Kurban Bağışı için Beşir Derneği’ne Nasıl Başvururum

Kurban Bağışı için Beşir Derneği’ne Nasıl Başvururum

Beşir derneğine verdiğiniz kurban bağışlarınızın İslami usullere uygun bir şekilde kesiminin yapıldığından emin olabilirsiniz. Kesilen kurbanlar dernek tarafından medrese ve yurtlara, yetimhanelere ve ihtiyaç sahibi ailelere gönderilir. İsteyenler için kesim ve dağıtım işlemleri sırasında çekilen görüntüler verdiğiniz mail adresine yollanır. Bunların dışında bağış takip sistemini kullanarak bağışlarınızın durumunu takip etmeniz mümkündür. Bu nedenle de kayıt işlemlerini sorunsuz şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Kurban bağışı için Beşir derneğine nasıl başvururum? Derneğe kurban bağışı için başvurmak istiyorsanız öncelikle derneğin resmi web sitesi adresine ulaşım sağlamanız gerekir. Bu şekilde derneğe ulaşım sağladıktan sonra online bağış kategorisinden kurban bağışını tercih edebilir ve bağış işlemlerinizi sorunsuz şekilde gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. 

Kurban Bağışında Vekaleten Kesim Organizasyonu Nedir?

İslam’a göre kurban zengin sayılma sınırının içerisinde bulunmasına yetecek mala sahip olana, ergenliğe girmiş olana, akıllı olana ve Müslüman olan kimselerin kesmesi farz olan bir ibadettir. Maddi olarak yeterliliği olmayan Müslümanlara kesilen etler bölünerek dağıtılır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların Allah rızası için kesilmesi ve kesilen etlerin dağıtılması ile gerçekleşen kurban ibadeti bayram olarak kutlanır.

Müslümanların en büyük ve önemli iki bayramından bir tanesi olarak kabul gören Kurban Bayramının 1,2 ve 3. Günlerinde kurban kesimi gerçekleştirilebilir. Ancak son gününde kurban kesilmez. Geleneklere göre daha çok ilk günde kurban kesimi gerçekleştirilir.  

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen ancak şehir yaşantısı yüzünden gerçekleştiremeyen ya da diğer nedenlerden ötürü yapamayan Müslüman bağışçılardan alınan kurban hisselerinin toplanması ve organize edilmesi daha sonrasında ise paylar halinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılması işlemlerine vekaleten kurban organizasyonu denilir. Kurban bağışı için Beşir derneğine nasıl başvururum? Başvuru yapabilmek için online siteye erişim sağlamanız ve sizden istenilen bilgileri vermeniz gerekir. Daha sonrasında kurban bağışını sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

Kurban Bayramının Amacı Nedir?

Kurban Bayramı Allah’a olan teslimiyeti, rıza etmeyi ve itaat etmeyi hatırlatan bir ibadettir. Kurban Bayramı yalnızca kurban kesiminin yapıldığı ve yoksullara et dağıtıldığı günler değildir. Kurban günleri Teslimiyet ve Takva günleri olarak geçer. 

Hac suresi içerisinde yer alan bir ayette de bu durum açıklanmış ve Kurban ibadeti gerçekleştirilirken tek amacın kan akıtmak veya et kesmek ile ilgili olmadığı en önemli amacın takvaya ulaşmak olduğu açıklanmıştır. Kurban bağışı için Beşir derneğine nasıl başvururum? Diyorsanız bağış yapmak için derneğe başvurmak çok kolay. Derneğin online adresini tarayıcınıza girerek bu derneğe ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz. 

Kovid Salgını Kurbanı Nasıl Etkiler?

Kurban kesiminin belirli vakitler içerisinde kesilmesi şarttır. Derneğe verdiğiniz kurban emanetleri İslami kurallara göre sağlık koşulları da göz önünde bulundurularak kesilir ve ihtiyaç sahiplerine yine aynı titizlik ile dağıtılır. Her sene gerçekleştirdiği kurban planlamalarına ek olarak getirilen virüs önlemleri ile birlikte sağlık koşulları tehlikeye atılmadan kurban organizasyonu gerçekleştirilir. Kurban için düzenlenen organizasyonlar aylar önceden hazırlanan bir plan üzerinden uygulanır. Kurban bağışı için Beşir derneğine nasıl başvururum? Beşir derneğine başvuru yapabilmek için bilgilerinizi eksiksiz olarak sunmanız gerekir. 

2020 Kurban Planlaması

2020 yılı için gerçekleştirilen vekaleten kurban bağış organizasyonu virüs salgını nedeniyle yurtdışı çıkışlarına getirilecek yasaklar ya da gidilmesi imkan dahilinde olan ülkelerdeki yasaklar da göz önüne getirerek planlanmıştır. Eğer diğer senelerde olduğu gibi bu sene de bir kısıtlama yapılmazsa kurban bağışları gönül coğrafyasında bulunan her ülkedeki mazlumlara ulaştırılması planı yapılmıştır.