Gazze Yardım

Gazze Yardım

Gazze Yardım; Şimdi desteğiniz hiç olmadığı kadar hayati. İstek Üzerine Savaş, dünyadaki eşitsizlik, adaletsizlik ve insan hakları ihlalleri son bulabilir, bu nedenle yardımlarınız herkes için çok değerli…

Filistin halkının karşı karşıya olduğu felaket, çağımızın belirleyici küresel adalet meselesidir. Bu iki eşit taraf arasındaki zorlu bir çatışma değildir. Yoksul ve yerinden edilmiş insanlara karşı Batı tarafından silahlandırılan ve desteklenen güçlü bir askeri devletin işgalidir. Dördüncü nesil Filistinli çocuklar, Filistin içindeki ve dışındaki mülteci kamplarında yetiştiriliyor, kronik yoksulluk içinde yaşıyor ve aile evlerine dönme hakları reddediyor.

Yüzbinlerce Filistinli daha kamu hizmetlerine erişim, toprak hakları ve İsrail'in kendi içinde istihdam konusunda ayrımcılığa maruz kalıyor bu nedenle Gazze Yardım bekliyor.

İsrail'in Gazze kuşatması, hareketin kısıtlanması ve askeri güç tehdidinin devam etmesi nedeniyle 1,9 milyon nüfusunu günlük olarak yoksulluk ve psikolojik şiddete mahkûm edilmiş durumdadır.

Batı Şeria'da İsrail yerleşimlerinin genişlemesi, duvarın devam eden inşası, Ürdün Vadisi'nin askeri olarak kapatılması ve Doğu Kudüs'ün ilhak edilmesi, geri dönüşü olmayan bir kalıcı işgal gerçekliği yaratıyor.

Bu acımasız işgal, duvarının inşası ve devam eden askeri baskı ancak İsrail'i iş ve yatırım yoluyla desteklemeye devam eden ülke ve şirketlerin desteğiyle devam edebilir.

Bugün İsrail tarafından bomba yağmuru altında tutulan Müslümanlar Gazze Yardımları için yol gözlüyor. Hayatın onlar için ıstıraba dönüşmesine seyirci kalmak onur ve gurur kırıcı bir mesele haline gelmiştir. Her gün bombaların patladığı Gazze topraklarında tedavi, yiyecek ve ilaç yoksulluk nedeniyle temin edilemeyip ayda 200 kişinin uzuvlarının kesilmesine ve sakat kalmasına neden olmaktadır.

Gazze Yardım

İşsizlik oranı %70’in üzerine çıkmış olup, vatandaşı 1,5 milyon olan ülkenin 1,1 i açlıktan ölmektedir.  2008 yılında başlayan ve tam 22 gün süren İsrail saldırısından sonra 315 bebek, 1838 Gazze vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Bombalama ve yıkılma nedeniyle madde yetersizlikler yüzünden her gün çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir. İsrail askerlerinin Gazze ambargosu ülkede halen hissedilmektedir. Günümüzde Gazze halkının yaşadığı sorunlara bir çare bulmak ve destek olmak ancak birlikte bu yolu yürürsek mümkündür. İsrail tarafından sayamayacağımız kadar çok hak tecavüzünün gerçekleştirildiği ülkeye bugün çay, tuvalet kâğıdı, ekmek, su, ayakkabı gibi yaşam için en önemli maddeler bile sokulamaz haldedir. Bombalama ve işgal sonucu son derece problemli olan Gazze topraklarında elektrik hatları tamamen çökmüş, hastaneler yıkılmış, üretim sıfırlanmış ve sağlık koşulları trajedi niteliği taşıyan bir orana düşmüştür.

Siyasi Mahkûmlar

Siyasi bir mahkûm, inançları veya siyasi faaliyetleri nedeniyle tutuklanan ve gözaltına alınan kişidir. İsrail binlerce Filistinliyi siyasi mahkûm olarak tutuyor. İsrail'in tutuklama ve gözaltı sistemi, her gün katlanarak artıyor ve Gazze Yardım bekliyor.

Gazze’de Yaşam

Filistin ve Gazze halkının yaşadığı olaylar bu kadarla sınırlı değildir. 60 yıldır hayat mücadelesini en zor şartlar altında veren Gazze halkı, tüm Ortadoğu ve Avrupa’yı ilgilendiren büyük bir acı ve yoksulluk içindedir. Kıtlık seviyesinin çok yüksek olduğu Gazze’de yaşam şartlarından dolayı çözüme ulaştırılamayan zorluklar, tehlikeler, tehditler ve baskı altında bir yaşam kol gezmektedir. İnsanlık için gerçek olan tek şey şudur ki dünyanın neresinde olursak olalım din, dil, ırk, renk, milliyet ve fikir gözetmeksizin Beşir Derneği ile bir aile gibi bütün olup Gazze Yardım Projesine destek vererek bu savaşa sessiz kalmayalım.

Gazze Halkının İhtiyaçları

Gazze Yardım Projesi kapsamında halkın ihtiyacı olan yiyecek, giyecek, bebek bezleri, mamalar, havlular, yataklar, ayakkabı, battaniye ve mobilyalar; Sağlık için ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeler, doppler cihazları, ilaçlar, sargı bezleri, ameliyat masaları, mamografi aletleri, engelli yürüteçleri; İnşaat için gerekli olan demir, cam, çelik, merdiven, çimento, yalıtkan malzeme, elektrikli aletler ve daha sayamayacağımız bir çok yeniden yaşam temeli oluşturan malzemeye ihtiyaç vardır.  Gazze halkına yapılacak yardımlarınızı Beşir Derneği aracılığı ile yapmak için hesap numaralarımızı ana sayfada yer alan kısımdan kontrol edebilirsiniz.