Kurban Bağışı Kabul Olur Mu?

Kurban Bağışı Kabul Olur Mu?

İslam, yeryüzüne barış ve huzur getirmesi için inmiştir. Allah’a olan bağlılığımızı göstermek için kestiğimiz kurban etinin hükmü için Hz. Peygamber, kanaatkarlık edip isteyen istemeyen herkese yedirin buyurmuştur. Kurban bağışı kabul olur mu; vekaletle kurban kesilmesi caizdir.

Kurbanın Dini Hükmü Nedir?

Kuran’da Hz. Peygamber’e hitaben rabbin için kurban kes buyurulmuştur. Hz. Peygamber kurban ibadetini terk etmemiş ve Allah’a bağlılığını göstermek için kurban kesmiştir. Hz. Peygamber’in birçok hadisinde hali vakti yerinde olan kimselerin kurban kesmesi tavsiye edilmiştir. İmkanı olduğu halde kurban kesmeyenler bizim mescidimize yaklaşmasın buyuran Hz. Peygamber’in hadislerine göre kurban kesmek hali vakti yerinde olan Müslümanlar için vaciptir.

İslam dinine göre kurban çeşitleri vardır. Adak kurbanı, akıka kurbanı ve Kurban Bayramı’nda kesilen kurban kesilebilir. Kurban eti için verilen hadislere göre kurban eti; aile, akraba ve yoksullarla paylaşılmalıdır. Kurban etini paylaşmak dinen caizdir. Kurban bağışı kabul olur mu; hadisler kurbanın vekaleten kesilmesinin caiz olduğunu göstermektedir. Vekalet verilerek kesilen kurbanlar, kurban ibadeti yerine geçmektedir. Kurbanı kişinin kendisi kesebileceği gibi, vekalet vererek başkasının onun adına kurban kesmesi caizdir.

Kurban Bağışı Kurban İbadeti Yerine Geçer Mi?

Kurban ibadeti ile ilgili hadisler, vekaleten kurban kesmenin caiz olduğunu göstermektedir. Kişi, kendi nefsi için kurban kesebilir, başkası vekalet alarak onun adına kurban kesebilir. Onun adına kesilen kurbanlar, kurban ibadeti yerine geçmektedir. Kurban bağışı kabul olur mu; kurbanın vekaleten kesilmesi caiz olduğu için kabul olmaktadır. Kurban bağışı yapmak için kurumumuza vekalet verebilir ve kurban bağışlarınızı ülkemizde ve yurtdışında yoksullara ulaştırabilirsiniz.

Kurban Bağışı Yapmak Caiz Mi?

Kurbanının, Kurban Bayramı’na kesilmesi vaciptir. İslam alimleri Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanların bağışlanmasını caiz görmektedir. Kurban bağışı yapmak dinimize uygun ve güzel bir davranıştır. İslam, yardımlaşma ve dayanışma dinidir ve Müslüman topluluğu ifade edilirken iyiliği emreden, kötülükten kaçınan toplum olduğu buyurulmuştur. Müslümanlar, kalplerindeki iyilikle yoksullara yardım eli uzatmak için kurban bağışı yapabilir.

Kurban bağışı kabul olur mu; bayramda kesilen kurban, adak kurbanı ve akıka kurbanı bağışlanması caizdir. Kurban bağışı yapmak için vekalet verebilir, kurbanlarınız sizin adına kesildikten sonra ihtiyaç sahiplerine ulaşabilir. Kurban vekaletinizi verebileceğiniz Beşir Derneği olarak kurban etlerini hem ülkemizde hem de yurtdışında ihtiyaç sahibi olan insanlara ulaştırıyoruz.

Kurban Bağışı Kimlere Yapılabilir?

Kurban bağışı yapmak İslam dininin buyurduğu yardımlaşma ve dayanışma için güzel bir davranıştır. Dinen caiz olan kurban bağışı yaparak ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatabilirsiniz. Kurban bağışı; yurtdışına, ülkemizdeki yoksul insanlara yapılabilir. Ülkemizde sefalet çeken ailelerin sofralarına bir tabak sıcak yemek koymak için yardım eli uzatabilirsiniz. Yiyecek yemeği olmayan Müslüman kardeşlerimize Allah rızası için yapacağınız yardımları ulaştırmak için çalışıyoruz.

Müslüman topluluklar sefalet, yoksulluk, açlık çekerken onlara yardım eli uzatmanız Allah rızası için yapacağınız en güzel davranışlardan biridir. Bugün, yurtdışında açlıkla, yoksullukla, savaşla, salgın hastalıkla zorda kalan milyonlarca Müslüman var. Onlara umut ışığı olmak, İslam dininin buyurduğu yardımlaşma vazifemizi yerine getirmek için çıktığımız yolda sefalet çeken her insana ulaşmak için çalışıyoruz.

Yurtdışına Yapılan Bağışlar Kabul Olur Mu?

İslam dininin buyurmuş olduğu yardımlaşma vazifemizi yerine getirmek için dünyada sefalet çeken tüm insanlara ulaşmak adına çalışıyoruz. Kurban vekaletinizi alarak İslami usullere uygun şekilde sizin adınıza kurbanlarınızı yurtdışına ulaştırıyoruz. Yurtdışında ulaşan kurbanlarınız, yoksulluk çeken Müslümanlara umut ışığı olurken her anını sizlerle paylaşıyoruz.

Online kurban bağışı için tıklayın