Kabir Kurbanı

Kabir Kurbanı

Kabir kurbanı şeklinde bir kurban türü islamda bulunmamaktadır. İslam dinine göre kabir kurbanı gibi bir farz durum söz konusu değildir. Ölüm ile beraber kişilerin amel defterleri kapanır ve ibadet sorumlulukları da ortadan kalkar. Mirasçıların da bu ibadet sorumlulukları ile alakalı biri adım atmasına gerek yoktur. Kişilerin en kısa süre içerisinde kabir kurbanı da dahil olmak üzere tüm hususlarda bilgi almaları adına kapsamlı bir bilgi verilmiştir. 

Kurban İbadeti Vasiyet Üzerine Yapılır Mı?

Bir kişinin ölmeden önce kendi adına kurban kesilmesini vasiyet etmesi durumunda kurban kesimi söz konusu olabilir. Bu noktada dikkate alınması gerekenler;

  • Kurban ibadeti kapsamında vasiyet ve vekalet üzerine sorunsuz bir biçimde kurban kesilebilir.
  • Bu durumun vasiyet yoksa herhangi bir sorumluluk gerektirmediğini de belirtmek gerekir. 
  • Ölen kişi ardından kabir kurbanı olarak kesilen hayvanın sevaplarının ölen kişiye gitmesi gibi bir durumun İslam aleminde yeri olmadığını da belirtmek gerekiyor. 
  • Kurban ibadeti sadece hayattayken farzdır. Bu noktada da şerh konulmuş ve sadece maddi durumu uygun olan kişilerin bu ibadeti tamamlaması için adım atılmıştır. Ancak bu şekilde süreç sorunsuz bir biçimde işleyecek ve kurban ibadeti maddi durumunuz uygunsa tamamlanacaktır. 

Şu hususlar göz önünde bulundurularak bu kurban türünde de gerekli olan vekalet adımlarını Beşir Derneği’ne vererek en kısa süre içerisinde kurban ibadet adımını tamamlama imkanını elde edebilirsiniz. Beşir Derneği size devredilen sorumluluğu en sorunsuz şekilde ve İslam’ın tüm gereklerine de dikkat ederek tamamlayacaktır. Bu konuda tek bir aksaklık dahi meydana gelmeyecektir. 

Kurban İbadetinin Amacı Nedir? 

Kabir kurbanı gibi hususlara dikkat etmeden hemen önce asıl olarak kurban ibadetinin asıl amacını kavramanız gerekmektedir. Kurban Bayramı’nın kutlandığı süreç içerisinde kişilerin sadece hayvanları kurban etmek değil aynı zamanda kendilerini kötülüklere sevk edecek olan nefislerini de ibadet ederek terbiye ettikleri belirtilmesi gereken hususlar arasındadır. Kurban ibadetinde asıl amaç Allah’ın rızasını kazanmaktır. 

Atılan her adımın saf niyetler ile ve tam bir gönüllülük usulü ile tamamlanması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kurban ibadeti sorunsuz bir biçimde tamamlanabilir. Hazreti İbrahim’in Allah’ın rızasını kazanmak için sözünü tutması ve kurban olarak oğlunu sunması sırasında bir hayvan gönderilerek bunun kurban edilmesi emredilmiştir. Kurban sürecinin aynı zamanda hac süreci olduğu da belirtilmelidir. Müslümanlar için önemi bu nedenle kat ve kat fazladır. Yardımlaşma ve Allah’ın rızasını kazanmak için harika bir fırsat olacaktır. 

Vekaletinizi Beşir Derneği’ne Verin

Kabir kurbanı dışında tüm kurban türlerinde İslam dininin gereklerine uygun bir biçimde kurban bağış adımının tamamlanması mümkündür. Sizden vekalet yazılı olarak alınmaktadır. Hayvanın kesilmesinden etlerinin dağıtılmasına kadar her alanda oldukça özenli bir adım atılacaktır. Vekaletinizi verdikten sonra tüm sorumluluk Beşir Derneği’nde olacaktır. Bu ağır sorumluluğu en layığı ile tamamlamak için Beşir Derneği çok hassas bir sistem oluşturmuştur. 

Beşir Derneği vekaletin alınmasından başlayarak kurbanın kesilip dağıtılmasına kadar her aşamada size gerekli olan desteği sunacaktır. Bu alanda kurban fiyatları ise senelik olarak hayvan pazarında meydana gelen değişikliklere göre belirlenir. 

Farklı Yardım Türlerine Göz Atın!

Kabir kurbanı dışında kurban ibadetinin yanı sıra farklı yardım adımlarını da tamamlama hakkınız bulunuyor. Örneğin öksüz ve yetim çocuklara el uzatmak bu aşamada sizi en huzurlu hissettirecek hususlar arasındadır. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada sorunsuz bir biçimde yardım adımlarınızı tamamlayabilirisiniz. Yetim çocuklar içine düştükleri zor durumda sizin yardım elinizi bekliyor.