Gönüllü Yardım Kuruluşlarında Çalışmak İstiyorum

Gönüllü Yardım Kuruluşlarında Çalışmak İstiyorum

Günümüzde, pek çok alanda faaliyet gösteren yardım kuruluşları mevcut. Gönüllü olarak yardım kuruluşlarında çalışmak istiyorum diyenlerin sayısı da oldukça fazla. İnsani yardımlardan, çevresel ve hayvanlarla ilgili çalışmalara, insan haklarından, çocuklara, dinimizin öğütlediği bağış yardımlaşmalarından, sağlık alanına kadar birçok dalda kuruluş gönüllü ekiplerin de desteğiyle amaçlarına hizmet etmektedir.

Gönüllü Olmak Ne Demektir?

Gönüllü olmak bir kimsenin, maddi bir karşılık veya başka herhangi bir çıkar beklentisi olmaksızın, yakınları dışındaki diğer insanların yaşam standartlarını iyileştirmek, bir kesimin ya da tüm toplumun yararına, yalnızca gönlünden geçtiği için hizmet etmesi demektir.

Gönüllü olarak çalışan insanlar, yaptıkları işler karşılığında herhangi bir kazanç talep etmezler. Kalplerinden gelen iyi niyet ve temiz amaçlar için emek harcarlar. Gönüllü olarak yardım kuruluşlarında çalışmak istiyorum diyerek yola çıkanlar, yaptıkları faaliyetlerle vicdani olarak görevlerini yerine getirmenin mutluluğunu yaşarken, bir yandan da pek çok konuda yetkinlik kazanacaklardır.

Gönüllü Olmak Bizlere Ne Kazandırır?

Gönüllü yardım kuruluşlarında çalışmak istiyorum diyorsanız, içinde yer alacağınız uzun soluklu pek çok çalışma ile hayatınıza pek çok nitelik daha katacağınızdan emin olabilirsiniz. Yepyeni konularda birçok yeni tecrübeler edineceksiniz.

Dinimizde de tarih bilgilerinde de yardımlaşmanın ve karşılık beklemeden yapılan iyiliklerin ne kadar önemli olduğu sıkça konu edilmiştir. Emeğimizi, insanlık yolunda iyilik için atılan adımlara katkıda bulunmak amacıyla kullanmak çok büyük bir sevaptır.

Gönüllü çalışmak, bize bir topluluk ile birlikte çalışmanın yollarını da öğretir. Ekip çalışmasına adapte olarak, amaçlarımızı daha kolay gerçekleştirmemize yarar.

Gönüllü çalışmalarda yer alanlar, tüm dünyaya, insanlara ve diğer canlılara karşı merhamet beslemeyi, duyarlı olabilmeyi öğrenirler. Allah’ın rızası için kalpten çalışan kimseler, yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevenlerdir.

Beşir Derneği’nde Gönüllü Çalışmak

Kuran’da pek çok kez muhtaca yardım etmek, ihtiyacı olan kişilere el uzatmak tembih edilmiştir. Müslümanlar olarak, zor durumdaki tüm kardeşlerimizin yanında olmak bizim insanlık görevimizdir. Bunun için bir aracı olarak görev yapan Beşir Derneği, bünyesine dahil ettiği gönüllü çalışanlar ile 2011 senesinden bu yana yoluna devam etmektedir.

Beşir Derneği, 18 yaşını doldurmuş, gönüllü yardım kuruluşlarında çalışmak istiyorum diyen herkese açıktır. Müslümanlığın getirdiği sorumlulukların, yardım etmenin ne denli büyük bir sevap olduğunun farkında olan herkes, dernekte gönüllü çalışan olarak yer alabilir.

Beşir Derneği’nin Düzenlediğin Yardım Faaliyetleri Nelerdir?

- Beşir Derneği, kuruluşundan bu yana birçok alanda yardım çalışmaları yapmaktadır. Bunlardan biri dünya üzerinde susuzluk ile mücadele eden bölgelere su kuyuları yaptırmaktır. Bölgede yaşayan kardeşlerimizin hayati ihtiyacı olan suyu onlara ulaştırabilmek için projeler üretilmektedir.

- Bir diğer yardım projesi ise, Eğitim kampanyaları düzenlemek, söz konusu çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamaktır.

- Beşir Derneği’nin yürüttüğü en önemli çalışmalardan biri de, gıda temini sağlamaktır. Özenle hazırlanan koli yardımları ile birçok yere gıda yardımında bulunmak için yola çıkılmaktadır. Bunun dışında afet yardımları, barınma ve giyim hususlarında da sık sık yardım paketleri hazırlanmakta ve ilgili yerlerde yaşayan kardeşlerimize iletilmektedir.

- Gönüllü yardım kuruluşlarında çalışmak istiyorum diyenler, Beşir Derneği üzerinden kolay bir şekilde bu çalışmalarda görev almak için başvuruda bulunabilirler.

Beşir Derneği’nde Gönüllü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Beşir Derneği’ne gönüllü olarak katılabilmek için derneğin resmi internet sitesindeki ‘Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurarak ilk adımı atabilirsiniz. Bireysel kutucuğunu işaretleyerek, ardından formda sizden istenen gerekli bilgilerinizi bize derneğe ulaştırıp, kayıt ol butonu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.