Kimler Kurban Kesemez

Kimler Kurban Kesemez

Temmuz ayının 31’inde başlayacak olan Kurban Bayramı yaklaştıkça kimler kurban kesebilir, kimler kurban kesemez gibi sorular da sorulmaya başladı. Tüm Müslüman aleminin büyük bir hevesle ibadetini yerine getirmek için beklediği Kurban Bayramı’nda, kimler kurban kesmek için uygun değildir? Kimler kurban kesebilir? bu soruların yanıtları araştırılmaktadır. 

Kurban, Allah’a yapılan en güzel ibadetlerdendir. İbadetini yerine getiren her Müslüman O’na yaklaşır, en büyük sevaplardan birine haiz olur. Yapacağı et yardımlarıyla din kardeşlerine kucak açar, mazlumların yüzünü güldürür. İslam dininin bereketi her Müslüman ailenin sofrasına taşınır.

Peki bu muazzam ibadeti gerçekleştirebilmek için ne gereklidir? Kimler kurban kesemez?

Kimler Kurban Kesmek İçin Uygun Değildir?

Kimler kurban kesemez sorusunun cevapları şunlardır:

- Akıl sağlığı yerinde olmayan, bu nitelikten yoksun kimseler kurban kesemez.

- Buluğ çağına ermemiş, ergen olmamış kişiler kurban kesemez.

- Kurban kesmek, mali ibadetlerdendir. Belli bir mal varlığı olmayan, durumu müsaade etmeyen kimseler kurban kesmekle yükümlü değildir.

- Müslüman olmayanlar kurban kesemez.

- Kurban kesim işlemini kendi gerçekleştirmek isteyen kişilerin, dini hayvan kesimi usulleri konusunda bilgi sahibi olması gereklidir. Eğer değilse, uzman kişiler tarafından kesim işlemi yapılmalıdır. 

Kurban Kesimi Ne Zaman Yapılabilir?

Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde kurban kesimleriniz yapabilirsiniz. Bayramın ilk günü, bayram namazı sonrasında kurban kesimleri başlamaktadır. Kesimin son günü ise bayramın üçüncü gününün ikindi vaktidir. Bu süreçler içinde kurban kesimlerinizi dini usulleri takip ederek gerçekleştirmeniz uygundur. Kurban Bayramı’nın arefe gününde veya bayramın son gününde kurban kesmek caiz değildir.

Taksitle Kurbanlık Alınır Mı?

Geçtiğimiz günlerde vekaleten kurban kesimi için belirlenen fiyatlar açıklandı. Bu fiyatlar yurt içi kurbanları için 975 TL, yurt dışı kurbanları için 825 TL olarak duyuruldu. 

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen Müslüman kardeşlerimiz, kimler kurban kesemez diye merak etmenin yanı sıra, kurban kesimi için taksit kolaylığı yapılıp yapılmayacağını da araştırıyor. 

Kurban ibadeti, Allah için, O’nunla yakınlaşmak için yapılan bir ibadettir. Hibe, miras, hayvanın bizzat yetiştirilmesi gibi yollarla yapılabileceği gibi kurbanı satın alma şeklinde de yapılabilir. Kurbanlık hayvan alımları, taksitlendirmek ve belli bir vadede ödenmesi suretiyle yapılabilir. Taksit ile kurbanlık almak caizdir.

Kredi Kartı İle Kurbanlık Satın Alınır Mı?

Kurban kesmekle yükümlü olan Müslüman kardeşimiz, alacağı kurbanlık hayvanın bedelini nakit olarak ödeyebilir. Bunun yanında kredi kartı ile tek çekim ya da vadeli ödeme yöntemiyle de satın alabilir. 

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde asıl önemli olan, kart borcunu zamanında ödemek ve geciktirmemektir. Faizli işlem yapmak dinen caiz olmadığı gibi günah sayılmaktadır.

Beşir Derneği bünyesinde de yapacağınız kurban bağışlarını tek ödemede nakit olarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, taksit ile de yapabilirsiniz.

Beşir Derneği’nin Kurban Bağışı Çalışmaları Nelerdir?

Beşir Derneği, akika, adak, şükür, nafile şeklinde bağışlayabileceğiniz kurbanlarınızın kesimini Kurban Bayramı’nın ilk iç günü boyunca gerçekleştirmektedir. Yapılan kesimler sonunda, kurban bağış etlerinin planlı bir biçimde ihtiyaç sahibi Müslüman kimselere paylara bölünerek dağıtımı yapılmaktadır. Eğer yurt dışında bir ülkeye kurban bağışında bulunduysanız, bazı farklı ülkelerde bayramlar 1-2 gün geç başlamaktadır. Böyle bir durumda bağış yapacak olan kişiye kurban bağışının kesiminin yapıldığı bilgisi gecikmeli olarak haber verilebilir. 

Allah’ın bize bahşettiği bu güzel ibadet şeklini, tüm din kardeşlerimize, Müslüman dostlarımıza yardım edebilmek için kullanmak, imkanı olan her müminin görevidir. El birliğiyle başka başka coğrafyalarda yaşayan mazlumlara ulaşmak, onların mutluluğuna katkı sağlamak için Beşir Derneği olarak canla başla çalışmaktayız.