Halep Yardım Konvoyu

Halep Yardım Konvoyu

Uzun zamandan beri Halep’te insanlık dramları yaşanmaktadır. Beşir Derneği olarak bu drama seyirci kalamadık ve 18.11.2016 tarihli Suriye Yardımları kapsamında yürütmüş olduğumuz çalışmalar ile mağdur olan Halep halkına ulaştık. Halep’teki mazlum halkın ihtiyaçlarını karşılamak, onlara her koşulda desteğimizi göstermek ve yanlarında olduğumuzu belirtmek amacı ile “Halep İçin Elini Uzat” kampanyasını başlattık. Tüm Türkiye çapında ve 81 ilde faaliyetleri yürütülen Halep Yardım Konvoyu için 250’nin üzerindeki tüm temsilciliklerimiz ve birçok yerel ve tüm Türkiye’deki kurumlar ile birlikte Beşir Derneği olarak yardım kampanyası düzenledik.

Beşir Derneği’nin Halep’e Yardım Eli Kampanyası Nedir?

Beşir Derneği, bir sosyal yardım ve dayanışma derneğidir. Suriye’de yaşanan iç savaş sonucunla birçok insanın mağdur olması, çok kişinin göç etmek zorunda kalması ya da evlerinden ayrılmak zorunda olması sebebi ile ülke çapında büyük felaketler meydana gelmiştir.  Bebek, çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin birçok insan yardıma muhtaç hale gelmiştir. Beşir Derneği olarak böyle bir duruma sessiz kalmayarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek amacıyla Halep’e Yardım Eli Kampanyası’nı başlattık. Devletimizin üstün ilgisi ve çabaları ile Halep’ten kurtarılan insanlar güvenli bölgelere ya da ülkemizin sınırlarına yerleştirildi. Beşir Derneği olarak hemen harekete geçerek bu insanlar için, giyim, gıda, temizlik ve ibadet ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Halep yardım konvoyu düzenledik.

Halep Yardım Konvoyu Nasıl Oluşturuldu?

Tüm Türkiye’de 12 farklı noktada Beşir Derneği olarak yardım toplama noktaları oluşturduk. Bu noktalarda hem gelen yardımlar toplanmakta, hem de oluşturulan transfer depoları ile taşıma işlemler yapılmaktadır. Akçakale, Kilis, Reyhanlı gibi sınır bölgelerinde koordinasyon merkezlerimiz bulunmaktadır. Özellikle sınır noktasındaki merkezlerimizin kapasitesini arttırılarak acil yardımın en etkili bir şekilde organize olması ve dağıtılması sağlanmaktadır. Beşir Derneği ekipleri, Suriye’deki sivil toplum örgütleri ile beraber çalışmaktadır. Bu sebeple Suriye içerisine ihtiyaç olan bölgelere tarafımızca bizzat gidilerek, hazırlanan yardım malzemeleri kontrol altında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olarak yardım organizasyonu başarı ile tamamlanmaktadır.

Beşir Derneği Halep Yardımları Nelerdir?

Beşir Derneği olarak siz değerli gönüllülerimiz ve bağışçılarımız sayesinde topladığımız 2 TIR dolusu gıda malzemesini 19.12.2016 tarihinde Ankara Polatlı’dan Suriye’deki yardıma muhtaç insanlara dağıtılması için gönderdik. Bunun haricinde Beşir Derneği olarak Çorlu’dan da Suriye’ye yardım konvoyu gönderdik. Toplam 2 TIR şeklinde olan bu yardım ile de Suriye’ye toplam 4 dolu TIR Beşir Derneği tarafından gönderilmiş oldu.

Geçmişimizden bu güne kadar asla vazgeçemeyeceğimiz yardımlaşma ahlakı ile Suriye’deki kardeşlerimiz için Beşir Derneği olarak 100 bin adet ekmek çadır kentlere dağıtılmaktadır. Bu ekmekler Suriye tipi ekmek olarak Kilis’teki yine Beşir Derneğine ait olan fırınlarımızda yapılmaktadır. Yine kendi aşevlerimizde de günlük 10 bin kişilik sıcak yemek hazırlayıp dağıtıyoruz. Beşir Derneği olarak devletimizin kurumları olan Kızılay ve AFAD ile her zaman işbirliği yapmaktayız.

Suriye’deki mazlum bölge halkının neye ihtiyacı varsa, hangi ürünlerde stok eksiği bulunmakta ise bunlar sürekli yaptığımız toplantılar ile belirlenmektedir. Örneğin kış ayları için kışlık battaniyeler, bot yardımları ve yine ek olarak gıda malzemelerini tekrar göndermek istiyoruz.

Bayırbucak Türkmenlerine ve Cerablus’a da Beşir Derneği olarak yardım TIR ları göndermiştik. Tekirdağ ve Silivri’den de toplam 3 TIR daha Halep’e Elini Uzat yardım kampanyasına Katılan Halep yardım konboylarımızdandır. Bu şekilde Beşir Derneği olarak siz değerli bağışçılarımızın sayesinde mazlum, ihtiyaç sahibi insanların yanında oluyor, dertlerine bir nebze olsun derman olabilmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz.