Kurban Bağışı Nereye Vekâlet Verilir?

Kurban Bağışı Nereye Vekâlet Verilir?

Vekâleten kurban bağışı dinimizce şu şekilde uygun görülmüştür; Kurbanı Beşir Derneği veya başka dernekler aracılığı ile vekâleten bağış yapacak olanlar yetkili kişi ya da kuruma: ‘Allah’ın rızasıyla bayramlık kurbanımı almak için, aldırmak için, kesmek ve kestirmek için, derisi ve etini istediğin kişiye vermeye kendim yerine seni vekil kıldım’ demelidir.

Kurban Bağışı Nereye Vekâlet Verilir; kurban bağışı vekâleti, telefon, e-posta, faks ve mektupla verilebildiği gibi yüz yüze de verilebilir. Görevlendirilmiş veyahut vazifeli olan her kimse, bağış yapılmış tutarı verip hayvanı aldıktan sonra kurbana bir rakam bağlar, bu rakam ve hayırseverin adı bir deftere yazılıp sonrasında kurban kesilmeden önce okunarak kesecek olan kişi vekil tayin edilir. Bu şekilde usule uygun olarak kesilen kurbanlarımız Allah katında sahih olur.

Kendim Yerine Vekil Kıldığım Kişi Başkasına Vekâlet Verebilir mi?

Hayırsever bir kurban bağışçısı birini vekil tayin ettiği zaman, vekil tayin ettiği kişi başkasına vekâlet verebilir ve dinimizce hiçbir mahsuru yoktur. Bu konu ile ilgi farklı yorumlar getirilmiş olsa da dinimizce bir mahsur olmadığı Hadis kaynaklarının yer aldığı Saadet-i Ebedîye kitabında oldukça açık bir şekilde belirtilmiştir. 

Vekâlet Verilen Kişinin Kaç Kere ‘Kabul Ettim’ demesi gerekir?

1 defa kabul ettim denmesi yeterlidir, baş sallamak ve cevap vermemekte kabul edildiği anlamına gelmektedir.

Kendi Ülkesi Dışında Vekâlet Verilir mi?

Kesilecek olan kurban dünyanın neresinde olunursa olunsun vekâlet verildiği müddetçe Allah katında kabul olmaktadır. Etinin kime verileceğinin de hiçbir önemi yoktur. Kurban bu şartlar altında sahihtir. 

Vekâlet Verilirken Kendi Adını Söylemek İstememek

Bu şartlar altında verdiğiniz vekâlet kabul olunur. Allah şüphesiz ki onu kimin verdiğini bilmektedir ve dinimizce hiçbir sorun teşkil etmez.

Kurban Bağışı Yapan Kişi Seyahatteyken Vekile Kurban Kestirebilir Mi?

Bu şartlar altında kesilen kurban adak değil, Nafile olarak kabul edilir. 

Kurban Bağışı Nereye Vekâlet Verilir?

Vekil her koşulda kendisi gibidir. Herhangi birine vekâlet vererek kendiniz adına kurbanınızı kestirebilirsiniz. Vekil aracılığı ile başkasına vekâlet vermek için ayrıca ilk vekâlet veren kişiden izin alınması gerekmez. Kurban bağışlandığı için eti ve derisi istendiği gibi dağıtılabilir, dinen hiçbir sorun teşkil etmez.

Kurbanlar Vekâlet Veren Kişinin Adı Söylenerek mi Satın Alınır?

Vekâlet zaten verildiği için böyle bir duruma hacet yoktur. Vekâlet verildiği an niyette belli edildiği için satın alındığı sırada isim söylemeye ya da niyet etmeye gerek duyulmaz. Fakat hayvanı kesecek kişiye vekillik verilirken niyet edilir.

Beşir Derneği olarak verilen vekâletlerin hususlarını en büyük hassasiyetle yerine getirmekteyiz. Müslüman insanlar olarak Kurban Bağışının bir ibadet ve Allah’a yakınlaşmak olduğunu bilerek bu konuda çok büyük titizlikle çalışmalar yürütmekteyiz. Kurban Bağışı Nereye Vekâlet Verilir; Yıllardır Beşir Derneği Gönüllüleri olarak Allah yolunda en güzel adımları attığımız gibi bu yıl ki bayramda da sizlerin desteği sayesinde en çok ihtiyacı olanların kapılarını çalacağız. 

Kurban bayramına 3 ay kala gönüllülerimizle birlikte yollara düşerek medrese hocaları ve ailelerle bağlantı kurup ihtiyaç doğrultusunda hareket etmekteyiz. Sizlerin ve mazlum kimselerin hayır için ettiği dua en büyük mutluluğumuzdur. Bu doğrultuda attığımız adımlardan biride, Kurban Bağışı fiyatlarımızın gelecek yıla kadar değişmemesidir. Beşir Derneği tarafından kesim yapılacak ülkeler de satın alınan hayvanlar 3 ay boyunca en iyi şartlar altında otlanıp, yemlenip, sulanmaktadır. Güven ve şeffaflık içinde vekâletini aldığımız kurbanları büyük bir hassasiyet gözeterek, dünyanın her yerinde kesim programları gerçekleştirmeye devam ediyoruz.