Her Yetimin Bir Kardeşi Var Projesi

Her Yetimin Bir Kardeşi Var Projesi

Yetimlere İslam dininde ayrı bir önem verilir. Bakara 215 içinde açık bir biçimde ifade edildiği üzere; fakirler, yetimler, yolda kalanlar için yapılacak olan hayırların tümü Allah tarafından her daim bilinir. Bunun gibi yetimlerle alakalı daha birçok değişik ayet ve aynı zamanda hadis söz konusu. Tüm bunlar biz Müslümanlar için aynı zamanda bir görev. Her yetimin bir kardeşi var projesi üstünden yola çıkarak babasız olan Müslüman çocuklarına yardım etmeliyiz. Bunun için Beşir Derneği projelerine katılım gerekiyor.

Her Yetimin Bir Kardeşi Var Projesi Nedir?

Her yetimin bir kardeşi var projesi sayesinde artık babasız kalmış olan çocuklar kendilerini hiçbir şekilde yalnız hissetmeyecekler. Yetimler, toplumun en gariban ve yardıma en çok ihtiyacı olan sınıfıdır. Bunun nedeni ise babalarının olmamasıdır. Özellikle çok küçük yaşlarda babasını kaybetmiş olan çocuklar hayata karşı her daim savunmasızdırlar. Bundan dolayı onların korunması, kollanması gerekir. Zaten dinimiz de bunu açık bir biçimde emretmiştir. Birçok hadiste ve kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim içinde bu durumdan bahsedilmiştir.

Her yetimin bir kardeşi var çerçevesinde babasız kalmış olan kişilere yardım edilebilir. Bunun için yardım derneğinin belirlemiş olduğu ve tam anlamıyla muhtaç olan bir yetimin farklı ihtiyaçları karşılanır. Onun akranı olan çocuk sayesinde, yetimin yalnız kalmasının önüne geçilir. Zaten İslamiyet'e göre tüm Müslümanlar kardeştir. Peygamber efendimizin gerçekleştirmiş olduğu Hicretten beri bu böyledir. Bu sayede dostluk ve kardeşlik köprüleri başarılı bir biçimde kurulmuş olacaktır.

Neden Yetimlere Yardım Etmemiz Lazım?

Her yetimin bir kardeşi var kapsamında bu çocuklara yardım etmek her Müslüman için adeta bir görev olarak tanımlanmıştır. Yetimlere destek olmanın dinimiz katında çok büyük bir sevap olduğu bilinir. Dünyada tam 400 milyon yetim yaşadığını söylemek lazım. Bunların neredeyse yarısı, kalacak bir yuvaya sahip değil. Hayatlarını sokaklarda sürdürüyorlar. Babasız olmalarından dolayı türlü suç örgütlerinin ağına düşüyorlar. Bunun önüne geçmek ise mevcut proje sayesinde kolaydır. Savaşmaya zorlanan, organ mafyası tarafından kullanılan, dilendirilen bu çocuklara yardım elinizi hemen uzatın. Beşir Derneği ile bunu sağlayın.

Beşir Derneği Yetimhane Projesi Nedir?

Beşir Derneği yetimhane projesi kurumun en kapsamlı projelerinin içinde dikkat çekmekte. Bunun nedeni ise ortaya çok büyük eserlerin koyulması. Çünkü başta Endonezya olmak üzere Somali'de ve son olarak Filistin'de yetimhaneler ve okullar açıldı. Bunların yatak kapasiteleri oldukça fazla. Bunun yanı sıra inşa edilmiş olan İslami usullere göre eğitim veren okullar ve medreseler sayesinde de yetimlerin ihtiyaçları karşılanmış oluyor.

Beşir Derneği Diğer Yetim Projeleri Nelerdir?

Beşir Derneği yetimler için onların bayrama yeni giysileriyle kavuşmasını sağlayabilmek adına projeyi hayata geçiriyor. Aynı zamanda bir yetime babalık ya da bir diğer tabirle hamilik yapmak da mümkün. Bunların tümü derneğin faaliyetleri içinde.

Beşir Derneği Kampanyalarına Katılım Nasıl Olur?

Son derece dikkat çeken her yetimin bir kardeşi var projesi ile birçok kişinin mutlu olmasını sağlamak mümkün. Beşir Derneği, farklı kampanya, proje ve organizasyonları sayesinde insanların yüzünün gülmesini sağlıyor. Nerede olursanız olun, Allah'ın da emrettiği gibi iyilik ve hayırda yarışabilirsiniz. Bunun için kısa mesaj hattını kullanmak mümkün. TL cinsi üzerinden bağışlarınızı yapın. Aynı zamanda dolar bağışları da kabul ediliyor. Hesabınızın olduğu bankadan havale gerçekleştirebilirsiniz. EFT ise bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Bunlara ek olarak kısa mesaj, kredi kartı ve temsilcilikle de bağışlarınızı derneğe hemen ulaştırabilirsiniz.