Kurban Bağışı Şartları

Kurban Bağışı Şartları

Kurban, maddi durumu yeterli olan bireylerin hem teşekkür etmek hem de Allah’ın sevgisini ve rızasını kazanmak amacı ile yerine getirdikleri bir ibadet çeşididir. Kurban, kelime anlamı itibari ile Allah’a daha da yaklaşmak anlamlarına da gelmektedir. Kurban, Kurban Bayramı olarak belirlenen günler içerisinde kesilir.

Kurban, bireysel bir ibadet olmasının yanında sosyal faydayı da önceleyen yanı ile de öne çıkmaktadır. Bir kişi kurban kestiği zaman, etinin büyük bir kısmını kurban kesmek için durumu olmayan ihtiyaç sahiplerine dağıtmalıdır. Böylece, toplumsal refah düzeyinde dengelenmenin oluşması yolunda bir adım atılır. 

Modern dünyanın getirdiği yaşam koşulları, şehir hayatı ve hijyenik şartlar neticesinde insanların çoğu kurban ibadetlerini kendileri yerine getirememektedir. Bu nedenle vekalet vererek kurban kestirmek oldukça yaygınlaşan bir durumdur. 

Beşir Derneği gibi dernekler ve organizasyonlar, kurbanın kesimi ve bağışlanması eylemlerini üstlenerek insanların yardımlarına kolaylık sağlamakta ve ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmektedir. 

Kurban bağışlamak belirli şartlara bağlanmış durumdadır. Peki kurban bağışı şartları nelerdir?

Kurban Bağışı Şartları Nelerdir?

Kurban bağışı şartları arasında ilk göze çarpan, ergenlik çağını geçerek olgunluk döneminde bulunmaktır. Diğer önemli şart ise, kurban bağışını para ile değil hayvan ile yapmaktır. 

Beşir Derneği, kurban bağışı için bireylerin para değil kurban bağışlamaları gerektiğinin altını çizmektedir. Temel prensip olarak, kurban kesilmeden, kurbanın kanı akıtılmadan kurban bağışı yerine getirilmiş sayılmamaktadır. Kesim olmadan kurban bağışının yapılması dinen mümkün görülmemektedir. 

Siz de, kurban bağışlarınızı kurban bağışı şartlarını yerine getirerek Beşir Derneği aracılığı ile yapabilir, gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara yardım elinizi uzatarak iyilik yapabilirsiniz. 

Kimler Kurban Bağışı Yapabilir?

Ergenlik çağını geçen ve maddi durumu yeterli olan her Müslüman kurban bağışında bulunabilmektedir. 

İçerisinde bulunduğumuz koşullarda, maddi sıkıntılar çeken ve karnını doyuramayacak kadar yoksulluk içerisinde yaşayan insanların bulunduğu muhakkaktır. Kurban ibadeti, bu insanlar için de bir umut doğurmaktadır. Beşir Derneği, vekaletini alarak kestiği kurbanları Türkiye’nin ve dünyanın dört köşesindeki temsilcileri aracılığı ile tespit ettikleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. 

Günümüzde, kimin ihtiyaç sahibi olduğunu bilecek ve onlara doğrudan yardım eli uzatacak bilginin elde edilmesi güç olabilir. Bunun üzerindeki etkilerden bir tanesi, yaşam şeklinin değişerek insanların çevrelerinde bulunan ailelerle iletişiminin kopma durumlarına gelebilmesidir. 

Kurban bağışı şartları arasında, bu bağışın gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara yapılması bulunmaktadır. Bunun tespit edilmesinin zor olduğu durumlarda Beşir Derneği gibi bunların tespiti ile ilgilenen ve bağış eylemini gerçekleştiren derneklerin yardımına başvurmak mümkündür. 

Beşir Derneği, sizin tarafınızdan bağışlanan kurbanların emanete alınması ve bu kurbanların sahiden ihtiyaç duyan insanlara iletilmesi hizmetini oldukça uzun bir zamandır devam ettirmektedir. Beşir Derneği temsilcilikleri sayesinde uzaklarda, mecralarda kalmış ihtiyaç sahipleri tespit edilerek onlara da yardım eli uzatılmaktadır. Sizin yardımlarınız ile kurban kesmeye ya da et yemeye yetecek maddi durumu olmayan insanların yüzlerinde gülücükler serpilmeye başlayacaktır.