İgdirli Onbasi Hasan

İgdirli Onbasi Hasan

İgdirli Onbasi Hasan, tarihimizin çok fazla bilinmeyen kahramanlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Osmanlı Devleti döneminde, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle silah altına alınan bu asker, Kudüs'ü kaybetmemizin ardından, dinimizce kutsal olan Mescid-i Aksa'nın önünde nöbet tutmaya devam etti. Yaşanan kaybın acısını hiçbir şekilde unutmayan İgdirli Onbasi Hasan, tam 55 sene boyunca, vefatına kadar nöbet tuttu. Onun bu özelliği ve sergilemiş olduğu tavır, özellikle yeni jenerasyona büyük bir örnek olmalı. 

İgdirli Onbasi Hasan'ın Hikayesi Nedir?

İgdirli Onbasi Hasan'ın hikayesi son derece ilginç olmasının yanı sıra aynı zamanda bizler için bir ibret vesikası ve ders alınacak bir kahramanlık hikayesidir. Osmanlı Devleti, 1914 senesinde Birinci Dünya Savaşı'na dahil olduktan sonra topraklarını koruyabilmek için birçok yerde cephe açmıştır. Bunların başında da kutsal olan Kudüs'ü de içinde barından Filistin gelir. İşte bunun için ordumuzun bir kısmı ilgili yere yollanır. Bu askerlerin içinde İgdirli Onbasi Hasan da vardır. Ne yazık ki savaş bizim aleyhimize sonuçlandığı için artık bu toprakları terk etme vakti gelmiştir. Ancak İgdirli Onbasi Hasan bunu yapmayarak orada kalmıştır. Çünkü Mescid-i Aksa içine işgalci İngiliz birliklerinin girmesinden sonra buranın talan edilme riski vardır. Onbaşı ise bunu engelleyebilmek adına mevcut nöbetini hiçbir şekilde sonlandırmamıştır.

İgdirli Onbasi Hasan Hikayesi Nasıl Ortaya Çıktı?

İgdirli Onbasi Hasan hikayesi son dönemde, İlhan Bardakçı'nın anılarında yer almasıyla günümüze kadar gelmesini bildi. Buna göre ünlü tarihçi İlhan Bardakçı, 1972 yılında Kudüs'e gitmiş ve daha sonra Müslümanlar için kutsal olan Mescid-i Aksa'yı gezmeye koyulmuştur. Buranın önünde oturan son derece yaşlı bir adam dikkatini çekmiştir. Çevresindeki kişilere onun kim olduğunu sormuştur. Onlar ise bilmediklerini söyleyince, bu esrarengiz adamın yanına giderek selam vermiştir. Aleykümselam oğul yanıtını alınca onun Türk olduğunu anlamıştır. Hemen ardından neden burada olduğunu sual etmiştir. Böylelikle İgdirli Onbasi Hasan hikayesini ona anlatmıştır. Osmanlı birlikleri savaşı kaybettikten sonra buradan çekilirken, o bu duruma yanaşmamıştır. Tam 400 küsür yıl boyunca Türk toprağı olan buradan gitmek ona çok ağır gelmiştir. O da burada kalmış ve tam 55 sene boyunca 1972 yılına kadar, 1917 yılında başlamış olduğunu nöbetini devam ettirmiştir.

Kutsal Topraklara Yardım Yapılıyor mu?

İgdirli Onbasi Hasan hikayesi de gösteriyor ki, Filistin ve Kudüs bizim için sıradan yerler değil. Hem Ata toprağı hem de İslam'ın ilk kıblesi. Aradan geçen onca senenin sonrasında Mescid-i Aksa her ne kadar İngiliz tehdidi altında olmasa da artık İsrail'in zaman zaman baskınlarına ne yazık ki maruz kalıyor. Bunun yanı sıra Filistin'deki halk da İsrail zulmünden nasibini alıyor. İşte bu yüzden birçok Türk derneği bölgedeki kardeşlerimiz için farklı kampanyalar ve organizasyonlar düzenliyor. Bunlara imza atan hayır kurumlarından birisi de Beşir Derneği.

Beşir Derneği Filistin Yardımları Neler?

  • Dernek, Ramazan ayının bereketi ile buradaki Müminleri sevindirebilmek için onların iftar sofralarını hazırlıyor. Bunun için hem bayramlık hem de gıda yardımı gibi farklı etkinlikler her daim söz konusu olmakta.
  • Bunun yanı sıra öğrencilerin eğitim görebilmesi adına ana okulu da inşa edilmiş durumda. Tam 100 öğrenci burada eğitim alıyor.
  • Kurban ayı geldiğinde ise bölgedeki insanlara et ulaştırılıyor.
  • Hem afet hem de normal günlerde gerçekleştirilen değişik yardımlar sayesinde bölge halkı rahat bir nefes alıyor.

Tüm bu kampanyalarda yer almanız kolay. Dernek üstünden bağışlarınızı yapabilirsiniz.