Kur’an’da Yetim

Kur’an’da Yetim

Yetim bir çocuk bir yanı eksik kalmış şekilde, hayatına devam etmektedir. Kanatlarının altına girip korunduğu babası artık yoktur ve kendi umuduyla bir yerlere gelmeye çalışır. Bizler de onlar aramızda değil gibi öylesine geçip gidemeyiz. Ne kadar da çoğu zaman göremesek de, duyamasak da onlar üzüntüleri ile masum bakan gözleri ile şefkat arayan kalpleri ile aslında hep yanımızda varlardır. Kur'an'da yetim üzerine onların hakları, onların korunması gibi çeşitli ayetler yer almaktadır. Yol gösterici rehberimiz ile birlikte biz de bu yolda ki ayetlere kulak vermeliyiz. 

Kur’an’da Yetim Üzerine Ayetler Nelerdir?

Yetimler bizlere emanet edilmişlerdir. Bir yetime verilecek bir lokma, üzerine giydirilecek bir giysi onun tebessüm etmesini görmek, en büyük sevaptır. Kur’an’da yetim üzerine, ayetlerde yüzlerce yer almaktadır. Nisa suresinde, “Allah'a hiçbir konuda ortak koşmamakla birlikte, ona kulluk edin akrabaya, yardıma muhtaç insanlara yetim ve öksüzlere, yakın uzak arkadaş, komşuya, size bağlı kullara, örnek iyi ve güzel davranışlar sergileyin. Allah böbürlenenleri sevmez” buyurmuştur. Onların haklarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir. 

Kur’an’da Yetim Hakkı Üzerine Ayetler Nelerdir?

Yetimlerin haklarına, mallarına yaklaşılmaması, yağmalanmaması gerektiğine emredilmiştir. Bir ayette ise “yoksul kalmış, yetime severek ve gönülden gelerek yemek yediriniz” şeklinde onlara yapılan yardımın, başa kakılmaması şeklinde emredilmektedir. Nisa suresinde, “yetimlerin üzerinde olan mallarını, haklarını haksız bir şekilde yiyenler, karınları tamamen ateşle dolacaktır. Onlar kendilerine büyük bir ateş içerisinde bulacaktır” demiştir burada yetim hakkına girmenin ne kadar büyük bir günah olduğunu ve bir yetimin izni olmadan onun, malını haksız şekilde bitirenlerin sonundan bahsetmektedir. Bakara suresinde ise “yetimlerin kardeşimiz olduğunu ve onlara hayırlı işler yapmamız gerektiğini ve onları düzeltmemiz, onların durumlarına yardım eli uzatmamız” gerektiğini söylemektedir. Yine burada da yetimlerin içerisinde bulunduğu durumda, kendi hayatımıza onları da alarak, yalnız bir şekilde bırakmadan, bir Müslümana yakışır şekilde davranmamız gerektiğinden bahsetmektedir.

Beşir Derneği ve Yetim

Kur’an’da Yetim, hakkında ki ayetlerde onları korumamız ve yardımlarımızı, sevgimizi göstermemiz gerektiği söylenir. Beşir Derneği olarak, masum bakan gözleri, güldürmek onların eksik yanlarını hep birlikte tamamlıyoruz. Yüzlerinde oluşan ufak bir tebessümün sebebi olmak, en büyük sevincimizdir. Beşir Derneği, her yıl Müslümanların birlik olduğu, mübarek vakitlerden olan bayramlar da, çocukları ayrı bir yerde tutarak onları sevindirmek adına ayrı bir önem vermektedir. Bayramları tertemiz kıyafetlerle karşılamak bir sünnettir. Toplumda yüzlerce çocuk bayramları yeni ve özenmiş kıyafetlerle karşılayamamaktadır. Burada bizler de, sizlerin desteği ile ve gülen gözlerden aldığımız cesaretlerle Beşir Derneği olarak, sayısız masum, yetim çocuğa bayramlık alarak onların sevincine, onların mutluluğuna, onların heyecanına vesile olmaktayız. Çoğu bayramını hep aynı kıyafetlerle karşılayan minik kalplere yeni bayramlıklar alıp, bayram sevinçlerine ortak olmaktayız. Hüznün yerini mutluluk gözyaşları bıraksın istiyoruz.

Beşir Derneği Desteklerinizi Bekliyor

Sizlerde Beşir Derneği’ne “Yetim Destek Havuzu” ile yapacağınız destekle, yanımızda yer alabilirsiniz. Çoğu çocuk bir duvar kenarına sığınmış bizleri beklerken öylece devam edip gitmek bizlere yakışmaz. Elimizden gelen yardımı onlardan esirgememeliyiz. Bu yolda öncü olmuş Beşir Derneği ile birlikte bir omuz da biz atarak, yardıma uzanmış elleri tutalım. Birlikten kuvvet doğar, iyilik doğar ve güzellik doğar. Resullah yetimlerin korumasında karşılığın da cennetle müjdelemiştir. Gönülden gelen bir niyetle, diğer yaşıtlarından ayırmaksızın sevmek, okutmak, öğretmek yalnızca ve yalnızca bir Müslümanın en güzel sadakası olmaktadır.