Hocalı Katliamı Slayt

Hocalı Katliamı Slayt

Müslüman Azerbaycan Türklerinin, 26 Şubat 1992 günü Ermeniler tarafından katledilmesi, modern dönemin en büyük soykırımları içerisinde yerini almıştır. Tamamen sivillere yönelik olan bu cinayet, Hocalı katliamı slayt ile anlatılmıştır. Kadın, erkek, yetişkin, çocuk, yaşlı ve genç yüzlerce kardeşimiz öldürülmüştür. Hem bu anı unutmamak hem de geride kalan kişilere yardım etmek bizim için bir borçtur.

Hocalı Katliamı Slayt Nedir?

Hocalı katliamı slayt ile resmedilmiş olan soykırımın ayrıntıları tam anlamıyla kan dondurucu. Hem Türk hem de Müslüman toprağı olan Hocalı kasabasına 25 Şubat 1992 tarihinde giren Ermeni askerleri, sadece 2 gün içinde toplamda tam 613 soydaşımız ve Müslüman Azeri Türkünü katletti. Bu kişilerin 106 tanesinin kadın ve 83 kişinin ise çocuk olması ise katliamın boyutlarını göstermesi açısından son derece önemli. Bölgede yer alan Rus birliklerinin de izleyerek bir nevi ortak olduğu bu soykırım, yakın tarihimizin bizim açımızdan en trajik olaylarından birisi. Çok uzun bir zaman dilimi boyunca cesetlerin bile alınamadığı Hocalı Katliamı, dünya tarihine geçmiş olan bir kara leke olarak bilinmekte. Yaşanan bu olay, Müslümanların kendi aralarında her daim birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğinin ne yazık ki en somut örneği oldu. Beşir Derneği, Müminlerin karşı karşıya kaldığı benzeri olayların yaşanmış olduğu coğrafi bölgelere her zaman sağlamış olduğu desteklerle biliniyor. Dünyanın çok farklı yerlerinde ezilen, soykırıma uğrayan Müslümanların sesi olan dernek, böylelikle üstüne düşen görevi de fazlasıyla yerine getirmiş olmakta.

Beşir Derneği Yurtdışı Faaliyetleri Neler?

Hocalı katliamı slayt ile anlatılan ve tarihe kanlı bir şekilde geçen katliam sonrasında Beşir Derneği, kurulmuş olduğu 2011 senesinden itibaren Müslümanları yalnız bırakmamak adına faaliyetlerini arttırmaya başladı. Derneğin farklı ülkelerdeki imza atmış olduğu başarılı işler şöyle;

  • Afrika, Tanzanya, Afganistan ve bunun gibi birçok yerde açılan su kuyusu projeleriyle Müminlerin suya erişim sağlamasının önünde bir engel söz konusu değil.
  • Bunun yanı sıra dernek aynı zamanda, dünyanın en ücra köşelerinde bile yaşayan yetim Müslümanlara sahip çıkıyor.
  • Açılmış okullar ve yetimhaneler bu noktada derneğin ne kadar etkin ve başarılı olduğunun çok açık bir kanıtı.
  • Tüm bunlara ek olarak sportif faaliyetler için inşa edilmiş olan kompleksler de söz konusu.

Beşir Derneği Ramazan Projeleri Neler?

  • Beşir Derneği Ramazan projeleri son derece fazla ve bunların başında bayramlık kıyafet kampanyası geliyor. Yetimleri giydiren dernek, sizin varlığınız ve desteğinizle bunu gerçekleştirmekte.
  • Gıda paketleri dikkat çeken bir diğer kampanya.
  • Bunun yanı sıra gönül iftarlarıyla dernek, ihtiyaç sahibi kişilerin sofralarını şenlendiriyor.

Beşir Derneği Nerelerde Etkin?

Derneğin etkinlik alanı çok geniş. Türkiye ile başladıktan sonra başta Suriye olmak üzere Endonezya, Arakan, Bangladeş, Afganistan gibi farklı coğrafyalarda birçok çalışanı ile faaliyetlerini aksatmadan devam ettiriyor.

Neden Beşir Derneği?

Hocalı katliamı slayt çerçevesinde karşımıza çıkan bu soykırımının bir daha yaşanmaması adına yapılacak olan şey, Beşir Derneği'nin sınır ötesindeki faaliyetlerine katılmak, gerçekleştirilen proje ve kampanyalara katılım sağlamak. Allah Rızası'nı her şeyin üstünde tutan derneğin, maddi bir beklenti içine girmemesi en büyük özelliği. Gücünü her daim bağışçılarından alan organizasyon, sahada çok aktif olmasıyla dikkat çekmekte. Asya, Afrika ve daha birçok değişik kıtada yüzlerce çalışanıyla görev yapan Beşir Derneği, Müslümanların farklı sorunlarını çözme konusunda çok başarılı. Siz de hemen yerinizi alın ve yardımda bulunun.