Fitre ve Zekat Nedir?

Fitre ve Zekat Nedir?

Fitre ve zekat nedir; İslam’ın ibadetlerinin hem toplumsal hem de dini bir boyutu olduğunun unutulmaması gerekiyor. En kısa süre içerisinde halk arasındaki yardımlaşmanın en yüksek dereceye çıkması ve eşitsizliklerin de belirli ölçülerde giderilebilmesi için bu ibadetler ortaya koyulmuştur.

Fitre Ramazan ayında kişilerin vermeleri gereken yardım olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada vereceğiniz kişinin ihtiyaç sahibi olmasına dikkat etmelisiniz. Zekat da senelik olarak kişilerin sahip oldukları mal ölçüsünde vermeleri gereken yardımdır. Kişiler bu yardımları kimlere ulaştıracakları konusunda özgürdür. Kuralın asıl noktası birinci derece yakına verilmemesi ive verilecek olan kişinin de ihtiyaç sahibi olmasıdır.

Zekat Nasıl Hesaplanmalıdır?

Fitre ve zekat nedir soruları kadar ne kadar zekat verilmeli soruları da sıklıkla dile getirilmektedir. Kişilerin toplam mal varlığının 80.18 gram altından fazla olması durumunda zekat vermek zorunda olduğu belirtilmelidir. Hatta bu ibadetin İslam’ın 5 şartından biri olduğu da eklenmelidir. Bu noktada sahip olduğunuz malın kırkta biri oranında bir yardımda bulunulması gerekir.

Hanefi mezhebinde kadınların ziynet olarak sahip oldukları altınlar da mal varlığı içinde değerlendirilir. Hangi mezhebe mensupsanız onun akideleri kapsamında hareket etmeniz gerekiyor. Zekatın verilmesi ile beraber muhtaç olan ailelere bir umut ışığı oluşturma imkanını da yakalayabilirsiniz.

Fitre Nedir?

Fitre ve zekat nedir; fitre Ramazan ayına özel olarak verilir. Bu noktada kişilerin toplam mal varlığının nisap miktarına ulaşmış olması gerekmektedir. Hali hazırda borç içinde olan bir kişinin biri de fitre vermesi gibi bir zorunluluk getirilmemiştir. İslam’ın bu konuda ne derece insan odaklı bir din olduğunu görebilirisiniz. Bu uygulamaların temel amacı kişilerin yardıma muhtaç olan insanlara el uzatmasıdır. Hali hazırda zor durumda olan bir kişinin borca girerek fitre ya da zekat vermesi söz konusu değildir. Yardım elini uzatırken İslam’ın bu şekilde kutsal boyutları hakkında fikir sahibi olarak çok daha nitelikli biri bakış açısı kazanacaksınız.

Yardımlarınızı Beşir Derneği Aracılığı ile Gönderin!

Fitre ve zekat nedir; yardımlarınızı isterseniz Beşir Derneği aracılığı ile tamamlama hakkınız bulunuyor. Bu noktada Beşir Derneği sizin için adeta güvenilir bir aracı olacaktır. Zekatınızı ve fitrenizi de iletebilirsiniz. Acaba kime vermeliyim sorusu ile mücadele etmeden muhtaç durumda olan kişilere Beşir Derneği aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

  • Yardım süreci içerisinde her bir atılan adımdan sorunsuz bir biçimde haberdar edileceksiniz.
  • Yardımların yapılma sürecinde bir aksaklık çıkmaması için organizasyon hız kazanmıştır.

Muhtaç olan kişilere el uzatılması için hem yurtiçinde hem de yurtdışında kapsamlı incelemeler yapılır.

  • Yardım kampanyalarına katılırken bu süreç ile alakalı gerekli olan tüm detaylara hakim olabilirsiniz.
  • Beşir Derneği yardım sistemi itam manası ile şeffaflık üzerine kuruludur.

Bu detaylar incelendiği zaman Beşiri Derneği’nin neden bu derece sık tercih edildiğini de görebilirsiniz. Yardımlarınızı iletmek için en doğru noktalardan birindesiniz.

Hakkında Yapılan Yorumlar Nelerdir?

Yardımların yerine ulaştırılması konusunda gösterilen hassasiyetin oldukça yüksek bir seviyede olduğu net bir biçimde görülmektedir. Siz de Beşir Derneği hakkında yapılan yorumlara bakarak derneğin işleyişi ile alakalı da net bir biçimde bilgi sahibi olabilirsiniz. Hakkında yapılan yorumlar sizin için verimliliğin ve güvencenin ana noktası olacak. Özellikle yapılan yardımların belgelenmesi ve en küçük gelişmede dahi yardım muhataplarına haber verilmesi memnuniyet uyandırıyor. Siz de yardım adımının tamamlanmasının hemen sonrasında olumlu olumsuz tüm yorumlarınızı dile getirebilirsiniz.