Kurban Bağışı Tavsiye Dernek

Kurban Bağışı Tavsiye Dernek

Kurban bağışı yapmak hem Allah’a olan ibadeti yerine getirmek hem de mazlumları sevindirmek için, oldukça önemlidir. Kurban keserek bağış yapmak isteyen Müslüman din kardeşlerimiz için kurban bağışı tavsiye dernek olarak Beşir Derneği’ni tercih edebilirler.

Güvenilir şekilde, İslami şartlara uygun olarak gerçekleştirilerek, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan bağışlarınız için Beşir Derneği, yıllardır organizasyonlar düzenlemektedir. Bu organizasyonlar sayesinde hem Allah’a olan ibadet yerine getirilmiş olmakta hem de bağış sahipleri takva kazanarak, gözü yaşlı çocukları ve mazlum coğrafyadaki insanlara umut ışığı olmaktadır.

Kurban Kesimi Nasıl Yapılır?

Kurban kesimi yaparken yaşanan bazı acı olaylar olabilmektedir. Ehil olmayan acemi kasaplar yüzünden ya da ehliyeti olmayan insanlar tarafından kesilmeye çalışılan kurbanlık hayvanlar helak olmakta ve İslami şartlara göre kurbanlık hayvanlar kesilmemektedir.

Bu yüzden kurbanlarınızın ehliyetli kişiler tarafından ve İslami şartlara uygun şekilde kesilebilmesi için kurban bağışı tavsiye dernek Beşir Derneği’ni tercih edebilirsiniz. Senelerdir sürdürdüğü kurban kesimi organizasyonları ile kurbanlık hayvanlarınızı doğru ve zamanında kesilmesini sağlarken, bağışlarınızın gerçek ihtiyaç sahiplerine gönderilmesine vesile olmaktadır.

Kurban kesimi yapılırken;

  • Kurbanlık hayvanlar, kesim yerine incitilmeden, eza vermeden götürülmelidir.
  • Besmelesiz asla kurban kesimi yapılmamalıdır. Besmelesiz kesilen kurbanın etinin yenmesi de dini açıdan sakıncalıdır.
  • Hz. Muhammed (s.a.s.) efendimizin buyurduklarına göre hastalıklı hayvanlar kurbanlık olarak kesilmemelidir.
  • Kurbanlık hayvan kıbleye karşı ve sol tarafı üzerine yatırılarak, kesim işlemi gerçekleştirilmelidir.

İmkânı dahilinde kişinin kendi kurbanını kesmesi mendup olarak adlandırılır. Ancak kesemiyorsa başkasına vekalet vererek kurban kesilebilir.

Kurban Kesimi Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Kurban kesimi yapılırken bazı noktalara dikkat edilmeli ve İslami açıdan doğru olduğu şekilde kesim işlemi gerçekleştirilmelidir. Önemli olan hayvanı mundar etmemek ve kesim sırasında hayvana eziyet edilmemesidir.

Kesim bıçağı kurbanlık hayvana asla gösterilmemelidir. Bıçağın keskin olması önemlidir. Eğer keskin olmayan bir bıçakla kesilirse hayvan çok daha fazla acı çeker. Kesimi yapacak ehliyetli kimse sağ eliyle bıçağı tutarken Bismillah Allahü Ekber diyerek kesim işlemini başlatmalıdır. Hanefi mezhebinde, kurban kesilirken kasti şekilde Allah’ın isminin anılmaması durumunda, kesilen kurbanın eti yenilmemektedir.

Kurbanlık Hayvan Kesilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kurbanlık hayvan kesilirken İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilmeli ve Allah’a olan ibadet, doğru şekilde yapılmalıdır.

  • Sığır, manda koyun ve keçilerde çene altından kesilir ve bu Zebh olarak adlandırılır.
  • Develerde, ayakta sol ön ayağı bağlanır ve göğüs üzerinden kesilir. Bu ise nahr olarak adlandırılır.
  • Hayvanın boğazının iki yanındaki şah damarlarının, yemek ve nefes borusunun kesilmesi gerekir. Hayvanın kanı iyice akmalıdır.

Kurban bağışı tavsiye dernek olarak Beşir Derneği, ehil kişiler tarafından kurbanlık hayvanlar kesilirken, İslami şartların tamamı yerine getirilerek, kesim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kurban Bağışı için Hangi Dernekler Tercih Edilmelidir?

İslam dini; dayanışmanın, paylaşmanın, fedakarlığın olduğu bir dindir. Kurban kesmek ise; Allah’a olan ibadeti yerine getirmenin, verdiği tüm nimet ve rızıklar için şükretmenin, Allah’a daha fazla yakınlaşmanın yaşandığı anlardır.

Dünya coğrafyası, birçok mazlumun yaşadığı, açlıkla ve yoksullukla savaşan insanların bulunduğu bir yerdir. Siz de kurban bağışı tavsiye dernek olarak Beşir Derneği’nin bağış kurbanı organizasyonlarından yararlanarak, mazlumlara, yoksullara yardım elinizi uzatabilirsiniz.

Beşir Derneği vekaleten bağış kurbanı organizasyonları sayesinde dünyadaki birçok mazlum insana yardım edebilir, mazlumların duasını alarak siz de takva sahibi insanlar arasında katılabilirsiniz.

Her yıl olduğu gibi 2020 yılının Kurban Bayramı’nda da mazlumların yüzünü güldürmek, et girmeyen evlere et girmesini sağlamak amacıyla Beşir Derneği olarak, organizasyonlarımızı düzenlemiş ve sizlerden gelecek bağışlarla, Allah’a olan ibadetimizi yerine getirmek için çalışmaktayız.

Güvenilir, İslami şartlara uygun şekilde kesilen bağış kurbanlarınız, gerçek ihtiyacı olan evlere ve kişilere giderken aynı zamanda elimizin yettiği yetimhane ve medreselere de pay edilerek, kurbanın gerçek anlamı ortaya çıkarılmaktadır. Siz de derneğimizin organizasyonlarına katılarak, gözü yaşlı çocukları sevindirebilir, yoksul evlere de et girmesini sağlayabilirsiniz.