Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir?

Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir?

Kurban Bayramı’nın bizlere yaşattığı duygunun yeri ayrıdır, kurban bayramı demek duygusal bir amaca yön vermek demektir. Bayramda herkesin et yiyebilmesi, yoksulların yüzünün gülmesi, insanlar arasında yapılan yardımlaşmanın önemi ve paylaşma ruhu en temel sebeplerdendir. Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir; Herkesin bildiği gibi Beşir Derneği, bu amaç uğruna hizmet edip yaptığınız kurban bağışlarından elde edilen gelir yolu ile kurban kesip, dünyanın her yerinde ki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktadır. Böyle hayırlı bir işe ön ayak olmak bizler için mutluluk vericidir. Bu nedenle bu bayramda yardıma ihtiyacı olan aileleri sevindirmek hepimizin sorumlu olduğu ve Allah’ın en hayırlı kıldığı işlerden biridir.

Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir; Kurban bağışlarınızı Beşir Derneği aracılığı ile yapıp maddi olanaksızlıklar yüzünden et yiyemeyen, yardıma muhtaç insanları sevindirebilirsiniz. Vekaleten kesilen kurban bağışlarınız yılın 12 ayı olmak üzere sürekli dağıtılmaktadır. Yoksul insanlara sağladığımız barınma, sağlık yardımı, savaşlarda ve depremlerde her şeyini kaybeden insanlara yaptığımız yardımlar gibi, kesilen kurbanları da kavurma olarak ulaştırmaktayız.

Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir; Vekaleten kabul ettiğimiz kurban bağışları yoksul, muhtaç ve kimsesiz insanların yanı sıra, bizleri korumak adına savaşlarda şehit olmuş sevdiklerini, eşlerini, çocuklarını, ana ve babalarını gözü yaşlı ve bir çare bırakmış askerlerimizin ailelerine, malulen gazi olmuş askerlerimize ve onların ailelerine dağıtılmaktadır. Kurban bağışlarınızı vekaleten gerçekleştirebileceğiniz gibi, kendiniz kestirip kurumumuza bağışlamanızda mümkündür.

Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir?

Beşir Derneği olarak yıl içinde yapılan çalışmalarımızın ve yardımlarımızın yanı sıra gücümüzün yettiği her yerde büyük bir özveri ile faaliyetler gerçekleştirmeye çalışmaktayız bu nedenle kurban bağışlarınızı yapacağınız her gerçek ihtiyaç sahibi aslında çok önceden belirlenir ve kurban bağışlarınızı bekler… 

Belirlenen yardıma muhtaç insanların ilk sırasında yetim yurtları, yetim aileleri, yaşlılar, toplumumuzun yardıma muhtaç insanları, yatılı okullar ve yetimhaneler, dul kalmış kadınlar, Kur’an kursları, yaşlılar ve savaş mağdurları gelmektedir. Her bağışladığınız kurban kesilmeden önce görevlilerimiz ve gönüllülerimizle birlikte detaylı raporlar ve belirlenen insanların listeleri hazırlanmaktadır.

Yoksul insanların belirlendiği bölgelere, mevcut olan mağduriyet boyutlarına göre yardımlar yapılmaktadır, bu nedenle her şey Beşir Derneği tarafından önceden planlanır. Savaş ve kriz bölgeleri önde tutulmak üzere bunu takip eden diğer durumlara yön veren mağduriyetler şöyledir: doğal afetten derin yara almış olanlar, açlık ve kuraklığın insanları helak ettiği ülkeler ve yaşam alanları, kriz bölgeleri.

Ülkeler baz alınarak yardımlar gerçekleştirileceğinde Müslümanlığın yoğun olarak yaşandığı bölgeler ilk önceliğimiz olmaktadır.

Derneklere Kurban Bağışı Yapmak

Yurtiçi ve yurtdışı fark etmeksizin yardıma muhtaç insanlar için yapılan vekaleten kurban bağışı işlemleri insan hakkaniyetini ve yardımlaşmanın önemini benimsemiş dernekler aracılığıyla yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken tek husus, vekaleten kurban bağışlarını doğru yerlere ulaştırabilen kurumlara bağış yapmaktır. Kesilen hayvanın her yönüyle amacına uygun olarak değerlendirilmesi önemli bir konudur. Etler kesildikten sonra deri ve diğer kullanılabilir her bölümün doğru yerlere ulaştırılıyor olması kurum için aranan niteliklerdendir.

Kurban Kesmek Yerine Bedeli Bağışlamak

Kurban ibadeti ancak belirli şartları taşıyan hayvanlar aracılığıyla gereğine göre kesilirse yerine getirilmiş olur. Kurban kesilmeden sadece yardım amaçlı hayvan bedeli bağışlamak kurban kesme ibadeti ile bir değildir. Kurbanın muhakkak ki kesilmesi şarttır. Hiç şüphesiz Allah rızasını kazanmak amacıyla yapılan her iyilik ve insanlara yardım etmek Müslümanların en büyük görevlerindendir. Fakat iki ibadetten birinin yerini diğerinin doldurması dini hususlar bakımından mümkün değildir.