Hocalı Katliamı Pdf

Hocalı Katliamı Pdf

Tarihte kara bir leke olarak anılan Hocalı Katliamı pdf, soykırım şeklinde ilan edilmiştir. Bu soykırım günümüzde anılmaya devam ediyor. Yüzlerce sivilin vahşice öldürüldüğü soykırım, tarihin kara sayfaları arasında yerini aldı. Merak edenlere öncelikle:

  • 1988 yılında başlayan Ermeni – Azeri savaşları eşlik eder. 
  • Karabağ Savaşı sırasında Hocalı kasabası hedef alınmıştı. 
  • Ermeni güçler bu hedefe karşı büyük bir soykırıma imza atmıştır. 

Ve gerçekleşen bu vahşi soykırım halen anılmakta. Ülkemizde çeşitli üniversitelerde katliama yönelik seminerlere imza atılıyor. Azerbaycan’da da katliama ilişkin anma törenleri düzenlenir. Her sene 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, akıllara o inanılmaz soykırımı getiriyor. 

Hocalı Katliamında Neler Yaşandı?

Son derece acı bir olay olan Hocalı Katliamı pdf şeklinde ele alınır. Çünkü birden fazla detaya sahiptir. Deştikçe ne denli kara bir leke olduğu ortaya çıkmıştır. Öncelikle bu kara güne dair merak edilen hususlar şöyle:

-Ölümler: Ermeniler savaşın soğuk rüzgarında Hocalı kasabasına giriş yapmıştır. Girişleri ve çıkışları kapatan güçler, 83 çocuğun ölümüne neden olmuştur. 106 kadının ve 70’i aşan yaşlı vatandaşların dünyaya gözlerini kapatmasına sebep olmuştur. 

-Diğerleri: Katliam sırasında ortadan kaybolan aileler de sayıca fazla. Bunları takiben esir alınan onlarca kadın ve çocuktan hiçbir zaman haber alınamadı. Yüzlerce kişi sakat kaldı. Kısacası katliam ile bir köy ortadan kaldırıldı demek yanlış olmaz. 

Hocalı Katliamı Raporları Nasıl?

Kara leke olan anılan Hocalı Katliamı pdf şeklinde gözler önüne serilir. Özel raporlar sayesinde bu kara güne dair tüm merak ettiklerinize netlik kazandırmanız mümkün olacaktır. Ermeni güçlerin acımasızlıklarına tanıklık etmeniz söz konusudur. 

Azeriler çeşitli terör eylemlerine karşı son derece çaresiz kalmıştır. Tam olarak 26 Şubat 1992 yılında büyük çaresizlik başlamıştır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Ermeni güçler, çocuk yaşlı dinmeden herkesi katletmiştir. Acımasızca öldürülen vatandaşların görüntüleri dahi mevcut. Tüm bu vahşet:

  • Resmi incelemelere karşı netlik kazanmıştır. 
  • Ölüm sayıları, yaralılar ve kayıp aileler ayrı ayrı ele alınmıştır. 

Sivil halkın katliamdan kaynaklı olarak ciddi yaralar aldığı biliniyor. Örneğin hayatta kalan çocuklar anne ve babalarından uzakta yaşam mücadelesi vermeyi başladı. Ağır yaralı vatandaşlar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldı. 

Hocalı Katliamı Neden Gerçekleşti?

Hocalı Katliamı pdf olarak değerlendirilen ciddi bir olaydır. Hatta sadece olay olarak ele almak yetersiz olacaktır. Dünyanın konuştuğu bu kara gün, tarihe damgasını vurmuştur. 

Başta Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinin Ermeni güçler tarafından son derece önemli bir yer olduğu ifade edilir. Askeri niteliğinden dolayı Ermeni güçler tarafından hedef haline gelmiştir. Ve hedefine ulaşmak isteyen güçler:

  • Hocalı kasabasına cehennemi yaşatmıştır. 
  • Kasabada akla hayale gelmeyen işkenceler yaşanmıştır. 
  • Genç yaşlı demeden herkesin öldürülmesi esas alınmıştır. 

Suçsuz binlerce kişi katliama maruz kaldı. Azeri sivil halk, savaşın soğuk rüzgarını fazlasıyla aldı. Çoğu ailesinden ve sevdiklerinden oldu. Hatta canını vermeyenler ağır yaralar aldı demek yanlış olmaz. Örneğin binlerce kişi uzuvlarını kaybetti ve ağır yaralarını onaramadı. 

Hocalı Katliamı Neden Anılıyor?

Sivil vatandaşlara karşı gerçekleşen katliam herkesin yüreğinde büyük bir yara açtı. Bu yara her sene anılmaya layık görülüyor. Ve bunun için özel anma geceleri düzenleniyor. 

Binlerce kişinin ölümüne neden olan katliam, soykırım olarak ilan edilmiştir. Ve soykırıma dair anma günlerine yer verilmiştir. Bu günlerde sivil halk hiçbir şey yapmak istemez. Sadece dehşet günleri anmak için harekete geçer. Acıyı en derinde hisseder ve katliamda can verenlere dualar eder.