İdlib Yardım

İdlib Yardım

Suriye’deki savaş 10 yıldır hiç kesintisiz devam ediyor. Çok fazla sayıda insan hayatını kaybetti. Genç, yaşlı, kadın, çocuk yüz binlerce insan yaşamını yitirdi. İç savaş sebebiyle on binlerce insan evlerinden hatta yurtlarından oldu. On binlerce insan evlerini, eşyalarını, yaşadığı şehirleri, malını mülkünü arazisini bırakıp göç etmek durumunda kaldı. Mecburen küçücük ve eski çadırlarda, derme çatma yerlerde yaşamaya çalıştılar. Halen de 4 milyondan fazla insan çadır kentlerde hayat savaşı vermeye çalışıyorlar. Bu kamplarda da yaşam standartları çok düşük olmakla birlikte çadırların oldukça büyük bir kısmını su basmış ve çamur dolmuş durumdadır. Halen daha bu çadır kentlere sığınmaya çalışan yüz binlerce insan bulunmakta. 

Kış Aylarında Yardım İhtiyacı Daha Çok Artmaktadır

Özellikle kış aylarında çok soğuk olan bu kamplar, bu soğuk havalarda oldukça yetersiz kalmaktadır. Özellikle karlı kış aylarında ince çadırlar çok soğuk olmaktadır. Hem kar yağışı hem soğuk hava ile birlikte çadırlar artık yaşanmaz hale gelebiliyor. Beşir Derneği olarak bu mazlum kardeşlerimize sizlerin bağışları sayesinde destek götürebiliyoruz. Bu kardeşlerimiz için duyarsız kalamayan değerli bağışçılarımız sayesinde İdlip’li kardeşlerimizin yüzünde ufacık gülümsemeyi görüyoruz. Beşir derneğine yapılacak insani yardımlar sayesinde bu masum ve mazlum insanların yüzünü güldürmeye devam etmek istiyoruz. İdlip yardım bekliyor ve bu yardımlarınız Beşir Derneği ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. 

İdlip Kamplarında Öncelikli İhtiyaclar 

İdlib’teki mazlum insanların ihtiyaç duyduğu su, kuru yiyecekler, yakacak, battaniye, tüm çeşit hem yetişkin hem çocuk olmak üzere giysi, ayakkabı ve ilaç gibi bir çok insani yardım malzemesi bulunmaktadır. İdlip yardımı olarak Beşir Derneğine yapılan bağışlar sayesinde İdlib’in masum insanlarına bu yardımlar tüm hızıyla dağıtılmaktadır. Bu şekilde insani yardımlar haricinde Beşir Derneği olarak İdlib’te kurmuş olduğumuz aşevleri sayesinde İdlib’teki mazlum insanlara sıcak yemek dağıtmakta ve aynı zamanda kurmuş olduğumuz taşınabilir ekmek fırınları sayesinde Suriye tipi ekmekler yaparak bu masum insanlara sıcacık ekmekler dağıtıyoruz. 

İçme Suyu ve Barınma Konusunda 

İdlip’teki çadır kentlerde yaşam her geçen gün biraz daha zorlaşırken insanlar her yeni günü nasıl geçireceğini, nasıl karnını doyuracağını, çocuklarına ne yedireceğini düşünmektedirler. Her gün bunun hesabıyla çadırlarından çıkarken savaş yüzünden tekrar ailelerinin yanına dönememe korkusunu da beraber yaşamakta ve her gün bu korkularla yeniden gün doğmakta ve yine aynı korkularla yeniden gün bitmektedir. Yüzlerce sayıdaki çocuk imkânsızlıklar sebebi ile yeterli beslenememekte ve yeterli imkânlar olmamasından dolayı kir içinde yaşamaktadırlar. Hem soğuktan hem de yetersiz beslenmeden dolayı yüzlerce sayıdaki çocuk ne yazık ki ölüyor. İdlip’teki çadır kentlerde yaşayan insanlar maalesef içme suyuna ulaşım konusunda da problem yaşamaktadırlar. İdlip yardım beklerken, içme suyu da Beşir Derneği bağışçıları sayesinde ihtiyaç sahiplerine hızla ulaştırılmaktadır. Yine de yardımlar yetersiz gelmekte ve insanların ihtiyaçları hala devam etmektedir. Çocuklar halen yalınayak olarak çamurlarda yürümektedirler. Bu şekilde kir, açlık ve sefalet içerisinde yaşamaya çalışmaktadırlar.

Beşir Derneği

Beşir Derneği olarak sizlerin bağışları sayesinde İdlib’teki kardeşlerimiz için 7500 kişilik bir kamp alanı oluşturduk. Bu şekilde soğuk kış aylarında biraz olsun buradaki insanları rahatlatmış olmaktayız. İnsanların geceleri donmamak için uyumadığı bu çadır kentlerde acil yakacak ihtiyacı bulunmaktadır. İdlip yardımı yaparak ayağına giyecek ayakkabısı olmadığı için çamur içinde oynamak zorunda olan çocuklara destek olabilir, onların bu zor şartlarını biraz olsun hafifletebilirsiniz. Tüm insani yardım malzemelerine İdlib’teki kardeşlerimiz ihtiyaç duymaktadır. Beşir Derneği olarak yapacağınız yardımları buradaki ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor ve muhacir kardeşlerimizin bu en zor günlerinde yanlarına oluyoruz.