Kurban Bağışı Afrika 2020

Kurban Bağışı Afrika 2020

Yıllarca sömürüye maruz kalmış ve iç çatışmalarla açlığın ve yoksulluğun artmasıyla giderek kötüleşmiş ve omuzlarında binlerce yetimin, yoksulun yükünü taşıyan bir kıtadan bahsedeceğiz sizlere. Dünyanın en büyük ikinci kıtası olmasına rağmen Afrika, yoksulluk ve kurak iklim şartları neticesinde kıtlıkla mücadele savaşı vermekte olan yaklaşık bir buçuk milyar insana ev sahipliği yapmaya çalışmaktadır. Bu kıtada artan gıda fiyatları, yaşanan su krizi, salgın hastalıklar, yetersiz beslenme gibi sebeplerle milyonlarca insan ölümün pençesinde boğuşuyor ve birçoğu mücadeleye daha fazla devam edemeyerek hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Dünya Küresel Açık Raporu verilerine göre her yıl iki milyon çocuk ölmekte. UNICEF raporlarına göre her dört çocuktan bir tanesi henüz 5 yaşına bile gelemeden ölmekte. Bölge sakinleri o kavurucu sıcağın altında yalınayak yürüyerek su kanallarına, çeşmelerine ulaşmak için her gün kilometrelerce yol kat etmekte. Daha adil bir dünya için çaresizlik içinde dünyanın her yerinden yardım bekleyen bölge insanları, açlıktan o denli yorulmuş ve bıkmış olacak ki vatandaşlardan birisi açlıktan ölmektense günümüzün salgın hastalığı covid-19 sebebi ile ölmeyi tercih eder hale gelmiş durumda.

Siz hiç su çorbasını duydunuz mu? Çünkü böyle bir çorba tarifi yok. Çaresizliğin neticesinde Afrika’daki insanların yoktan var etmeye mecbur kaldıkları bir kap dolusu sudan başka bir şey değil. Çünkü bu insanlar seneden seneye sofralarında et görebiliyorlar. Bu ise siz bağışçıların yardımı sayesinde oluyor.

Durumun vahimliği tün dünyaca biliniyorken bile; Türkiye’de her yıl 1.7 milyar ekmek çöpe giderken, dünyada her gün 25 insanımız açlıktan yaşamın yitiriyor! Ve biz Müslümanlar komşusu açken tok yatamazken, evlerimizde rahat oturamayız tabi ki. Her Kurban Bayramı olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da Afrika’nın yoksul halkının elinden tutmaya, onları et yemeklerine doyurmaya hazırız değil mi? Hep beraber Türkiye’m el ele, gönül gönüle, gönlünüzden geldiğince kurban bağışlarınızı yapmak için hazırda bekliyor olduğunuzu biliyoruz.

Afrika’ya Nasıl Kurban Bağışında Bulunabilirsiniz?

Diğer kurban bağışı yöntemlerinde olduğu gibi, bu bölgeye bağışlarınızı ulaştırabilecek kurum Beşir Derneği’dir. Bu kurumun web sitesi üzerinden online bağış yapabilir, bizzat kendiniz giderek kurumlara derneklere vakıflara elden kurban bağışınızı yapabilir ve Afrika’ya umut olabilirsiniz ya da kurumların anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile EFT/Havale yapabilir, kuruluşların iletişim numarası üzerinden onlara ulaşarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Afrika’ya Neden Kurban Bağış Yapmalıyım?

Yukarıda yeterince değindiğimiz gibi Afrika’da yaşayan çok fazla yoksul, yetim, yardım ihtiyacı olan insanlar yaşamakta. Özellikle beslenme ve sağlık konusunda yetersiz kalan ülkede açlık ölümcül bir virüsten çok daha tehlikeli ve yaygın gibi görünüyor. Et yemeklerini biri bağış yapmadığı sürece sofralarında görmeleri pek mümkün değil ve kurban bağışlarınızı dünyanın her ülkesine ulaştırma seçenekleri ile işini oldukça iyi yapan, bağışınızın yerine ulaştığına işlerini düzgün bir şekilde yaptıklarına dair size video, fotoğraflar sunan ve bilgilendirme mesajlarıyla aklınızdaki soru işaretini kaldırmanıza yardımcı olmaya çalışan köklü kuruluşları bünyesinde barındıran bir ülkenin topraklarında yaşamaktayız. 

Her şeyden önce Müslüman olmanın bizlere vermiş olduğu vicdan ve merhamet duygusu ile yardımlaşmayı ve dayanışmayı seven bir toplumuz. Bir toplumda açlıktan ölen insanlar olduğunu bile bile buna göz yumamayız. Bu bayramı tek taraflı yaşamak yerine elinizin uzandığı bir yerde birilerinin de bayram sevincini tatmasına katkı da bulunmak sizlere de muhakkak ki manevi bir huzur da verecektir.