Kuran’da Geçen Yetim Malı Yemeyin

Kuran’da Geçen Yetim Malı Yemeyin

Yüce Allah, Kuran’da yetimlere sahip çıkılması ve ihtiyaçlarının karşılanması hususlarına büyük önem vermiştir. Onların mallarının haksız yere ellerinden alınmasının, ziyan edilmesinin, haklarının yenmesinin ne kadar büyük bir günah olduğu, Kuran’da geçen yetim malı yemeyin ayetleri vesilesi ise sık sık tekrarlanmıştır.

Kuran’da Yetimin Anlamı Nedir?

Kuran’a göre, yetim kavramının tanımı, ergenlik dönemine henüz girmemiş ve babası vefat etmiş çocuklar olarak yapılmıştır. Yetim çocukların kaybettikleri babaları veya hayatta olan anneleri varlıklı bile olsalar, bu çocuklara şefkat ve merhamet duyguları ile yaklaşmak, onları koruyup kollamak, eğitmek ve mallarına el uzatmamak en mühim görevlerdendir. Bu görevi üstlenen kişilere ise ‘veli’ denmektedir. Kuran’da geçen yetim malı yemeyin emirleri ile bu çocukların hakları koruma altına alınmıştır.

Kuran’da Yetimler İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Kuran’da yetim hakkı ile ilgili çok sayıda ayet yer almaktadır. Bunlardan bazıları şöyle geçmektedir: 

1- Bakara Suresi’nin 220. ayetinde, yetimlerin bizim kardeşlerimiz olduğu ve onların mal ve haklarını koruyup gözetmekle mükellef olduğumuz emredilmiştir. Yüce Allah, haksızlık yapan ile koruyup kollayanı çok iyi görmektedir. Bu ayette mühim olan, yetimlerin haklarını korumak, onların mallarına haksız yere el uzatmamak, onları rızıklarından mahrum bırakmamak gerekir. 

2- Nisa suresi 10. ayette ise, Kuran’da geçen yetim malı yemeyin öğütlerinden en bilineni olan, yetim hakkı yiyenlerin ateş yemiş olacağı buyurulmuştur. Yetim hakkı yemenin ne kadar büyük bir günah olduğu ve Müslümanlık ’ta asla yeri olmadığı, bu ayette çok açıkça yazılmıştır. 

4- En’am suresi 152. ayette, yetim yetişkin yaşa gelene kadar velinin, yetimin malına göz dikmemesi ve onu güzel şekilde, temiz bir niyetle koruması gerektiği buyurulmuştur. 

5- Nisa suresi 6. ayet içerisinde, velinin reşit olduktan sonra yetime hakkı olan mallarını verebileceği, bu zamana kadar o mallara sahip çıkması gerektiği vurgulanmıştır. 

Kuran’da Yüce Allah’ın yetimler ve yetim hakları ile ilgili saydıklarımıza benzer daha bir çok kelamı vardır. Onlara haksızlık etmemek, sevgi ile yaklaşmak, babalarından miras kaldı ise, erişkin dönemlerinde onlara eksiksiz teslim etmek, onları suistimal etmemek çok büyük önem taşımaktadır. Yetimin malını yemek, hakkına girmek büyük bir günah olarak bildirilmiştir. 

Dinimizin Yetimler Hakkındaki İstekleri Nelerdir?

Kuran’da ilgili tüm ayetlerde yetimlere nazik ve iyi davrananlar övülürken, onlarla ilgilenmeyen ve onları itip kakanlar kınanmaktadır. Yetime yardım etmek, ona ikram etmek, kol kanat germek dinimizde öncelikli bir yere sahiptir. Allah’ın yolunda harcanacak gayretler arasında, yetimleri gözetmek de zikredilmiştir. Hem devlete hem de sorumlu velilere bu görevler açıkça belirtilirken, yetimleri himaye etmek, bir yetimin şefkatle başını okşamak büyük bir sevap olarak yazılmış ve bu kullara cennet vadedilmiştir. 

Dinimiz her bir insanı iyi niyete ve temiz kalpli olmaya çağırmaktadır. Vicdanı ve kalbi katılaşmış her kimse, Allah’ın rızasını, merhametini dileyen yetimlere sahip çıkmalı, yardım etmeli, sevgi ile yaklaşmalı ve onları korumalıdır ki vicdanı temizlensin, kalbi yumuşasın.

Beşir Derneği’nin Yetimler İle İlgili Çalışmaları

Beşir Derneği olarak, uzun yıllardır ulaştırdığımız yardımlar ile eğitim, gıda, sağlık, giyim gibi konularda yetim çocuklarımıza destek sağlamak için çalışmaktayız.

Allah’ın bize emanet ettiği kardeşlerimize fayda sağlamayı, öncelikli görevlerimizden biri olarak görüyoruz. Endonezya, Gazze ve Somali’de kurduğumuz yetimhane, medrese ve okullar ile yetimlere yardım projelerimizi hayat geçirdik. Kuran’da geçen yetim malı yemeyin ayetlerinde de Allah’ın buyurduğu üzere, biz de yetim çocukların yaralarını sarmak, onların hayatına bir nebze de olsa destek olabilmek için var gücümüzle ilerliyoruz.

Siz De Bir Yetimin Elinden Tutmak İster Misiniz?

Beşir Derneği ile iletişime geçerek bir yetimin 12 yaşına gelene kadar ihtiyaçlarını karşılayarak ellerinden tutabilirsiniz. ‘Hamilik’ projemiz ile bir yetimin yüzünün gülmesine vesile olmak isterseniz, derneğimizin internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca özel günlerinizde, bir hayıra vesile olmak için bağışta bulunarak Beşir Derneği aracılığıyla tarafınıza ulaştırılacak ‘İyilik Hediyesi Sertifikası’ ile sevdiklerinize veya kendinize bir hediye verebilirsiniz.

Yetim sahipliği için Beşir Derneği resmi internet sayfasından tüm bilgilerimize ulaşabilir siz de dinimizin öğütlediği iyilik ve sevgiden yana bir adım atarak, dünyanın pek çok yerinde zorluk yaşayan kardeşlerimize, çocuklarımıza destek olabilirsiniz.