İhtiyaç Sahibi

İhtiyaç Sahibi

İslam dini sadece en mükemmel ve en son din değil, aynı zamanda sosyal yardımlaşmaya en fazla önem veren dindir. Bu konuda hem ayetlerde hem de hadislerde belirtilmiş olan birçok emir dikkat çeker. Peygamber efendimizin söylediği gibi komşusu aç iken tok uyuyan bizden değildir sözü son derece anlamlıdır. Müslüman coğrafyasına baktığımız zaman ihtiyaç sahibi birçok kişinin olduğunu görüyoruz. Onlara destek çıkmak ve yardım elimizi uzatmak Beşir Derneği ile mümkün. Bu hayır kurumu üstünden, yollayacağınız parayla sizin de çorbada tuzunuz olabilir.

İhtiyaç Sahipleri İçin Neden Beşir Derneği?

İhtiyaç sahibi olan Müslümanlara yardım etmek isteyen kişiler, bunu çok kolay bir biçimde Beşir Derneği sayesinde yerine getirebilirler. Dernek, yasal faaliyetlerini aynı zamanda kurumsal hale gelmiş oldukları 2011 yılı itibariyle başlattı. Gerekli tüm izinler, bu konuda yetkili olan İç İşleri Bakanlığı'na başvurularak alındı. Bunun ardından bir yol haritası oluşturuldu. Kısa süre içinde Beşir yardım derneği Türkiye içindeki yapılanmasını tamamladı. Bunun ardından ise sahipsiz olan Müslümanlara yardım edebilmek amacıyla yurtdışına açıldı. Şu an için Arakan, Çad, Somali, Bangladeş, Pakistan, Afganistan, Suriye gibi Müslümanların acılarla boğuştuğu birçok farklı coğrafyada faaliyetlerini devam ettiriyor. 

Beşir Derneği Kampanyaları Neler?

İhtiyaç sahibi Müslümanlar için derneğin düzenlemiş olduğu en güncel kampanyalar şöyle;

  • Türkiye içinde yaşayan vatandaşlarımız için birden çok kampanya var. İhtiyacı olan kişilere her daim destek sağlanıyor.
  • Bunun yanı sıra Korona dolayısıyla tam anlamıyla risk grubu içindeki kişilerin evlerine kadar gidilerek, onların başta gıda olmak üzere değişik ihtiyaçları karşılanmakta.
  • Suriye, ne yazık ki adı savaşla anılan bir İslam diyarı haline geldi. İşte buradaki Müslüman kardeşlerimiz de unutulmuş değil.
  • İhtiyaç sahibi olanlar için aynı zamanda Yemen, Somali, Filistin, Sudan, Arakan gibi yerlerde de derneğin aktif olduğunu hemen ifade etmek lazım.

Beşir Derneği Projeleri Hangileri?

İhtiyaç sahipleri için projeler üreten ve bunu çok başarılı bir biçimde uygulayan dernek, kan bağışı konusunda öncü olmaya devam ediyor. Bağışçılardan toplanan kanlar, buna ihtiyaç duyan Müslüman kardeşlerimize ivedi bir biçimde ulaştırılıyor. Genç Beşir projesi sayesinde henüz hayatının baharında olan Müminler bu kampanya ve projelerin içine dahil ediliyor. Derneğin öşür ismindeki farklı bir organizasyonu daha var. Bunlara ek olarak 15 Temmuz darbe girişimine karşı göğsünü siper eden, canını veren şehitlerimizi unutmayan dernek, onların adlarını farklı su kuyularında yaşatıyor. Sosyal market ise tamamen bedava yani para ödemeden alışveriş yapılmasını mümkün kılıyor. Dinimizin bir gereği olarak bilinen kurban kesimleri dernek tarafından, sizin vermiş olduğunuz vekaletin ardından gerçekleştiriliyor. Sonrasında ise etler, adil bir biçimde taksim ediliyor. Savaşlarla yıkılmış olan İdlib kentine ise briketten evler inşa ediliyor. Mushaf dağıtımı, gönül iftarları ve kardeş aile projeleriyle muhtaçların yüzünün gülmesi artık dernek sayesinde son derece kolay. 

Beşir Derneği Faaliyetleri Neler?

İhtiyaç sahibi insanlar için düzenlenmiş olan çok sayıda faaliyetten bahsetmek lazım. Bunlar su kuyusu çalışmaları, eğitim yardımları, barınma, yetim sahipliği, giyim yardımları, sosyal ve kültürel yardımlar, afet yardımları şeklindedir.

Beşir Derneği Gönüllü Kabul Ediyor mu?

İhtiyaç sahibi Müminler için her daim aktif bir biçimde faaliyetlerini devam ettiren kurum, gönüllülere ihtiyaç duyuyor. Siz de bu aile içinde yer alarak hayır yapmak istiyorsanız site üstünden giriş yapmalı, özel formu doldurmalısınız. Böylelikle dernek gönüllüsü olabilirsiniz. Bunun önünde bir engel söz konusu değil.