım, geçerli mi nasıl anlarım? Cevap aslında oldukça basit. Kurum güvenilirliğini kanıtlamışsa bağışının geçerli olacaktır. Maalesef kanıt sunmaktan çekinen kurumlar aracılığıyla yapılan bağışlar gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmayabiliyor. 

Güvenilir Dernekler Nasıl Anlaşılır?

Kurban bağışı yaptım, geçerli mi nasıl anlarım: Kurban bağışınızın geçerli olup olmadığını anlamanın en iyi yolu yardımlarınız için birlikte çalıştığınız kurumun geçmiş çalışmalarını kontrol etmektir. Güvenilir kurum ve dernekler çalışmalarını sergilemekten çekinmezler. Bu kurum ve derneklerin hangi bölgelere yardım götürdüğü ve yapılan yardımların niteliği bellidir. Çalışmalarını güvenilir bir şekilde yürüten dernek ile sizin kurban bağışınızda ihtiyaç sahiplerine ulaşmış ve geçerliliğini kazanmış olacaktır. 

Kurban Bağışımı Kontrol Edebilir miyim? 

Kurban bağışı yaptım, geçerli mi nasıl anlarım: Kurban bağışınızın geçerli olması için bağışın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması gerekmektedir. Güvenilir olmayan kurumlar yapılan yardımları kendi çıkarları doğrultusunda kullanıp yardımların nereye gittiği ile ilgili açıklama yapmazken güvenilir kurumlar yardımlarınızı takip etmenize olanak sağlar ve size kanıtlar sunar. Güvenilir kurumlar kurbanınızı ne zaman ve nerede kesildiği ile ilgili size bilgilendirme yapar ve kesim işlemine ilişkin kanıt sunmak için çalışmalar yürütür. Size hiçbir bilgilendirme yapmayan ve çalışmalarını kapalı bir şekiller yürüten kurumlar ise bağışlarınızı gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıyor olabilir. 

Beşir Derneği ile Kurban Bağışı

Kurban bağışı yaptım, geçerli mi nasıl anlarım: Beşir Derneği yürüttüğü çalışmaları ile birlikte yapılan kurban bağışlarının geçerli olduğunu birçok kez kanıtlamıştır. Bunu hem derneğin geçmiş çalışmalarından hem de size bağışlarınız ile ilgili kanıt sunmaktan çekinmemesinden anlayabilirsiniz. Yürüttüğü çalışmalar ile birçok bölgeye yardım götüren ve dünyanın her köşesindeki birçok insanın doymasını sağlayan Beşir Derneği yardımsever çoğu kişinin yardımlarını ulaştırmak için tercih ettiği ilk kurum olmaktadır. Beşir Derneği ile kurban bağışı çalışmaları oldukça açık ve güvenilir bir şekilde yürütülüyor. Çok nadiren kurban kesilen bölge çekime uygun olmayabiliyor. Bu durumlar haricinde kesimin gerçekten yapıldığı size kısa videolar ve fotoğraflar ile kanıtlanıyor. Aklınıza herhangi bir şüphe olması durumunda Beşir Derneği internet sitesi üzerinden veya müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Bağışlarınız ile ilgili size kısa mesaj ve e-posta gibi yöntemler ile bilgilendirme sağlanıyor. 

Doğru Kurban Kesimi Nasıl Yapılır? 

Kurban bağışının geçerli olması için hayvanın taşıması gereken nitelikler ve kesimin nasıl yapılacağı ayetler ve hadisler ile belirtilmiştir. Bu kurallara uymadan işkence çektirilerek kesilen hayvanlar veya kurban niteliği taşımamasına rağmen kesilen hayvanların varlığını üzülerek belirtiyoruz. Beşir Derneği kesinlikle kurban niteliği taşımayan hayvanların kesilmesine aracılık etmiyor. Beşir Derneği ile kesilen kurbanlar hasta, sakat veya kesim yerine yürüyerek gidemeyecek hayvanlar olmuyor. Uygun hayvan özenle seçildikten sonra İslami şartlar gözetilerek işkence çektirmeden ve canını yakmadan kesim işlemi gerçekleştiriliyor.